Vastauksia:)

Olen miettinyt aika usein että onko ns.vähän kalorisia alkoholijuomia vai onko niin että laihduttajan tuli välttää niitä kokonaa jotta painonhallinta sujuisi??


Ja e-pillerit onko niistä nyt sitten tullut osa syy lihoamiseen vai onko se joku myytti että jotkut e-pillerit keräävät nestettä niin että se paino nousisi..??
7717
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

on olemassa ainakin siideriä jossa on kaloreita vain 40per desi mutta kyllä laihduttajan kannattaa välttää alkoholijuomia kokonaan.

ja minulla ainakin e-pillerit kerää nestettä. mutta mielummin nestettä kuin lapsia. :D

Äänestä

Lidlin kevytsiiderissä on 30 kaloria desissä. Alkoholin voit sisällyttää päivittäiseen 1200-1400 kaloriin. Kuitenkaan ei kannata käyttää kaloreita paljoa alkoholiin ja muihin ravintoarvoltaan tyhjiin tuotteisiin.

Äänestä

ei kerännyt nesteitä eikä mitään

Äänestä

e-pillerit eivät kerää nestettä eivätkä lihota. ruokahalu ja makeannälkä niiden myötä saattaa tosin lisääntyä. mutta jos pystyy itsensä pitämään kurissa ja/tai liikkua paljon niin ei oo ongelmia.

Äänestä
  • Onhan se toki yksilöllistä, miten e-pillerit kuhunkin vaikuttavat, mutta nesteen kerääntyminen -> turvotus lienee kuitenkin melko yleinen vaiva. Ainakin itselläni pamahti pri kiloa lisää kun aloitin pillerit, ja aina taukoviikoilla turvotus laski (eron kyllä huomasi!). Myönnän kyllä että ruokahalukin kasvoi ja senkin takia tuli sitten myöhemmin vielä pari kiloa lisää :-P ..noh, osa saatu jo pois.

    Äänestä

Kiitos vastauksista:)

Onko vinkkejä hillitä tota syömistä jollain tavalla että sais jätettyy herkut yms.vähemmälle eikä olis koko ajan nälän tunne??

Äänestä

Olen kylläkin reilu nelikymmpinen mies, joten en ehkä ole kanssasi samassa kohderyhmässä mutta minun osalta on seuraava tarina tosi:

Syyskuussa 2006 mulla oli 15-20 kg ylipainoa. Alkoholia (yleensä olutta ja (koti)viiniä) käytin silloin 2-3 krt viikossa 3-6 ravintola-annosta kerrallaan (riskirajoilla jo silloin, tiedän, mutta luepa eteenpäin ja järkyty/provosoidu!).

Silloin syyskuun 2006 lopulla tein seuraavan muutoksen ruoka- ja juomatapoihini: kello 18 jälkeen en syö yhtään mitään.. LUE: SIIS EI YHTÄÄN MITÄÄN. Kun iltanälkä menee sietokyvyn rajoille juon viiniä (koti-, valko- tai kuohu-).

Muut elämäntavat suunnilleen ennallaan. Tulos: olen laihtunut reilussa vuodessa 18 kiloa, joista n. 15 lähti ekan 8kk:n aikana.

On viikkoja jolloin käytän alkoholia PÄIVITTÄIN (tai siis illoittain) 4-8 annosta kerrallaan. Kaikkien mittapuiden mukaan olen siis alkoholisti, mutta fyysisesti tunnen olevani elämäni kunnossa.

Aamulla syön entiseen tapaan mahan täyteen ja alkometri osoittaa aina sen jälkeen (ja sitä ennenkin) 0.0 promillea. Myönnän, että maksa-arvot tms. vois olla jotain muuta kuin toivottavia, jos ne tsekattais, mutta kuten aiemmin sanoin: tunnen olevani tällä hetkellä sekä fyysisesti että myös psyykkisesti erinomaisessa kunnossa.

Alkoholin tuomia lieveilmiöitä (krapulaa, väsymystä, töistä poissaoloja, päiväryyppäämistä, taloudellisia ongelmia yms) ei ole tullut (entisen iltaruokani hinnalla saa muuten melko paljon ja melko hyviä valkkareita ja skumppaa!!). Sen sijaan en enää kuorsaa, en heräile öisin virtsaamisen tarpeeseen tai janoon, iltaisin jaksan olla ja harrastaa perheeni kanssa entiseen sohvalla löhöilyyn ja iltapalan mussuttamisen sijaan. Painon putoamisen myötä myös hyötyliikunta on lisääntynyt itsestään, vaikka en tarkoituksella panostanut liikunnan lisäämiseen yhtään.

Myönnän että olen ehkä siitä poikkeava nelikymppinen mies, että muutama lasi viiniä vie minulta ruokahalun, kun monilla muilla se mässäily juuri silloin alkaa. Kokeiluluonteisesti olen pitänyt "väli-iltoja" jolloin en juo (enkä syö) vaikka nälkä nousee sietokyvyn rajoille ja menen nukkumaan näläntunteella. Tulos: PAINO ALKAA HETI SEURAAVIEN RUOKAILUJEN MYÖTÄ NOUSTA 0,5-1kg/ vrk !!!

Olen varmasti poikkeava yksilö ja alkoholisti, mutta myös normaalipainoinen (BMI nyt 23,5), energinen, erinomainen perheenisä ja työssäni menestyvä onnellinen mies!

Onnistumisia kaikille laihduttajille.Metodeista riippumatta!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


gjefrml kirjoitti:

Olen miettinyt aika usein että onko ns.vähän kalorisia alkoholijuomia vai onko niin että laihduttajan tuli välttää niitä kokonaa jotta painonhallinta sujuisi??


Ja e-pillerit onko niistä nyt sitten tullut osa syy lihoamiseen vai onko se joku myytti että jotkut e-pillerit keräävät nestettä niin että se paino nousisi..??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu