vyö? tarpeeksi pitkä!

punkeroinen

eli mulla on stretch-farkut ja tosi ihanat jalassa, mutta ainut vaan että valuvat koko ajan. Onko muilla samaa ongelmaa? Ajattelin kokeilla vyötä mutta mistä tarpeeksi pitkä? Farkut on kuitenkin 52.

13

1915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niitä...

      melkein jokaisesta tavaratalosta ja asusteliikkeestä. Menet vaan miesten osastolle, niin johan alkaa löytyä pituutta. Tuollainen perusvyö miestenkin mallina kelvannee hyvin farkkuihin.

      • Mahakassi

        sitä vyön mittaa pitäisi olla 150 sm.


      • pliis auttakaa!!
        Mahakassi kirjoitti:

        sitä vyön mittaa pitäisi olla 150 sm.

        tietks sä mitään mis myytäs sellasii??????


      • 140cm
        Mahakassi kirjoitti:

        sitä vyön mittaa pitäisi olla 150 sm.

        ite löysin prismasta, et käy sieltä kattelees ja ehkä dresmanissa vois olla kun ne vissii myy tosi isoja pukujakin, eriasia kehtaako sinne mennä kun on miestenliike


    • stidi

      Hanki mieleisesi vyönsolki ja teetä suutarilla siihen sopiva vyö.

    • Jaanelo

      Tähän hätään täme ei varmaankaan auta, mutta kesäisin toreilla on kotimaisten nahkatuotteiden myyjiä. Heiltä saa (vähintäänkin tilaamalla) juuri haluamansa mittaisen nahkavyön, yhdellä tai kahdella reikärivillä. Toimitus on yleensä seuraavalla viikolla.

      • handelady

        mä kyllästyin etsimään sopivaa vyötä, halusin kankaisen, sellasen perus vyön. Tarpeeks pitkää ei löytynyt mistään. olin ihan :(

        sit yks päivä sain älynväläyksen. Menin robbariin ja ostin kans kangas vyötä. Otin toisesta soljen pois ja leikkkasin toisesta tarpeeks pitkän jatko kappaleen ja ompelin koneella yhteen ja lisäsin soljen takasin. Vyö on ollut käytössä nyt reilut pari vuotta ja ommel on vieläkin kestänyt. En koskaan pidä vyötärö mittaisia paitoja niin kukaan ei nää sitä ommeltua kohtaa, ei tarvi hävetä

        nyt on tullut myös niitä joustovöitä, kuminauha tekniikka, ne on kans hyvii.. löysin robbarista hyvän, veny ympärille ja housut pysyy ylhäällä

        et älä masennut, käytä mielikuvitusta


    • Piumpaum

      Joyfactory.fi:stä saa ainakin 130cm asti vöitä, pitäis 52 kokoiselle riittää..

      • juttuja,,

        mulle kyseisessä kaupassa. Mulle pitäis olla musta perusvyö, ihan tavallisella soljella. Eipä oo tullu vastaan.


      • 00800
        juttuja,, kirjoitti:

        mulle kyseisessä kaupassa. Mulle pitäis olla musta perusvyö, ihan tavallisella soljella. Eipä oo tullu vastaan.

        eikös sieltä löytyisi pitkiä vöitä? esim. mr big, big formen


    • Vyötetty

      Matkan varrella on vanhaan huoltoasemaan laitettu nahkapaja. En tosin tiedä, onko enää jäljellä, mutta sieltä saa vaikka minkä mittaisia vöitä ja tilamaalla vaikka minkä muotoisenkin. Kantsii pysähtyä. Hinnatkaan eivät ole riistohintoja. Olen ostanut monta vyötä sieltä. Yhden diesel kopion ostin kerran Mustanmäen torilta Tallinnasta (150 cm). Ystävät sanoivat, että on puristettua pahvia. No tämä "pahvi" on kestänyt yli 15 vuotta.

    • .....

      Sama ongelma täälläkin, ratkaisin sen kaventamalla housuja hiukan, ompelin taakse kaksi muotolaskosta. Saman tein toisillekin housuille, jotka tuntuivat koko ajan valuvan.
      Mielestäni ongelma on siinä, että housut ovat ylhäältä vyötärö-lantio -linjalta liian putkimaiset, kun vyötärön kohdalta housujen pitäisi olla ainakin hiukan kapeammat. Nyt tuntuvat paljon paremmilta. Inhoan vöitä.

      • Vyökäärme

        Be Divine -liikkeestä Kalliossa löytyi ainakin 145 cm pitkä ja se on siis pituus keskimmäisestä reiästä laskettuna, pari reikää jää vielä hyvää ja voi kai jonkun teettää vaikka suutarilla. Ei tarvitse ostaa miesten vöitä, kun naisellisiakin löytyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      3
      3626
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2012
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      826
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      754
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      728
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      708
    7. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      705
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      692
    9. 35
      640
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      638
    Aihe