käyttöetu 2007 vs 2008

__:M

Löytyykö mistään tietoa kuinka paljon käyttöetu on pudonnut autoveroalennuksen myötä (2007->2008)?

Erityisesti kiinnostaisi vaikutus paljon hintaa tiputtaneen mallin kohdalta (esim. BMW 520d tms.)

2

1668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaava oli...

      1.4% hinnasta 90 ja uusi 1.4% hinnasta 105 niin jos vaikka hinta tippunut 5000 euroa niin käyttöetu tippuu 55 euroa ( 1.4% 5000:sta - 15 euroa ).

    • lukuja

      Siis BMW 520d:

      Hinta viime vuonna 55350 e, viime vuoden autoedun laskentakaavalla käyttöetu 810 e, vapaa autoetu 975 e.

      Hinta tänä vuonna 47600 e, tämän vuoden autoedun laskentakaavalla käyttöetu 715 e, vapaa autoetu 880 e.

      Erotus siis 95 e/kk.

      Autoedun laskentakaavat muuttuivat tälle vuodelle sen verran, että kiinteä osa nousi 15 eurolla kuukaudessa viime vuoteen verrattuna.

      Poikkeus on vuonna 2005 käyttöön otetut autot, jotka siirtyivät nyt ikäryhmään B. Niillä prosenttiosa ns. uushankintahinnasta putosi 1,4 % => 1,2 %, mutta kiinteä osa nousi 30 eurolla. (Uushankintahinta = auton käyttöönottiokuukauden ensimmäisen pöäivän listahinta - 3400 e.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      123
      3742
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      31
      2799
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2725
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      132
      2363
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2224
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      38
      1746
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1126
    8. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      82
      1029
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1020
    10. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      994
    Aihe