Pitäisikö pettämisestä mielestänne tehdä oma lakipykälänsä? Eli pettäminen olisi rikos? Ottakaa huomioon että pettämisen seurauksena voisi tartuttaa kumppaniinsa vaikka hivin, joten siinä mielessä rikoksen tunnusmerkit täyttyvät. Tai ainakin sellainen lakipykälä olisi määriteltävä, että pettäminen on tunnustettava kumppanille.
Mitä ajattelisitte sellaisesta, jos kumppaninne ehdottaisi suhteen alussa kirjallisen sopimuksen kirjoittamista siitä, että jos jompi kumpi pettää niin se pitää tunnustaa toiselle heti?
Mitä ajattelisitte sellaisesta, jos kumppaninne ehdottaisi suhteen alussa kirjallisen sopimuksen kirjoittamista siitä, että jos jompi kumpi pettää niin se pitää tunnustaa toiselle heti?
Vastaukset 8
Vanhimmat
- Pitäisi saada nussia rauhassa ketä haluaa ja millon haluaa tuijottamatta mihinkään pykäliin. Oikeastaan miehille pitäisi taata oikeus jokapäiväiseen suihinottoon vähintään kerta päivässä. Tämä pitäisi kirjata perustuslakiin.
Ykköseen ja kakkoseen pitäs kans saada vähintään omistusoikeus.
täyttyvät rikoksen tunnusmerkit, sillä voin syyllistyä kuolemantuottamukseen (vieläpä jos ajan poliisin yli niin se on murha).
Minä en ole ikinä ymmärtänyt, miksi ihmeessä ihmisten yksityiselämää pitäisi säädellä laeilla? Uskovaiset ja muut konservatiivit ovat ennenkin olleet samalla asialla. Onneksi enemmistö kansanedustajista ovat sentään olleet järjissään.
En minä pettämistä hyväksy. Enkä hyväksy montaa muutakaan asiaa, mutten silti toivo, että niihin lainsäädännöllä puututtaisiin.
HIV:n tartuttaminen on jo kriminalisoitu eikä samaan soppaan ole syytä pettämistä sotkea, ettei puurot ja vellit mene sekaisin.
Kirjallinen sopimus ei tässä asiassa ole yhtään suullista parempi. Papereilla ei ennenkään ole ihmisten moraalista selkärankaa vahvistettu. Vai uskotko papin aamenen vähentävän vieraissa virkistäytymistä? Tai että pitäsi heti kertoa. Heh, heh, hassu ajatuskin, vaikka asia on toki vakava.
sopimus olisi tehty, niin silloin olisi sidottu oikeasti ja voisi saada rangasituksen. Ja jos sopimus on tehty niin eikö silloin sen rikkominen aiheuta rangasitusvaatimuksen (vaikka sopimuksessa sovitut asiat eivät varsinaisesti olisikaan laissa rangaistavia)?
Tautienkin takia siitä pitäisi tehdä lakipykälä. Jos on saanut yhtäkkiä taudin kumppaniltaa, niin ei ole muuta vaihtoehtoa kuin pettäminen... Silloin ainakin voi nostaa syytteen. Miten sitten todistaa että kumppani on pettänyt, onkin sitten toinen juttu. Ellei kumppani tunnusta sitä! Sen voisi nauhoittaa vaikka kännykällä sen keskustelun.
Jos ny vittu haluaa varmistaa uskollisuuden jollain vitun lakipykälällä niin ehkä ei ole vittu valmis siihen vitun parisuhteeseen. Vittu sentään! Vittu, että vituttaa tommonen tyhmyys!
mutta joo vois tehdä sellaisen pykälän et jos pettää niin joutuu hirteen....
Tuskin maltan odottaa.
Onko pimeempää ideaa kuultu vähään aikaan?? Vaikka mäkin inhoan pettämistä yli kaiken niin ei sillä kuitenkaan ole mitään yhteiskunnallista merkitystä. Ei ne lait estä minkään muunkaan jo nyt rikokseksi luokiteltavan touhun tekemistä.
Tautien tartuttamisesta voi nyt jo haastaa oikeuteen pahoinpitelystä tms.
Itse haluaisin että pettäminen tunnustetaan heti mutta valitettavasti suurinosa pettäjistä on selkärangatonta sakkia (eihän ne muuten pettäisi) joten tunnustakin on aika turha odotella. Ongelmalle ei ole muuta tehtävissä kuin heittää kiinnijäänyt rotta heti pihalle ja jatkaa etsintöjä.