Paavalin ensimmäinen lähetysmatka, Apt. 13:4-12

BARNABAS JA SAUL KYPROKSESSA
Apt. 13:4-12
---
13:4 Niin he (Barnabas ja Paavali)Pyhän Hengen lähettäminä menivät Seleukiaan ja purjehtivat sieltä Kyproon.
13:5 Ja tultuaan Salamiiseen he julistivat Jumalan sanaa juutalaisten synagoogissa, ja heillä oli mukanaan myös Johannes, palvelijana.
13:6 Ja kun he olivat vaeltaneet kautta koko saaren Pafoon asti, tapasivat he erään juutalaisen miehen, noidan ja väärän profeetan, jonka nimi oli Barjeesus.
13:7 Hän oleskeli käskynhaltijan, Sergius Pauluksen, luona, joka oli ymmärtäväinen mies. Tämä kutsui luoksensa Barnabaan ja Sauluksen ja halusi kuulla Jumalan sanaa.
13:8 Mutta Elymas, noita - sillä niin tulkitaan hänen nimensä - vastusti heitä, koettaen kääntää käskynhaltijaa pois uskosta.
13:9 Niin Saulus, myös Paavaliksi kutsuttu, täynnä Pyhää Henkeä loi katseensa häneen
13:10 ja sanoi: "Voi sinua, joka olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä, sinä perkeleen sikiö, kaiken vanhurskauden vihollinen, etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä?
13:11 Ja nyt, katso, Herran käsi on sinun päälläsi, ja sinä tulet sokeaksi etkä aurinkoa näe säädettyyn aikaan asti." Ja heti lankesi hänen päällensä synkeys ja pimeys, ja hän kävi ympäri ja etsi taluttajaa.
13:12 Kun nyt käskynhaltija näki, mitä oli tapahtunut, niin hän uskoi, ihmetellen Herran oppia.
--
Lähetystyöntekijät, Barnabas ja Paavali, (apuna myös Johannes, 5), suuntaavat ensimmäiselle lähetysmatkallaan Kyprokselle.
Syyrian rannikolta, Seleukiasta matka taittui purjeveneellä (4).
He saapuvat Salamikseen ja siellä julistavat juutalaisten synagoogissa Jumalan sanaa (5).

Salamiksesta matka jatkuu kahdensadan kilometrin päässä sijaitsevaan PAFOON (6). Paikka oli roomalaisen hallinnon keskus.
Käskynhaltijana oli SERGIUS PAULUS. Hänen luonaan oleskeli noita ja vääräprofeetta BARJEESUS (eli ELYMAS).
Tuohon aikaan oli hyvin yleistä, että tärkeissä asioissa käännyttiin noitien, ennustajien ja astrologien puoleen.

Käskynhaltija on kiinnostunut kuulemaan, mitä uskovilla juutalaisilla oli sanottavaa (7). Barjeesus yritti estää Paavalia koettaen kääntää käskynhaltijan pois uskosta (8).
Paavali puhuttelee häntä ”täynnä Pyhää Henkeä”; ”.. olet kaikkea vilppiä ja kavaluutta täynnä, sinä perkeleen sikiö, kaiken vanhurskauden vihollinen, etkö lakkaa vääristelemästä Herran suoria teitä” (10)? Paavali jatkaa: ”... tulet sokeaksi etkä aurinkoa näe säädettyyn aikaan asti” (11). Näin kävi.
Käskynhaltijasta sanotaan, että hän ”uskoi”(12). Mitään sensuuntaista ei sanota, että hänet olisi kastettu.
--
Vääristä profeetoista varoittaa Jeesuskin puhuessaan opetuslapsilleen tulemuksestaan ja lopun ajan merkeistä (Matt. 24: 4,5, 11).
On tärkeätä, että tunnemme Jumalan Sanaa (Matt. 22:29) ja valvomme omaa tilaamme.
--
1. Valvoa mun, Jeesus, anna aina ristis juurella.
ja niin joka päivä kuolla synneistäni kaikista.
Suo myös kuolla maailmasta, kuolla itsestänikin,
että kaiken elämäni sinulle vain eläisin.

2. Auta, että ristin tiellä kuljen askeleissasi.
Eksymästä, horjumasta estä, Jeesus, jalkani.
Uskoa ja rakkautta, toivoani lisää myös.
Anna voimaa kilvoitukseen, täytä alkamasi työ.

(Virsi 315:1,2)

0

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nyt se syksy on sitten alkanut

        Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
        Maailman menoa
        45
        950
      2. Minä en ole koskaan

        Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
        Ikävä
        95
        933
      3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

        Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
        Kotimaiset julkkisjuorut
        19
        785
      4. Vähän pitää

        Kiusia ja näyttää
        Ikävä
        116
        731
      5. Anteeksi J-mies

        Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
        Ikävä
        80
        688
      6. Olet nainen ollut vaikein rasti

        Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
        Ikävä
        34
        624
      7. Taidat olla

        Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
        Ikävä
        43
        621
      8. Minä muistan

        Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
        Ikävä
        45
        610
      9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

        Katseesi on niin lumoava nainen💚.
        Ikävä
        19
        596
      10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

        pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
        Ikävä
        46
        568
      11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

        Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
        Hyrynsalmi
        20
        545
      12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

        Vai heihei ja ei nähdä enää.
        Ikävä
        33
        543
      13. Riittääkö mahkut

        Kaivattuusi 🤭.
        Ikävä
        36
        522
      14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

        Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
        Ikävä
        66
        519
      15. Kerro kolme hyvää asiaa

        Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
        Ikävä
        25
        502
      16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

        Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
        Sinkut
        107
        493
      17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

        Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
        Ähtäri
        44
        486
      18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

        Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
        Kotimaiset julkkisjuorut
        132
        470
      19. Tilanteenne

        Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
        Ikävä
        44
        464
      20. Pahkalassa tapahtuu

        Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
        Parkano
        7
        437
      Aihe