Kitaran talla

Kertokkees mulle mitä eroa on kiinteällä ja kelluvalla tallalla? tai oikeastaa mikä on edes talla?
3361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Talla on kitaran osa, joka pitää kieliä paikallaan. EI siis se virityskoneiston puolella oleva, vaan se metallinen jonka kautta kielet menevät, tai joissakin malleissa kielten toinen pää on kiinni itse tallassa.

Kelluva talla on tappien varassa kohollaan kitaran rungosta. Tästä on se etu, että mahdollinen kampi on todella kevyt vatkattava ja sitä voi taivuttaa reilusti myös ylöspäin.

Kiinteissä talloissahan ei yleensä kampea ole.

Äänestä
  • tässäkohtaa kelluvalla tallalla tarkoitetaan nimenomaan MauCeR kuvaamaa versiota vibrallisesta tallasta, joka toimii siis kahteen suuntaan?!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Memoribatim kirjoitti:

Kertokkees mulle mitä eroa on kiinteällä ja kelluvalla tallalla? tai oikeastaa mikä on edes talla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu