uusi palsta

Voitaisiinko perustaa palsta etsitään ystävää- asioille, koska ymmärtääkseni tämän palstan tarkoitus on keskustella ystävyyden iloista ja suruista. Silloin heti ne jotka etsivät ystävää, voisivat keskittyä omaan asiaansa ja ne, jotka haluavat jutella asioista, voisivat jutella, ei tarvitsisi kymmenien viestien joukosta etsiä keskusteltavaa.
5485
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ylläpidolle viestiä!

Äänestä
  • Erittäin hyvä idea!!

    Äänestä

Erittäin hyvä idea!

Äänestä

Ikäryhmät-luokassa on haetaan teatteri- konsertti jne. -seuraa seka kirjeystävän haku. Siitähän voi toki kehittyä tosiystävyyskin. Ko. keskustelut voisi olla luettavissa täällä samanaikaisesti, niin löytyy helpommin.

Äänestä
  • Ei ne kirjeenvaihto-, elokuva- ja konserttiseurapalstatkaan ole tarkoitettu tosielämän ystävien hakuun, joten ei niistä ole ratkaisuksi. Ystävänhakuviestithän on myös siellä ylimääräistä riesaa niille, jotka etsii tiukasti palstan kuvauksen mukaisia viestejä.

    Itse muuten hain joskus kirjeenvaihtopalstoilta kaveria, mutten kyllä enää valitsisi sellaista palstaa ensimmäiseksi vaihtoehdoksi - vaikka kerroin etsiväni nimenomaan tosielämän ystävää enkä mailiseuraa, kaikki vastanneet halusi lykätä tapaamisen harkitsemistakin vähintään kuukausien kirjoittelun päähän ja jos meillä menisi hyvin yhteen, tavata jatkossakin vain silloin tällöin mailailun lomassa. Kun en itse ole koskaan ollut kirjoittelutyyppiä vaan etsin ystävää, jonka kanssa tavataan kasvotusten ja käytetään muuhun yhteydenpitoon puhelinta useammin kuin nettiä, kirjeenvaihtopalstaa ei ole tarkoitettu mulle.

    Mun mielestä ystävän etsijöille olisi kyllä hyvä perustaa ihan oma palsta, mutta niin kauan kuin sellaista palstaa ei ole, ei kannata syyllistää niitä jotka laittaa viestinsä tänne. (En väitä että ketjun aloittaja, t***a tai kukaan muukaan olisi syyllistänyt ketään, vaan tämä oli ihan yleinen toteamus.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


haluaa keskustella kirjoitti:

Voitaisiinko perustaa palsta etsitään ystävää- asioille, koska ymmärtääkseni tämän palstan tarkoitus on keskustella ystävyyden iloista ja suruista. Silloin heti ne jotka etsivät ystävää, voisivat keskittyä omaan asiaansa ja ne, jotka haluavat jutella asioista, voisivat jutella, ei tarvitsisi kymmenien viestien joukosta etsiä keskusteltavaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu