Tuli junaan oikeen semmoinen nätti rinsessa, joku opiskelija tyttö. Noh, sillä oli iso säkki tavaroita ja kun se rupesi sitä säkkiänsä tyrkkimään sinne ylähyllylle eikä millään se saanut sitä sinne. Siinä se sitten alkoi jo katsoa meikeläistä tyyliin ".. voiskohan herra olla hyvä ja auttaa??.. ", tokihan minä sitten viskasin sen ihmeen keveältä tuntuvan kassin sinne hyllylle.
En myöskään kehdannut siihen heti hyäkätä auttamaan, koska nykynaisista ei ota selvää, olisihan se voinut olla tunkeilua, jos olisin heti hyäkännyt siihen auttamaan.
Mutta missä oli se kiitos? Ei mitään, zip, zero, nada! Se ei sanonut mitään????
Että olishan tuota voinut kiittää edes, kun autoin! Ihme hommaa, mistähän tämmöinen käytös on opittu? Minä veikkaan yhdeksi syyksi esim. näitä nettideittaipaikkoja. Siellähän ei naisten tarvitse reagoida mitenkään koskaan.
Nostakoot kassinsa itse tulevaisuudessa!
En myöskään kehdannut siihen heti hyäkätä auttamaan, koska nykynaisista ei ota selvää, olisihan se voinut olla tunkeilua, jos olisin heti hyäkännyt siihen auttamaan.
Mutta missä oli se kiitos? Ei mitään, zip, zero, nada! Se ei sanonut mitään????
Että olishan tuota voinut kiittää edes, kun autoin! Ihme hommaa, mistähän tämmöinen käytös on opittu? Minä veikkaan yhdeksi syyksi esim. näitä nettideittaipaikkoja. Siellähän ei naisten tarvitse reagoida mitenkään koskaan.
Nostakoot kassinsa itse tulevaisuudessa!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Totta että hänen olisi pitänyt kiittää, mutta voi olla että häntä hieman hävetti ja ärsytti kun itse sitä sinne ylös yritti tukkia tuloksetta ja muut vain katsoivat hänen mielestään huvittuneena vierestä. Hän ei välttämättä vain ymmärtänyt kiittää. Tai käsitti ettet kiusalla auttanut heti aluksi.
Juu, sama käväisi mielessä että ehkä tyttö oli vähän aikaa hämillään eikä saanut siksi sanaa suustaan. Muussa tapauksessa olisi ollut hyvin kohtuullista kiittää kohteliaasta avusta.
Kun miesten kohteliaisuus ja avuliasuus naisia kohtaan saattaa olla nykyisin harvinaisempaa kuin ennen, niin toki sitä oli olisi hyvä osata arvostaa.. Kyllä se kieltämättä piristää kun joku herrasmieheksi heittäytyvä mies tekee pienimuotoisia palveluksia, sitä tulee mielellään kiitettyä sanoin ja hymyin...
nuoret naiset vaan yksinkertasesti ovat niin koppavia. Pitävät itseään tärkeämpinä kuin ovatkaan. Huvittavaa, jossain määrin säälittävääkin kyllä.
Ette te voi olla ees tosissanne??!?! :D
Ai nykynaista ei passaa auttaa vai, ja perustelette sen millä?
Jos mä näen naisen/miehen/pojan/tytön/mummon/vaarin pulassa kasseineen niin en todellakaan istu perseelläni vaan nousen PYYTÄMÄTTÄ auttamaan.
Ja nyt te ihmettelette, mikä meitä naisia vaivaa?
*nauraa*
Minua ainakin ärsyttää jos joku tulee minua ominpäin auttamaan, koska tykkään hoitaa hommat omalla tavallani. Jos apua tarvitsen niin vaivaudun sitä sitten pyytämään. Tiedä edes mitä niissä kasseissa on ettei niitä väkivalloin viitsi lähteä runnomaan hyllylle.
Tuskin tyttö tajusi kuinka kiitoksen kipeä olet, ja kuinka suuren loven sen puute itsetuntoosi sai.
Ihan sama mulle oli kiittikö vai ei. Mutta ei luulis olevan liian vaikeaa sanoo simppelisti "kiitti" tai "kiitos", minä käytän näitä sanoja varmasti joka päivä.
Eniten jäi rassaamaan se vitun ylpee asenne, oli oikea leidi!
kasseineen ite, kaunotar ei millään muotoa, ennemmin esittää avutonta ja loukkaantuu jos puolensataa miestä ei syöksy auttamaa.
olisit nostanut säkin takaisin rinsessan kätöseen.
Et kai yhden huonokäytöksisen naisen takia tuomitse kaikkia naisia?
Tuossa tilanteessa olisin itse sanonut kuuluvasti että "Ole hyvä!" niin olisi voinut kiitoskin sieltä tulla.
Entäpä jos avuntarpeessa oleva neitokainen olisi ollut ruma ja vastenmielisen näköinen hiirulainen, olisitko auttanut?