valkoiset viirut?

mulla on tullu yläkulmahampaisiin sinne yläreunaan sellasta valkosta, en tiiän onkse plakkia vai mtä mut ei se harjaamalla ainekaan lähe pois. varmaan tullu silloin ku pienempänä en pessy hampaita. nyt oon 15 ja pesen hampaat 2 kertaa päivässä. oon yrittäny raaputtaa hammastikullakii sitä pois mut se on siellä ja pysyy. hammaslääkärikään ei oo ikinä mitää niistä sanonu enkä ole tajunnu kysyäkkää. onks mitää keinoo millä ne sais pois?
4420
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

onko ne ihan siellä hampaan yläpuolella ikenen alla ..

Äänestä
  • eli siis ei ole ikenen alla vaan ne on niiku ihan siinä hampaan yläreunassa mut ei ikenen alla...

    Äänestä

mitään vakavaa. Tulevat reijät näkyvät hampaan "kaualassa" elikkäs juuri aika ylhäällä niin valkoisina läikkinä. En kuitenkaan usko, että sulla olis reijästä kyse. Itellä kans semmosia viiruja ollut iät ja ajat etuhampaissa, nyt vasta kun oon alkanu kunnolla hampaita peseen ni ne on tullu paremmin näkyviin. Ikinä kans ei hammaslääkärit oo mitään sanonu niist, että kai ihan normaalia. Oisko sitten jotain hammaskiillettä kulunu siitä kohtaa tai jotakin...

Äänestä

Eli ne valkoiset viirut ienrajassa ovat alkavia reikiä. Niinkuin sanoitkin, että ne ovat tulleet jossain vaiheessa kun et ole pessyt hampaita ja näin luultavasti on käynyt. Ne eivät lähde pesemällä pois, mutta niistä ei välttämättä myöskään koskaan tule ns. reikiä, vaan jos olet muuttanut suuhygienian hoitotapoja niin ne eivät haittaa sinänsä yhtään mitään. Jos ne ovat kovin häiritsevät niin aina voit kysyä hammaslääkäriltäsi onko ne mahdollista paikata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mitä ne on kirjoitti:

mulla on tullu yläkulmahampaisiin sinne yläreunaan sellasta valkosta, en tiiän onkse plakkia vai mtä mut ei se harjaamalla ainekaan lähe pois. varmaan tullu silloin ku pienempänä en pessy hampaita. nyt oon 15 ja pesen hampaat 2 kertaa päivässä. oon yrittäny raaputtaa hammastikullakii sitä pois mut se on siellä ja pysyy. hammaslääkärikään ei oo ikinä mitää niistä sanonu enkä ole tajunnu kysyäkkää. onks mitää keinoo millä ne sais pois?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu