millä perusteella nännejä siirretään? Olen kuullut että leikkauksia on kahdenlaisia ja itsekin jonossa mutta ei tietoa siirretäänkö vai ei. Kertokaa kokemuksia/ jos tiedätte asiasta jotain..
Rintojen pienennyksestä
haluaisin tietää että
6923
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
muutama kuukausi sitten. Itselläni oli todella raskaat ja riippuvat rinnat, joten nännit olivat enemmän tuolla vyötärön kohdalla kuin omalla paikallaan.
Minulla on ankkurimallinen leikkaushaava, joten ainakin itselläni rinnat on leikattu tosta rintojen alta ja samalla myös kohotettu. Joten silloinhan nännit on pakko siirtää "omalle oikealle" paikalle. En ole varma miten silloin jos ei ole kohotusta niin tarviiko silloin nännien siirtoa. Mut leikkaus meni hyvin ja onnellinen olen. Joten tsemppiä vaan ja parempaa elämää odotellen!
Mä pienennytin kesäkuussa rintani.
Vaikka mun nännit eivät ns. roikkuneetkaan alaspäin, niitä siirrettiin, koska kun rintaa pienennetään, sen malli muuttuu väistämättä hieman, ja nänniä täten pitää siirtää. Jos ei siirrä, voi käydä niin, että nännit osoittavat alaspäin tai ties minne.
Olethan ostanut ainakin muutamat pehmeät, kaarituettomat ja helposti puettavat, tukevat liivit itsellesi, ilman hörkelöitä ja pitsejä?
Kannattaa myös ostaa apteekista sidetaitoksia (ovat halpoja)liivien suojaksi, sillä haavat tihkuvat jonkin aikaa, se toki kuuluu asiaan.
Hei!
Olenkin miettinyt, minkä kokoiset liivit kannattaa ostaa. Nyt kokoni on jotakin 85 G (oletus, koska 85 F, jota löytyy helpommin, on pieni).
Nyt kun on alemyyntejä niin voisi ostaa halvalla. Mitä merkkiä suosittelet?
Mulla rinnat leviää myös kainaloon, mahtaako pienennys poistaa sieltä mitään?
Miten ootte päässeet pienennykseen? itel ei rahaa yksityiselle...millaset jonot kunnallisella Poris päin mahtaa olla? Rintani ovat kai 80F, luulisin... Joka tapauksessa JÄRKYTTÄVÄT! Koko ajan niska- ja hartiakipuja, päänsärkyä jne...Puhumattakaan ulkonäöllisistä vaivoista,siitä et kaikki huomaa ensin tissit sit vasta minut. Mitä tehdä haaveeni eteen? Mistä siis aloitan,terveyskeskuksestako?
Sillä lopullisen koon tiedät vasta noin parin viikon kuluttua leikkauksesta. Sillä rintasi ovat turvoksissa jonkin aikaa ja sairaalasta saat mukaan ainakin yhdet tukiliivit, joilla pääset alkuun.
Itse ostin triumpin urheiluliivit sellaiset tukevat. Niitäkin on monenmallisia mut pääasia on että on tukevat heti siihen alkuun. Mulle ainakin kerrottiin että ei suositella kaariliiviä ensimmäiseen vuoteen.
Mut onhan niitä muitakin liivejä myynnissä kuin kaariliivejä.
Ja kaupasta kannattaa ostaa suojia joita käytetään kun imetetään. On halpoja ja ne on oiva apu kun haavat tihkuvat siinä alkuvaiheessa...
omalla lääkärillä ja kerro kuinka paljon isot rintasi vaikeuttavat elämääsi, on hartia- ja pääkivut ym. Suurentelet ja valitat oikein paljon niin etköhän saa lähetettä plastiikkakirurgille. Jos et saa niin toiselle lääkärille vaan ja et anna periksi niin kyl se sieltä onnistuu!
Mulla tuli maksamaan leikkaus julkisella puolella 2 sairaalan vuorokausimaksua plus 2 poliklinikkamaksua ja särkylääkkeet, eli about satasen verran suunnilleen.