SSRI-lääkkeet ja painajaiset

Olen syönyt viikon SSRI-lääkkeitä ja painajaisia on ollut lähes joka yö, ennen ei edes välttämättä joka viikko. Mahtaakohan olla pysyvä sivuvaikutus vai jääkö tuo päälle? Jos nimittäin pysyvä, niin mielummin lakkaan vaikka syömästä koko nappeja...
143371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sivuvaikutukset häviävät, yksilöllisesti tosin, parissa viikossa. Mulla on ollut vähän saman suuntaista, mutta nyt jo helpottaa.
Jos jatkuvat paria viikkoa piempään, ota yhteyttä lääkäriin. Oireita voidaan kyllä helpottaa. Jos sulle on määrätty SSRI-ryhmän lääkitys, siihen on varmasti syynsä, eli jos nyt lopetat, sairautesi jää hoitamatta.

Äänestä

painajaiset jäädä pysyväksi, mutta PSSD voi vaikka lopettaisi lääkkeiden käytön. Se tarkoittaa sitä, että ei voi enää ikinä tuntea minkäänlaisia rakkaudentunteita. Ikinä.

Lääkärisihän ei tätä kerro...

Äänestä
  • En oo koskaan kuullutkaan moisesta asiasta.. Kyseenalaistan koko asian kyllä aika voimakkaasti!! Taidat olla niitä, jotka tahallaan pelottelee ihmisiä täällä turhilla asioilla?!

    Äänestä

  • SSRI-lääkitykseni aikana kyky saada orgasmia ja joillakin jopa tuntea minkäänlaista seksuaalista mielenkiintoa katoaa kokonnan tai lähes kokonaan.

    Itse käytin SSRI-lääkkeitä lähes vuoden, jona aikana kumppanin läheisyys riitti. Naisena kykenin tyydyttämään puolisoni, enkä kokenut sitä mitenkään vastenmielisenä. Lääkityksen lopettamisen jälkeen normaali kykyni nauttia seksistä palasi noin parin kuukauden aikana pikku hiljaa.

    Voi olla että tapaukset ovat yksilöllisiä, mutta
    on karkeata yleistystä sanoa "ettei voi tuntea minkäänlaisia rakkaudentunteita, ikinä". Parisuhteessahan rakkaudella on myös muita tasoja kuin seksi, vaikka se kovin tärkeä osa sitä onkin. Ainakin meidän perheessä sairauteni aikana kumppanuus syveni ja opin arvostamaan miestäni tärkeimpänä tukijanani ihan uudella tavalla.

    Ainakin oma psykiatrini puhui avoimesi SSRI;n vaikutuksesta libidoon. Minusta on asiatonta pelotella tämän lääkeryhmän haittavaikutuksilla. Niistä on saatu jo kyllästymiseen saakka lukea mm. Jokelan tapauksen ympärillä.

    Äänestä


  • kokemuksesta tiedän kirjoitti:

    SSRI-lääkitykseni aikana kyky saada orgasmia ja joillakin jopa tuntea minkäänlaista seksuaalista mielenkiintoa katoaa kokonnan tai lähes kokonaan.

    Itse käytin SSRI-lääkkeitä lähes vuoden, jona aikana kumppanin läheisyys riitti. Naisena kykenin tyydyttämään puolisoni, enkä kokenut sitä mitenkään vastenmielisenä. Lääkityksen lopettamisen jälkeen normaali kykyni nauttia seksistä palasi noin parin kuukauden aikana pikku hiljaa.

    Voi olla että tapaukset ovat yksilöllisiä, mutta
    on karkeata yleistystä sanoa "ettei voi tuntea minkäänlaisia rakkaudentunteita, ikinä". Parisuhteessahan rakkaudella on myös muita tasoja kuin seksi, vaikka se kovin tärkeä osa sitä onkin. Ainakin meidän perheessä sairauteni aikana kumppanuus syveni ja opin arvostamaan miestäni tärkeimpänä tukijanani ihan uudella tavalla.

    Ainakin oma psykiatrini puhui avoimesi SSRI;n vaikutuksesta libidoon. Minusta on asiatonta pelotella tämän lääkeryhmän haittavaikutuksilla. Niistä on saatu jo kyllästymiseen saakka lukea mm. Jokelan tapauksen ympärillä.

    rakkaudentunteita vaikka yleensä puhutaan vain seksivaikeuksista.

    Olet onnekas, että sinulle ei jäänyt mitään pysyviä haittoja. Tosin ne haitat saattavat tulla viiveellä, esim vuosien päästä.

    Äänestä

  • juuri' kirjoitti:

    rakkaudentunteita vaikka yleensä puhutaan vain seksivaikeuksista.

