Sain firmasta leasign auton (palkasta vähennetään leasign vuokra ja palkkaan lisätään auton käyttöveroarvo). Työajoja ei vuodessa tulisi
juurikaan.
Toinen vaihtoehto on uuden auton ostaminen tai käytetyn, mutta tällä hetkellä ei ole yhtään käsirahaa ja sen säästämisessä menisi nyt jonkin aikaa ja auto pitäisi saada mahdollisimman nopeasti.
Tuleeko leasign auto liian kalliiksi vai olisiko
se järkevä vaihtoehto?
juurikaan.
Toinen vaihtoehto on uuden auton ostaminen tai käytetyn, mutta tällä hetkellä ei ole yhtään käsirahaa ja sen säästämisessä menisi nyt jonkin aikaa ja auto pitäisi saada mahdollisimman nopeasti.
Tuleeko leasign auto liian kalliiksi vai olisiko
se järkevä vaihtoehto?
Vastaukset 4
Vanhimmat
jos sinulla ei ole rahaa edes käsirahan verran,älä hyvä mies edes haaveile leasign autoa.
Leasing-autoa. Sellaista moni pitää varsin järkevänä palkanjatkeena.
itse olen ajanut yli 10v firman autoilla. aina alla uusi auto,ei huolta eikä vaivaa.jos vikaa vien korjaamoon,2-3v välein aina uusi peli alle.
vaivatonta ja helppoa.mutta kallista, verotus pitää huolen tästäkin "edusta" rankasti.
.."palkasta vähennetään leasign vuokra ja palkkaan lisätään auton käyttöveroarvo"
tämä tosin kuullostaa aika oudolta, siis että palkasta pois leasingvuokra??? Sitä minulta ei ole koskaan otettu...kannattaa kysyä vielä
Tuon tyyppinen laskentakaava on yleinen toimihenkilöillä. Se ei ole kovin edullinen työntekijälle kun hän maksaa kahdella eri tavalla silloin leasingautosta: vuokraa suoraan nettopalkasta ja lisäksi bruttopalkkaan lisättävästä auton verotusarvosta veroa.
Leasingautohan on sitten edullinen, kun se tulee palkan päälle eli kyseessä on täysi autoetu. Näin yleensä menetellään johtajien kohdalla. Jos auton verotusarvo on 400 e/kk, niin johtajan bruttopalkkaan lisätään tuo 400 e. Johtaja maksaa tuosta 400 (brutto)lisäpalkasta veroa esim. 55% eli auto maksaa hänelle 220 e/kk (1300 vanhaa markkaa).