Mitä teen. Miehen kanssa puhuttu uskottomuuden syistä ja seurauksista, ja hän haluaa minut takaisin. Hänellä ei ollut suhdetta kehenkään (tietääkseni) mutta uskottomuutta on monen laista. Nyt on analysoitu monelta kannalta hänen kaikki ongelmansa.
Itkee vuolaasti. Minä en ole enää vihainen, mutta haluan varautua. Mistä tietää, että mies on tullut kuntoon, ja mistä saa apua?
Minun on vaikea luottaa, ja tiedän ettei mun tarvitsekaan luottaa. Ei kukaan parin päivän keskustelulla miksikään muutu, se on vasta alku. Mutta mihin sitten. Haluan pelastaa liittoni, ja siksi en voi jättää tätä pelkän miehen anteeksipyynnön varaan. Hän mokaa alta puolen vuoden niin että pippeli vinkuu, mistä haen apua hänelle, hänen traumoilleen ja kykenemättömyydelleen "kohdata itsensä"
Itkee vuolaasti. Minä en ole enää vihainen, mutta haluan varautua. Mistä tietää, että mies on tullut kuntoon, ja mistä saa apua?
Minun on vaikea luottaa, ja tiedän ettei mun tarvitsekaan luottaa. Ei kukaan parin päivän keskustelulla miksikään muutu, se on vasta alku. Mutta mihin sitten. Haluan pelastaa liittoni, ja siksi en voi jättää tätä pelkän miehen anteeksipyynnön varaan. Hän mokaa alta puolen vuoden niin että pippeli vinkuu, mistä haen apua hänelle, hänen traumoilleen ja kykenemättömyydelleen "kohdata itsensä"
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos todella tahdotte vielä jatkaa niin parisuhdeleirille!
Se asia mikä minua tuossa huolettaa on se, että on todellakin miehiä jotka ovat synnynnäisiä pettäjiä. Eivät osaa ainakaan pidemmän päälle olla vain yhden naisen kanssa vaan sukupuolivietti, miehinen vaisto, tms, ajaa panemaan muitakin naisia. Näille miehille pidemmän päälle paras parisuhdemalli on joko vapaamielinen nainen jolle tämä on ok tai sitten sinkkuus.
En usko etteikö mies sinua rakastaisi. Kyse ei ole tästä. Minunkin perääni vielä 10v jälkeen itkee mies joka rakasti MINUA mutta silti pani muitakin. Se on hänen luonto eikä siitä ole muuttunut. Hän yritti avioliittoakin mutta homma vaan kariutuu jossain vaiheessa.
Kaikille miehille vain yhden naisen kanssa seksin harjoittaminen ei sovi. Heidän kannalta sääli että Suomi on yksiavioinen maa. Mutta toisaalta täällä saa myös ihan vapaasti sinkkuilla, niin ei loukkaa ketään.
Menkää parisuhdeleirille. Mutta varaudu siihen että silti kaikki ei ehkä muutu. En tiedä kun en miestäsi tunne mutta on miehiä jotka ei tässä asiassa muutu. Toinen vaihtoehto tietysti olisi se vapaamallinen suhde...
Jos toista rakastaa, niin ei petä. Niin yksinkertaista se on. Ja kaikki miehet pettää, se vain kuuluu niiden luonteeseen, että ainoa tärkeä ihminen miehen elämässä on mies itse.
Turhaa siihen aikaasi tuhlaat, luultavasti kiitosta et tule saamaan vaan pikemminkin paskaa niskaan. Hakekoon itse apua.
Luepa narsismista...
http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/abuse3.html
Turhaa analyysiä. Miehillä vie pippeli ja sillä siisti. Ei ole kysymys ongelmista ja kuntoon tuloista... Nykyaika vaan on tätä että miehet menee koska seksi merkitsee paljon. Eikä aina yhden naisen kanssa.
"hänen traumoilleen ja kykenemättömyydelleen "kohdata itsensä" " Ihminen haluaa olla vapaa jossain määrin, pippeleitä ei ole luotu pelkkään parisuhteeseen.
Jos haluat uskollisen miehen ja käyttämättömän vehkeen, hanki joku pienimunainen, joka on kiinnostunut vain perhostenkeräilystä. Muussa tapauksessa voi hyväksyä miehen sellaisenaan karvoineen kaikkineneen.
Toivon tietysti uskollisuutta, välittämistä maailmaan. Mutta ei stressata turhista. Jos hän itkee vuolaasti niin sinä olet kumminkin tärkeä?
Vähän liioiteltu tämä kirjoitus...tahallaan. Onhan uskollisiakin, mutta ...
Pointti oli se, että vaikka mies rakastaa vaimoaan, ihminen itsekkäänä voi lipsahtaa seksiin koska ei ajattele sen merkitsevän mitään. Vaikka vaimolle se merkitsee.
Uskollisuus on tärkeä asia silti.
pahoittelen kirjoitusvirheitä. Kiireessä sattuu
Niin, kaikki merkit viittaavat siihen ettei mieheni ole ainakaan mitään pettäjätyyppiä . Eli ne klassiset oireet puuttuvat: eikä hän esim. kaada pullollista partavettä päähänsä ja lähde taksilla pikkujouluihin, tai istu kahviloissa pimujen kanssa.
Enemmänkin on sitä perhostenkeräilijätyyppiä, tosin ei pienimunainen.
Siksi onkin niin suuri shokki havaita, että pettää se perhostenkeräilijäkin osaa.
En tiedä mitä ajatella. Kaikki nuo narsisti ja muut ajatukset kävin läpi kun häntä epäilin, päätin että kerta riittää. Nyt olen jäämisen kannalla, mutta yhdistettynä sen tiedon kanssa mitä olen pettäjämiehistä kerännyt, tiedän että on aivan turha luulla että mies muuttuu sekunnin sisällä siitä, kun on kuullut että perhe on pakattu muuttoautoon. Turhan nopea reagointi.
Ei voi olla pysyvää. Nyt olisi kuitenkin se hetki jolloin voi toimia. Kiitos vastauksista.