Mikä näissä yasmin pillereis mättää ??

Eli kuukautiset alkoivat noin 3 päivää sitten ja ne alkoivat aamulla joskus 9 maissa. Silloin ku sain ne yasmin e-pillerit ni lääkäri sanoi että parempi jos otat ne illalla kun silloin on parempi muistaa esim. jos nukkuu pitkää ja jne. ja eli otin ne 6 maissa illalla. otin sen ja sitten vasta söin. nukkumaan menin 9 maissa kun väsytti ni sitten heräsin 2 aikaa niin oli niin paha olo.. ripuli oli ja paha olo ja oksettava semmonen.. ei tullu ulos mut lähellä olin. sitten vaa nukahdin tuolille ja nukuin niin, heräilin tietysti joka 10 min. 2 tuntii oli paha olo.

Sitten päätin etten ota niitä enää. ja seuraavana päivänä en ottanut. nyt on tosin vaa aika runsaat menkat. :D mutta yhdynnässä en ole vielä ehtinyt olla eli en raskaaksi tule mutta mistä se johtuu ? voiko se johtua että otin liian mylhää tai että en syönyt kun aamulla ku menin töihin ja sitten vasta 5 maissa söin ja sitten ne pillerit. ?

Luulen etteivät ne sovi mulle. kysyin siskolta niin se kerto että nehän on hormooni pillereitä.

onko ne kaikki ehkäisyt tavan tyyppiä että niistä voi tulla tämmösiä sivuvaikutuksia?

Esim. olen miettinyt laastaria. mutta se on varmaan kallis?

Vastauksia!!
4610
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

yhden vai miten? Elimistösi oma hormonitoiminta on mennyt sekaisin, syystäkin...
Ruokailulla EI ole mitään tekemistä kys.pillereiden kanssa.
Niin, e-pillerit on hormonaalinen ehkäisykeino (eikö LÄÄKÄRI kertonut?!) Vasta siskolta kuulit...Pakkauksen OHJEESSA kyllä asia kerrotaan, kuten myöskin paljon muuta.

TEi kaikille suinkaan sovi hormonaalinen ehkäisy, jota muuten laastarikin on. Hinnan löydät vaikka os. http://www.yliopistonapteekki.fi ja hakusanaksi EVRA.

Et ole oikein tainnut sisäistää pillereiden toimintamekanismeja ym., joten parasta kun käännyt lisäinfon saamiseksi nyt sen e-pillerit määränneen gynekologin puoleen...

Ja ikää sinulla on miten paljon?

Äänestä

En tiedä mistä vaivasi johtuvat, mutta kaikillehan pillerit eivät sovi. Itselleni ei ole sopinut enää raskauden jälkeen eikä migreeninkään vuoksi voi käyttää yhdistelmäehkäisytabletteja, särki toispuoleisesti 7kk ajan päätä viikon kuukaudesta ja hölmönä luulin synnytyksen vaan muuttaneen toimintaa. No, koitin Yasminet, Mercilonit, yäk, samat ongelmat, mutta laastarilla vielä pahemmat. Sehän ei ole kovin "kevyt" ehkäisymuoto. Itse yritän nyt toista viikkoa minipillereillä nimeltä Cerazette, vielä en tiedä sopivatko vai ei. Runsaan vuodon tosin lopetti (kop, kop voi myös aiheuttaa jatkuvia vuotoja) kiertopäivänä 3 ja yleensä kärsin viikon vuodoista. Toivon eniten itse apua koviin lihassärkyihin ja pääkipuihin, tietty ehkäisykin plussaa.

Äänestä

Kauankos olet e-pillereitä syönyt?
On normaalia, että ensimmäisten kolmen kuukauden aikana oksettaa, mahaan särkee, päätä särkee, oksentelee yms. Täysi lista mahdollisista haitoista löytyy ohjekirjasesta. Myös gynekologin pitäisi näistä mainita.

Itse syön yasmineja ja ensimmäisen viikon oksensin 24/7. Viikon kuluttua oksentelua ja huonovointisuus loppui kuin seinään.
Huonovointisuutta esiintyy monella, sillä nämä pillerit korvaavat oman hormonitoimintasi. Mikäli huonovointisuus jatkuu kolmen kuukauden jälkeen ota yhteys gynekologiin. Pääset kokeilemaan toista pillerimerkkiä tai jopa erilaista ehkäisymuotoa.

Sillä, mihin aikaan pillerin ottaa ei ole mitään väliä. Itse otan yleensä yhdentoista aikaan, mutta joskus saattaa venyä jopa kahteen asti yöllä.
Kuukautiset voivat olla alussa runsaat, kipuja voi esiintyä sillä hormonitoimintasi on sekaisin. Tasoittuu kyllä ajan myötä.

Äänestä
  • Johtuukohan rintojen särkeminenkin hitaasta 'tottumisesta'..? Oon nyt n. puolitoista kk syöny Yasmineita ja joudun käyttämään öisin rintsikoita ku varsinkin aamuisin ovat niin kipeät että hyvä ku pystyy liikkumaan ja kävelemään, tosi pinkeät ja kiristävät. Pitääkö vaan sitkeästi jatkaa syömistä, tosiaan toinen laatta vasta menossa?? Mut ei kyl ikinä ennen ole tämmöistä kipua ollut, ei edes menkkojen yhteydessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tyzznn. kirjoitti:

Eli kuukautiset alkoivat noin 3 päivää sitten ja ne alkoivat aamulla joskus 9 maissa. Silloin ku sain ne yasmin e-pillerit ni lääkäri sanoi että parempi jos otat ne illalla kun silloin on parempi muistaa esim. jos nukkuu pitkää ja jne. ja eli otin ne 6 maissa illalla. otin sen ja sitten vasta söin. nukkumaan menin 9 maissa kun väsytti ni sitten heräsin 2 aikaa niin oli niin paha olo.. ripuli oli ja paha olo ja oksettava semmonen.. ei tullu ulos mut lähellä olin. sitten vaa nukahdin tuolille ja nukuin niin, heräilin tietysti joka 10 min. 2 tuntii oli paha olo.

Sitten päätin etten ota niitä enää. ja seuraavana päivänä en ottanut. nyt on tosin vaa aika runsaat menkat. :D mutta yhdynnässä en ole vielä ehtinyt olla eli en raskaaksi tule mutta mistä se johtuu ? voiko se johtua että otin liian mylhää tai että en syönyt kun aamulla ku menin töihin ja sitten vasta 5 maissa söin ja sitten ne pillerit. ?

Luulen etteivät ne sovi mulle. kysyin siskolta niin se kerto että nehän on hormooni pillereitä.

onko ne kaikki ehkäisyt tavan tyyppiä että niistä voi tulla tämmösiä sivuvaikutuksia?

Esim. olen miettinyt laastaria. mutta se on varmaan kallis?

Vastauksia!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu