Avoin suhde:
Avoin suhde ei ole suhde. Se on seurustelun esiaste. Suhde, joka perustuu siihen, että naiskennellaan ketä vain vastaantulevaa on kaukana oikeasta suhteesta.
Avoin suhde ei ole suhde. Se on seurustelun esiaste. Suhde, joka perustuu siihen, että naiskennellaan ketä vain vastaantulevaa on kaukana oikeasta suhteesta.
Vastaukset 3
Vanhimmat
samaan aikaan. Jopa onnellisesti naimisissa, ja se on kyllä sit jo avoin suhde.
Avioliitto ja seksi on kaksi eri asiaa. rakastella voi kyllä ihan nautinnon vuoksi, haluamatta kyseisestä henkilöstä mitään enenpää. Aviopuolisossa taasen on paljon muitakin hyviä puolia joita ei vaihtaisi pois, omaisuus järjestelyjä joita on turha purkaa/muuttaa joka lemmenleikin jälkeen. On vain reilua, ettei toinen puolisoista kuvittele mitään uskollisuus-harhoja seksin suhteen, vaan että molemmat saavat toteuttaa itseään sillä saralla.
Avoimessa suhteessa asioista puhutaan, ennenkuin ne tulehtuu.
Seksi ei liity asiaan milläänlailla.
Jos sekstaillaan muidenkin kanssa silloin se on Säälisuhde.
... varmasti noin? Tunnen pariskunnan joka on elänyt avoimessa suhteessa jo kymmenen vuotta. Hankaluuksia heilläkin on toki ollut, mutta kymmenen vuotta kertonee jo jotain puolestaan. Suhteita on melkein yhtä moneen lähtöön, kuin meitä ihmisiä.
Paljon ongelmallisempaa on se, jos suhteessa on väkivaltaa. Se jättää varmasti arpensa. Ja se on kaikin puolin tuomittavaa. Muut suhdetyypit ovat mielestäni aivan mahdollisia.