Uusin Toyota Land Cruiser,mitä mieltä olette?.

Toyota Land Cruiser on PARAS!.

Maasto-ominaisuudet,Offroadista -urheilulliseksi perheautoksi!. =)
Jatkuva neliveto välittää vahvasti vääntävien moottoreiden voiman pyörille.
Alennusvaihteiston nopea ja hidas alue takaavat jokaiseen tilanteeseen sopivan välityssuhteen. Äärimmäisissä olosuhteissa Torsen-keskitasauspyörästö on myös lukittavissa.
Land Cruiserin suurin kahluusyvyys on 700 mm, lähestymiskulma 32° ja maavara jopa 220 mm, jota voi edelleen kasvattaa valinnaisvarusteena saatavalla ilmajousituksella.
Ajo-ominaisuudet.Suorituskykyä ja mukavuutta kaikissa oloissa.
Uusi Land Cruiser yhdistää vahvat maastoajo-ominaisuudet huippuluokan mukavuuteen ennen kokemattomalla tavalla.
Uusi kevytmetallinen 4.0 litran VVT-i V6 –moottori kehittää 183kW (249hv) ja antaa Land Cruiserille luokkansa huippua olevan suorituskyvyn.
3.0 litran D4D Common Rail -turbodiesel tarjoaa 120kW (163hv) tehon sekä mahtavan 343Nm vääntömomentin laakealla käyntinopeusalueella 1600-3200k/min.
Luotettavuus Kestää vaikka maailman ympäri.
Myös uusi Land Cruiser on valmistettu näitä perinteitä kunnioittaen.
Siksi siinä on vahva erillisrunkorakenne, jota on edelleen vahvistettu käyttämällä suurlujuusterästä.
Toyota on totuttu näkemään asiakastyytyväisyys- ja luotettavuustutkimusten kärjessä (JD Power, ADAC, TÜV), mikä luo mielenrauhaa omistajalleen.
Turvallisuus Turvallisuutta sinulle ja matkustajillesi.
Sen erillisrunko antaa erinomaisen suojan, kun alhainen painopiste, pitkä akseliväli ja leveä raideväli taas takaavat erinomaisen käsiteltävyyden.
(Törmäystestit ovat osoittaneet, että auto antaa mahdollisimman kattavan suojan kaikille matkustajille!).
Tekniset tiedot.
3.0 D4D 3.0 D4D Aut. 3.0 D4D Luxury/Executive 3.0 D4D Luxury/Executive Aut. 4.0 V6 VVT-i Aut. Luxury/Executive.
Moottori.
Moottorin mallimerkintä 1KD-FTV

16

7707

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J-H.K.

      Ehdottomasti "maastoautojen kuningas"!!!.

      • Jupe

        Land Cruiser 100 on suurempi, tehokkaampi, kalliimpi, yms.

        Satasestakin tulee uusi malli.


      • 100
        Jupe kirjoitti:

        Land Cruiser 100 on suurempi, tehokkaampi, kalliimpi, yms.

        Satasestakin tulee uusi malli.

        Oletteko koeajanut satasen?
        Itse koeajoin uuden lantikan 3.0 d4d ja V6 bensana,sekä satasen. Satanen on aivan mieletön auto. Tosin en ehkä sellaisen omistajana menisi kovin rajuihin paikkoihin, ei nimittäin ole kovin maasturimainen.

        Jos omistaisin kyseisen ajokin, ei minulla todennäköisesti olisi ajokorttia enää... tulee nimittäin ajettua älyttömiä nopeuksia, kun mikään ei tunnu missään.

        Uusi lantikka bensana on yllättävän pirteä maasturiksi, mutta kiertää automaattina aivan liian korkealle n.5700 rpm, tosin äänet ovat noissa kierroksissa aika miehekkäät.


      • offroadjouni
        100 kirjoitti:

        Oletteko koeajanut satasen?
        Itse koeajoin uuden lantikan 3.0 d4d ja V6 bensana,sekä satasen. Satanen on aivan mieletön auto. Tosin en ehkä sellaisen omistajana menisi kovin rajuihin paikkoihin, ei nimittäin ole kovin maasturimainen.

        Jos omistaisin kyseisen ajokin, ei minulla todennäköisesti olisi ajokorttia enää... tulee nimittäin ajettua älyttömiä nopeuksia, kun mikään ei tunnu missään.

        Uusi lantikka bensana on yllättävän pirteä maasturiksi, mutta kiertää automaattina aivan liian korkealle n.5700 rpm, tosin äänet ovat noissa kierroksissa aika miehekkäät.

        Taas tästä joutuu huomauttaan.. ;)


      • kumilusmu
        offroadjouni kirjoitti:

        Taas tästä joutuu huomauttaan.. ;)

        Offroad ominaisuudet pääsevät oikeuksiinsa varmaan joskus 20-25 vuoden päästä, kun auton arvo on pudonnut siinämäärin, että sitä viitsii metsässä kiusata. Tarttee olla melkoinen kroisos, että viittii omakotitalon hintaista vehjettä viedä kolhittavaksi...
        Auto on sinänsä varmaan ihan jees (olen vain nähnyt / kuullut kehuja)... vain oma rahatilanne on huono...


    • kaarlokuuskuus

      Nonni - 15 v mennyt: kenellä on LC = cruiseri, ei siis lantikka! se on land rover..

      Kokemuksia peliin 03-09 vuosimallista eli kdj120!

      • Tooteli

        Ittellä 150 koppainen Cruiseri on ollut vuodesta -12 ja ihan huikea pelihän tämä on.
        Melko pitkälti perus tekniikaltaan sama kuin kdj120.

        Todella huoleton tapa liikkua ja aina tietää mitä auto tekee.


      • Ruiseri
        Tooteli kirjoitti:

        Ittellä 150 koppainen Cruiseri on ollut vuodesta -12 ja ihan huikea pelihän tämä on.
        Melko pitkälti perus tekniikaltaan sama kuin kdj120.

        Todella huoleton tapa liikkua ja aina tietää mitä auto tekee.

        LC 150 täyttää nyt kuusi vuotta, paras auto mitä minulla on ikinä ollut. Isommat kumit alla ja pohjapanssari, ämpärin kokoiset xenon -lisävalot. Niillä mennään viimeiseen kuoppaan asti. Sitten saa perikunta kiistellä autosta!


      • viisastelijat

        No vaikuttaa noista nimistä nyt kiistellä, lantikka tai land cruiser, tai mikä vain.

        Jos niillä haluaa viisastella, niin oikeastihan 120 ja 150 sarja eivät ole land cruisereita. Ne myydään japanissa ja maailmalla nimellä Toyota Prado. Se on niinkuin toyotan pajero, pajeroa vastaanhan tuo pienempi land cruiser tehtiin kilpailemaan. 200 sarjalainen on se perus land cruiser. :)

        Sitten on vielä muita, kuten FJ Cruiser, joka perustuu samaan alustaan kuin 120 ja 150.

        Mutta nojoo, hyviä autoja kaikki, ei mitään.


    • ihan.ok

      Ostin kaks sellaista

    • siinäsevikaon

      Aika ikävän näköinen.

      • sellainen.traktori

        Parempi ajettava tien ulkopuolella kuin tiellä.


    • Nippari

      50 tkm/v enkä haluaisi ajaa suomen teillä millään muulla kuin Land Cruiserilla.
      150 koppainen ja kohta 400tkm mittarissa ilman huolia.

      • IkiLiikkujaToyota

        Vuoden 2011 J150 alla, ja aina on hyvä mieli kun sen rattiin asettuu. Olipa matka-ajoa vaikka Saksan motareilla tai mökkipolkuja. Puolan tietöitten katkomilla maanteillä vaimo ajoi kuin huomaamatta 7,5 tuntia yhdeltä istumalta, rattoisaa oli. Hiljainen, hyväkäytöksinen, tilava ja varma peli, auto siis. Ei murhetta mistään.


      • mikässiinä

        Kohta menee vaihteisto vaihtoon, mutta sittehän sillä pääsee toiset 400tkm.


    • kaarlokuuskuus

      2010 tullut uusi malli on kieltämättä oiva laite. Ei siksi että se olisi kaikilla osa-alueilla parempi kuin esim. Pajero, MB tai X5, vaan koska se on tehty kestämään ilman että täytyy pelätä kalliita remontteja. Tämä lisää armotta käytännöllisyyttä arjessa, ainakin minulla joka ajan Pohjois-Karjala-Lappi-itäsuomi reiteillä tasaisesti. Sileitä asfaltteja tulee ajettua n. 20th/vuosi, loput 40-50th menevät tuolla. Autolla on kolme kuljettajaa koko ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      181
      1485
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      83
      1306
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      763
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      676
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      101
      594
    9. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      576
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      557
    Aihe