APUA, MB Vito 1+8ha > retkiautoksi???

Nimetön

Osaako kukaan sanoa saako viellä tehtyä Vitosta edullisemmalleverolle autoa ja mitä pitää olla varusteena?
Siis penkit>sängyiksi, Pöytä, säilytyslaatikko OK
Kuinka se kaasuliesi??? käykö noin 100€ retkikeitin? ja sittemmin ne ilmanvaihto aukot?
Onko auto silloin matkailuauto? Vai retkiauto?
Kuuluuko kaksikäyttöautoksi eli kalliimpaandiesel veroluokkaan vai onko edullisemmassa verotusluokassa. Suomi auto ha 1 8 vm 96

5

4452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfhfghh

      Mistähän tämä käsite "retkeilyauto" oikein tulee? Sellaista ajoneuvoluokkaa tai -ryhmää ei ole olemassa, eikä ole koskaan ollut. On olemassa autoveron alaisia ja autoverottomia MATKAILUAUTOJA. Tuosta Vitotuksestasi on autovero ostettaessa maksettu, joten ei ole mitään tarvetta muuttaa sitä muuksi kuin verolliseksi matkailuautoksi. 100€:n retkikeitin ei kelpaa, koska se ei ole sisäkäyttöön tarkoitettu, eikä polttoainetta saa varastoida asumistiloissa. Toisaalta 15€ sähkölevy kelpaa, kunhan kiinteistä sähköasennuksista on tarkastustodistus. Muista hankkia myös 100 km/h nopeuskilpi.

    • Katrju

      itselläni on tällähetkellä 1 8 hengen WV transporter ja olen tiedustellut mitä pitää muuttaa, jotta voi rekisteröidä retkiautoksi.
      Vaatimukset:
      autoon on saatava 2 kpl 180 cm pitkää makuupaikkaa,
      Ruokailutaso(pöytä) voi olla siirrettävä,
      jonkinlainen säilytyskaappi(kiinteä) ja liesi(kiinteä).
      Itse olen ajatellut väsätä kaappi/liesi kokonaisuuden, jonka sisälle voi laittaa talteen vaikka kaasupullon, sillä muutahan sinne ei tiettävästi edes tarvitse mahtua.

      • ,.--.nm,.,mnn.,.,.,.,.

        Eiköhän nämä viritykset ennen pitkää mene verolle. Niinhän kävi kaksikäyttöautollekin.


      • only4pro

        "Itse olen ajatellut väsätä kaappi/liesi kokonaisuuden, jonka sisälle voi laittaa talteen vaikka kaasupullon, sillä muutahan sinne ei tiettävästi edes tarvitse mahtua."

        Tietääkseni kaasupullo on sijoitettava ulkopuolelle, siis että luukusta mennään kaasupullolle. Ei saa olla asuintilassa


    • Anonyymi

      pakettiautoon 5-6 paikkaa (hyväksytty pakettiautoksi) ja irroitettava sänky kaappeja, kennolla jääkaappi?, ei tarvii muutoskatsastaa muuksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      25
      1726
    2. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      98
      1389
    3. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      77
      1381
    4. Mitä harrastuksia kaivatullasi on?

      Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?
      Ikävä
      66
      988
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      61
      872
    6. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      47
      856
    7. Tiedän että käyt täällä

      Eräälle naiselle älä huoli en kerro kellekkään
      Ikävä
      64
      833
    8. Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?

      Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t
      Thaimaa
      26
      790
    9. Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi

      Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂
      Ikävä
      62
      767
    10. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      121
      709
    Aihe