mä en kehtais ees tunnustaa sellasel ajelevani, niin aivoton en ole.
Ja tämä oli sit sille yhelle muovimaasturipellelle tuolta liikennepalstalta.
Ja tämä oli sit sille yhelle muovimaasturipellelle tuolta liikennepalstalta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
katkera pennitön uneksija. Älä ole kateellinen rikkaille, sillä mekään emme ole kateellisia sinulle.
Onneksi on valinnanvapaus ja mahdollisuus hankkia esim. hyvä auto. On paljon asioita joita en hankkisi tai teksi, mutta en niistä täällä kirjoittele ja valita, tai no yks.juttu BALETTIA EN LÄHDE KATSOMAAN.
tuo ettei ikinä ostais maasturia,tai edes kehtais ajaa sellaisella.. Se vaan on niin että työn takia auton pitää olla sellainen että sillä pääsee sinnekin mihin henkilöautolla ei ole mitään asiaa. Kato kun kaikki ei käy töissä pääkaupunkiseudun toimistoissa, jonne on talvella auratut ja vieläpä suolatut tiet.
En minäkään niin aivoton ole että ostaisin maasturin jos en tarvitsisi sellaista.
Heti kun keksit minulle auton, jossa on:
A. vähintään 3000 kg kytkentämassa,
B. neliveto tuon kytkentämassan hyödyntämiseen,
C. vähintään 6 hengen ohjaamo,
D. rekisteröity henkilöautoksi (BE-kortti)
niin hankin sellaisen ja luovun maasturista. Pakettiautoa älä tarjoa, sillä joudun liikkumaan paljon myös ilman perävaunua Suomessa ja Euroopassa, joten kohtuulliset ajo-ominaisuudet ja tuollainen 150 km/h matkanopeus ovat tarpeen.
Perävaunun vedossa ollaan sitten enimmäkseen mutkaisilla ja mäkisillä pikkuteillä.
Ratkaise ongelma, ja olen valmis luopumaan maasturista ja hoitamaan nuo hommat vaikka Fiat Puntolla. Jos ne sillä hoituvat?
Onneksi maassamme kukin voi hankkia resurssejaan, mieltymyksiään ja tarpeitaan vastaavan ajopelin alleen. Aivottomuuksilla ketjun aloittaja ainoastaan kuvastaa itseään... ;-)
En itsekkään ostaisi maasturia jossa jarrujen avulla tehdään monivetoista kyllä sen pitää olla aito neliveto eli aina vetää yksi rengas ja veto vaihtelee etu taka akselin välillä kunnes laitan lukon päälle se voi olla myös automaattinen ja pitää olla nappi jolla voin lukita etu ja takakkselin yhdeksi puuksi eli vetää ihan miten vaan on pyöriä ilmassa KAIKKI renkaat se on kunnon maasturi .Ihan samaa mieltä aivoton en le sillä pitää olla lukot ei jarru pelleilyllä tehty!