    Olet onnekas, että sinulle ei jäänyt mitään pysyviä haittoja. Tosin ne haitat saattavat tulla viiveellä, esim vuosien päästä.

    OK, seksijutskat ovat oma lukunsa. Mutta en mitenkään voi ymmärtää, miksi SSRI-lääkkeet kukistaisivat yksilön kyvyn tuntea rakkautta. En ole nähnyt aiheesta ensimmäistäkään tutkimustulosta tai mitään "todistetta", joka tukisi teoriaasi. SSRI-lääkkeillä korjataan aivokemian häiriöitä ja näin potilas saa tilaa muulle toipumiselle.

    Masentunut potilas on yleensä pahimmassa vaiheessa aika "koteloitunut", mutta toivuttuaan, joskus pidemmänkin kaavan mukaan, on täysin kykenevä rakastamaan.

    Vuosien päästä tuleviin haittoihin suhtaudun suurella epäluulolla.

    Äänestä

  • edellinen kirjoitti:

    OK, seksijutskat ovat oma lukunsa. Mutta en mitenkään voi ymmärtää, miksi SSRI-lääkkeet kukistaisivat yksilön kyvyn tuntea rakkautta. En ole nähnyt aiheesta ensimmäistäkään tutkimustulosta tai mitään "todistetta", joka tukisi teoriaasi. SSRI-lääkkeillä korjataan aivokemian häiriöitä ja näin potilas saa tilaa muulle toipumiselle.

    Masentunut potilas on yleensä pahimmassa vaiheessa aika "koteloitunut", mutta toivuttuaan, joskus pidemmänkin kaavan mukaan, on täysin kykenevä rakastamaan.

    Vuosien päästä tuleviin haittoihin suhtaudun suurella epäluulolla.

    perustuu seksuaalisuuteen.

    Mitään tutkimuksiahan ei asiasta tehdä koska se vain haittaisi bisneksiä.

    Mitä ihmeen aivokemian häiriöitä? Ei ole olemassa mitään testiä mitata aivojen kemiallista tilaa.

    Äänestä

vaikutus uneen tunnetaan melko hyvin vaikka sen mekanismi on edelleen arvailujen varassa. Normaalisti serotoniinin tuotanto katkeaa REM-unen ajaksi mutta SSRI pyörittää serotoniinisysteemiä täysillä kaiken aikaa. Tämä häiritsee REM-unta aiheuttaa hyvin todentuntuisia unia, myös painajaisia. On myös havaittu että uni ja todellisuus saattavat sekoittua siten ettei ole selvää kuvaa siitä ollaanko tekemisissä unen vai toden kanssa.

Tuon häiriön mekanismia ei tunneta mutta on ajateltu että SSRI saattaisi aiheuttaa otsalohkossa huomaamattoman pientä epileptistä aktiviteettia joka voisi toimia noiden unien laukaisijana. Tällaiset minimaaliset kohtaukset saattavat jäädä havaitsematta ilman perusteellisia aivosähkötutkimuksia.

Äänestä

  • ja todellisuuden kirjoitti:

    sekoittuminen saattaa johtaa Jokelan kaltaisiin tapahtumiin.

    http://www.ssristories.com/index.php

    jos henkilöllä on taipumusta esim. maniaan ja äärimmäisyysajatteluun, voivat seuraukset olla hyvinkin tuhoisia.

    Itse en noihin myrkkyihin koskisi edes pitkällä kepillä, nehän ovat arvaamattomampia kuin LSD.

    Äänestä

Käytin vajaan vuoden Cipralexia ja lähes joka yö näin kummallisia/outoja unia, välillä painajaisia. Kiinnitin myös erityisesti huomiota noihin uniin, koska pystyin aamulla aina muistamaan, mitä unta olin nähnyt. Joskus saatoin nähdä hyvinkin painajaismaisia unia esim. silvoin ihmisiä veitsillä ja herätessäni unesta ei tuntunut miltään! Onneksi lääkkeen lopettamisen jälkeen myös unet ovat normalisoituneet enkä juurikaan muista näkemiäni juttuja. Tsemppiä, älä ota niitä vakavasti:)

Äänestä
  • Hitler hengitti ilmaa et kannattais sun varmaa lakata. Mieti ennemmin miks se niitä söi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Iik ääk kirjoitti:

Olen syönyt viikon SSRI-lääkkeitä ja painajaisia on ollut lähes joka yö, ennen ei edes välttämättä joka viikko. Mahtaakohan olla pysyvä sivuvaikutus vai jääkö tuo päälle? Jos nimittäin pysyvä, niin mielummin lakkaan vaikka syömästä koko nappeja...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu