Kielien korkeus

Ostin uuden Yamahan FG-sarjan kitaran ja siinä on kielet mielestäni aika korkealla ja soittaminen vaikeampaa kuin vanhalla landolallani. Onko miten vaikea laskea kieliä ja paljonko maksaa jos käyttää ammattimiehellä?

Ja vaikuttaako kielien korkeus myös siihen, että näppäilykin tuntuu vaikeammalta kuin landolalla, jossa on melko alhaalla kielet?
42010
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaularautaa n.neljänneskierros tiukemmalle.Tallan madallus:Hommaa uusi talla tai pari,ei maksa paljoa.Hiot suoralla alustalla tallaa,millin verran madaltaen.Kokeilet,tarvittaessa toistat tomenpiteet,.Uudet kielet.Kevyempi satsi auttaa.Jos et itse tahdo kokeilla tai et osaa,viet ammattilaiselle.

Äänestä

kielet tuntuvat olevan korkealla. Jos barre-otteet I-asemasta tuntuvat vaikeilta, pitäisi satulassa olevia uria syventää. Tämä kannattaa jättää ammattilaisen tehtäväksi, heillä on riittävän ohuita viiloja ja vaarana on myös viilata liikaa. Alempana otelaudalla tuntuva "korkeus" säädetään kaularautaa varovasti ja vähän kerrallaan kiristämällä. Tallanluun madaltaminen laskee kieliä melko vähän, esim. 1 mm pois tallanluusta laskee kieliä 12-nauhalla 0.5 mm ja ylempänä vielä vähemmän.

Kitaran säätö maksanee muutaman kympin. Joskus aikoinaan olen maksanut sellaisesta 180 markkaa.

Äänestä
  • elikkä aloittajalle tiedoksi että kiristäminen tapahtuu siis vääntämällä kaularaudan säätönuppia/ruuvia tms. myötäpäivään, ja tosiaan 1/4 kierrosta kerrallaan, jostain tosin muistan lukeneeni että kerrallaan vain 1/8 kierrosta, mutta kielet pitää ennen säätöä ensin löysätä muuten voi jännite vahingossa kohota liikaa, ne voi kiristää takaisin sitten kun säätö on tehty. Näin ainakin Suuressa kitarakirjassa (jota ei näköjään jostain kumman syystä enää myydä, mikä on erittäin ikävä juttu koska tuo on jokaisen kitaristin ja kitaristiksi aikovan perusopus).

    Äänestä

Ostin tuossa juuri itsekin uuden sähkökitaran rupesi akustinen kyllästyttämään. (ESP MH-50)Tuossa mallissa on kelluva talla ja säätäminen tuntuu olevan ylivoimainen homma itselleni. Tilasin kitarani Thomanilta ja sieltä tullessa kielet olivat todella korkealla nauhoihin nähden ja ovat edelleen. Säädin kaularautaa 1/8 kierrosta myötäpäivään ja vähän se auttoi, mutta pitäisi saada kieliä edelleen alaspäin. Vaikuttaako tallan jouset kielien korkeuteen. Kiitos! Etukäteen sinä ekspertti :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Alfred32 kirjoitti:

Ostin uuden Yamahan FG-sarjan kitaran ja siinä on kielet mielestäni aika korkealla ja soittaminen vaikeampaa kuin vanhalla landolallani. Onko miten vaikea laskea kieliä ja paljonko maksaa jos käyttää ammattimiehellä?

Ja vaikuttaako kielien korkeus myös siihen, että näppäilykin tuntuu vaikeammalta kuin landolalla, jossa on melko alhaalla kielet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu