Pitkät hiukset - Miten?

Razuberii

Onko hiusten kasvun nopeuttaminen jotenkin mahdollista? Jos on, miten? Haluaisin kasvattaa pitkät hiukset, mutta tuntuisi, etteivät hiukseni kasva milliäkään! Tosin, huomaan otsatukkani kasvavan selvästi, mutta aivan kuin muu letti ei hievahdakkaan!!

5

3065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?anskubansku?

      Eipä siihen pahemmin mitään konsteja ole, mutta kannattaa syödä terveellisesti ja monipuolisesti, ulkoilla säännöllisesti jne.

      Joitakin poppakonsteja olen jostain lukenut, mutta en ole varma toimivatko ne; päänahan hierominen (vilkastuttaa verenkiertoa --> nopeuttaa hiusten kasvua), kynsien hierominen yhteen (?), pää alaspäin oleminen jne..

      Kasvatan itsekin parhaillaan hiuksia, mutta kasvu tuntuu olevan aivan liian hidasta..

    • Nimimerkki

      Biotiini on yksi tarkea aine hiusten kasvussa. Toki sekaan ei auta jos sinulla ei ole siita puutetta. Jos sanot hiustesi kasvavan 'liian' hitaasti, saattaa kyse olla biotiinin puutteesta. Halvin purkki taitaa olla Piimaxin biotiinit, joita saa niin marketista kuin apteekista.

    • venlujasu

      Minä olen värjännyt blondiksi hiukset eikä kasva neuvoja???

      • dfgfhffhhhf

        Joko hiuksia on käsitelty liian rajusti ja ne katkeilevat, tai sitten hiuksesi ovat jo saavuttaneet maksimipituuden, mikä on yksilöllistä, eivätkä siitä enää kasva. Asia selviää, kun tasoitat latvoja ja katsot, kasvavatko. Sitä paitsi näet juurikasvun, mikä osoittaa kasvun.

        Ravitsemuksen täytyy olla tosi tosi heikko, ennenkuin karvat ja kynnet lopettavat kokonaan kasvunsa. Lähinnä merihätään kuukausiksi joutuneille on käynyt niin. Itse rasituin vaelluksella sen verran, että kynnet eivät kasvaneet sinä aikana yhtä paljoa kuin normaalina vastaavana ajanjaksona.

        Terveydellisiä syitä voisi olla vaikkapa kilpirauhasongelmat ja anemia, mutta ne antavat muitakin oireita, kuten väsymys.


      • HiushuoneStage

        Vaalennusaineet kuivattaa hiusta, kannattaa kokeilla hellävaraisempaa vaalennusta, esim kiiltokäsittelyä/sävytystä, jolla saa kirkastusta väriin. Kasvivärit ei tee hiusta huonompaan kuntoon, mutta niillä ei pysty tekemään vaalennuksia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      7003
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      46
      3347
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe