Nolla työttömyys, ihan niinku ei olisi...

aikaisemmin kuultu vastaavaa sontaa jonkun päättäjän suusta. Joka pestin saatuaan hehkuttaa, kuinka hän hoitaa homman kotiin. Ja kuinka sitten kävikään.

Kuka muistaa tämän suurn ja mahtavan päättäjän nimen :) Erkistä tulee sen manttelinperijä.

Niin ja muistutn, että verovaroilla pyöritettävät työharjoittelut, typit yms paska ei ole työllistymistä, se on KUSETUSTA KAIKKIA KOHTAAN. Mutta jotkut IDIOOTIT EI SITÄ TAJUA, VAIKKA LOISPUMMIFIRMOJE JA KOULUTTAJIEN KÄSI ON NÄIDEN IDIOOTTIEN TASKUSSA KOKO AJAN.
11735
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat
  • Kohtahan on jäljellä vain vaikeasti työllistyvää, rakenteellisen työttömyyden ydintä ja työmarkkinan joitain kitkatyöttömiä, jotka eivät heti sijoitu.

    Yle on valtiojohtoinen ja ei ole sitoutunut mihinkään aatesuuntaan.

    Äänestä

  • laitat.. kirjoitti:

    Kohtahan on jäljellä vain vaikeasti työllistyvää, rakenteellisen työttömyyden ydintä ja työmarkkinan joitain kitkatyöttömiä, jotka eivät heti sijoitu.

    Yle on valtiojohtoinen ja ei ole sitoutunut mihinkään aatesuuntaan.

    http://www.kerrolisaa.com/image.php?image_id=871

    Äänestä

on hyvä käyttää syntipukkina suurista työttömyys kuluista. Niin kukaan ei silloin huomaa sitä kähmintää, mitä tuolla lume toiminnalla rahaa siirrellään.
Koulutuslaitoksetkin ovat oy-yhtiöitä, joten osakkeen omistajat olisi kiva tietää.
Varsinkin se onko päättäjillä tai heidän perheen jäsenillään kyseisten yhtiöiden osakkeita.

Äänestä

> Kuka muistaa tämän suurn ja mahtavan päättäjän
> nimen :) Erkistä tulee sen manttelinperijä.

Urpo Leppänen SMP, "puolessa vuodessa poistamme työttömyyden".

Keinoja: ns. "Rinteen malli", kuntien veloitetyöllistäminen, vuoden työttömyyden jälkeen. Tässä mallissa maksettiin TES-palkka ja oli täysiaikainen työ.

Nimim. Itse olen kokenut tuon.

Äänestä
  • ...Keinoja: ns. "Rinteen malli", kuntien veloitetyöllistäminen, vuoden työttömyyden jälkeen...

    Oliko kyse pelkästään kuntien velvoitetyöllistämisestä, vai oliko velvoite laajempi?

    Itse olen Rinteen ansiosta ollut työllistettynä koulutusta vastaavalla palkalla valtiolla. Työministeriö maksoi palkan, vaikka työllistävä ministeriö olikin toinen.

    Rinteen malli oli loistava. Siinä työtön sai työtä ja asiallisen palkan. Sen lisäksi työtön sai pitää työsuhteen päättyessä maksetut lomakorvaukset. Niitä ei siis jaksotettu. Se helpotti kummasti pitkäksi aikaa.

    Äänestä

Palataanpa ajassa taaksepäin ennen viimeistä eduskuntavaalia. Tulloin Filatoffin porukka julkisti kansalaisten tietoisuuteen yhä pahenevilla työttömyysluvuilla. Sitten kun eduskuntavaalit oli käyty, alkoikin toisenlainen rummun lyönti julkisuudessa. Että työpaikkoja onkin pilvin pimein, ettei työttömät edes riitä täyttämään vapaita työpaikkoja omaehtoisesti. Eli tarvittiin typpiä apuun täyttämään avoimet työpaikat.

Siis, YLE hyppää juuri siihen suuntaan, sen mukaan miten on hallituksessa poliittinen tasapaino.

Kansalaiset ovat kuuliaisia ylen kuuntelulle mitä sitten sieltä suoltavatkaan kuultavaksemme. Olisi syytä tavallisen pulliaisenkin olla perillä siitä, mitä keskuutemme suolletaa yleisenä totuutena.

Päätän tarinani tähän tällä erää.

Äänestä
  • Kun ajatustyö on niin rasittavaa suomalaiset palkkaavat YLEn ja hallinnon ajattelemaan puolestaan, niinhän tuossa Putinin Itä-Suomessakin tehdään.

    Äänestä

Nyt kun on melkein puolitettu työttömyys, ainakin tilastojen mukaan, niin ovatko työttömyyden ympärillä toimineet orgnisaatiot (tyovoimatoimistot, pajat, kurssit yms. tahot) nyt myös Suomesta puoleen vähentyneet. Kun työttömyys on nolla niin Suomessa ei pitäisi löytyä sen jälkeen työvoimatoimistoja ym. työttömyyteen liittyviä tahoja. Johtuuko ruuan hintojen nousu siitä, kun työttömistä 200000 on saanut töitä? Mihin uusia virkoja ja työntekijöitä tarvitan, jos työttömyys vähenee kokoajan?

Äänestä
  • Työnantaja suurin pelko on se, että työvoimasta tulee pula. Tämän johdosta palkat nousevat ja inflaatio kasvaa. Tämän johdosta tarvitaan 200000-500000 ihmistä pois työmarkkinoilta häiritsemästä häiriöitä teollisuutemme piirissä. Lisäksi näitä työttömiä tarvitaan inflaation tasoittajina.

    Älkääkä unohtako sitä, mitä teatteria nyt käydään Kemijärvellä. Kannattava yritys ollaan painamassa jäihin vain sen perusteella. että selluloosan hinta ei ole tarpeeksi korkea osakkeenomistajien mielestä. Eli, on kannattava yritys, mutta ei ole riittävän kannattava joidenkin mielestä.

    Äänestä

  • on tämä... kirjoitti:

    Työnantaja suurin pelko on se, että työvoimasta tulee pula. Tämän johdosta palkat nousevat ja inflaatio kasvaa. Tämän johdosta tarvitaan 200000-500000 ihmistä pois työmarkkinoilta häiritsemästä häiriöitä teollisuutemme piirissä. Lisäksi näitä työttömiä tarvitaan inflaation tasoittajina.

    Älkääkä unohtako sitä, mitä teatteria nyt käydään Kemijärvellä. Kannattava yritys ollaan painamassa jäihin vain sen perusteella. että selluloosan hinta ei ole tarpeeksi korkea osakkeenomistajien mielestä. Eli, on kannattava yritys, mutta ei ole riittävän kannattava joidenkin mielestä.

    Töitäkään ei voi saada, jos ei ole rahaa kattamaan töihin pääsemisen kriteerit, esimerkisi autokoulu ja auto. Jotkut ovat ostaneet itselleen työpaikan antamalla palkasta osan työnantajalle :(

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Työssä käyvä työtön (Työhar... kirjoitti:

aikaisemmin kuultu vastaavaa sontaa jonkun päättäjän suusta. Joka pestin saatuaan hehkuttaa, kuinka hän hoitaa homman kotiin. Ja kuinka sitten kävikään.

Kuka muistaa tämän suurn ja mahtavan päättäjän nimen :) Erkistä tulee sen manttelinperijä.

Niin ja muistutn, että verovaroilla pyöritettävät työharjoittelut, typit yms paska ei ole työllistymistä, se on KUSETUSTA KAIKKIA KOHTAAN. Mutta jotkut IDIOOTIT EI SITÄ TAJUA, VAIKKA LOISPUMMIFIRMOJE JA KOULUTTAJIEN KÄSI ON NÄIDEN IDIOOTTIEN TASKUSSA KOKO AJAN.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu