Muita merileskiä?

Hei!

Onko ketään muita merileskiä? Olisi kiva vaihtaa ajatuksia ja kuulla muilta kokemuksia. Meillä mies tekee tällähetkellä 7 viikon reissuja ja minä olen sitten poikamme (4kk) kanssa kotona. Uusista ystävistä ja kohtalotovereista olisi iloa! Miten saatte arjen rullaamaan ilman miestä ym? Jos joku haluaa kirjoitella enemmän niin laittakaa email osoite tai sitten minä laitan.
3915
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Olen kanssasi suunnilleen samassa tilanteessa, mies on merillä 5-7 viikkoa kerrallaan. Meilläkin on yksi lapsi, 3-vuotias tyttö.

Onhan tämä aika erilaista perhe-elämää mitä esim. omassa tuttavapiirissäni olen tottunut näkemään. Välillä käy kateeksi kaikki naiset, joiden mies tulee joka päivä töistä kotiin. Vaikka tuskin sekään yhtä ruusuilla tanssimista on.

Jotenkin olen sopeutunut siihen, että elän muutaman viikon jaksoissa melkein kuin kahta erilaista elämää. Rankinta on ollut olla yksin silloin kun lapsella on vaikea vaihe meneillään (yövalvomiset, sairastelut, uhmaikä). Arjen olen saanut toimimaan mielestäni ihan ok, mutta kotitöiden suhteen menen kyllä usein siitä mistä aita on matalin. =) Aina kuitenkin toivon sormet ja varpaat ristissä, ettei tulis mitään yllättävää, kuten auton tai jonkun kodinkoneen hajoaminen.

Yksinäisyys vaivaa toisinaan, etenkin iltaisin kun lapsi nukkuu eikä ole ketään juttukaverina. Toisaalta mikään ei lepuuta pienen lapsen äidin kireitä hermoja paremmin kuin se, että saa olla ihan omassa seurassaan ja HILJAA. =) Jos olisin kokonaan yh, viettäisin varmaan kaikki illat näin ja erakoituisin. Heh... Joten ihan hyvä, että sieltä toisinaan tulee mies kotiin.

Jatkan mielelläni juttua tästä aiheesta. Olisi kiva ihmetellä merilesken elämää vaihteeksi kanssasiskon kanssa. Nyt on kuitenkin lähdettävä unten maille, mutta palaillaan...

Äänestä
  • Huomenia! Kiva et löytyy muitakin. Kirjoittelehan mulle osoitteeseen [email protected]

    Äänestä

  • uma81 kirjoitti:

    Huomenia! Kiva et löytyy muitakin. Kirjoittelehan mulle osoitteeseen [email protected]

    Vieläkö sulle Uma voisi toinenkin merileski kirjoitella?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uma81 kirjoitti:

Hei!

Onko ketään muita merileskiä? Olisi kiva vaihtaa ajatuksia ja kuulla muilta kokemuksia. Meillä mies tekee tällähetkellä 7 viikon reissuja ja minä olen sitten poikamme (4kk) kanssa kotona. Uusista ystävistä ja kohtalotovereista olisi iloa! Miten saatte arjen rullaamaan ilman miestä ym? Jos joku haluaa kirjoitella enemmän niin laittakaa email osoite tai sitten minä laitan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu