paras rumpalit

neil beart
lars ulhric
nikco mc-brain
peetter criss
dave lambordo
scott tarvis
171390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Metallican Black Albumilla äijä ei edes soita itse,vaan tuottaja Bob Rock hoitaa rummut.Studiolevyillä U:n soittitaidottomuus on pystytty peittämään päällekkäisäänityksillä ja muilla studiokikkailuilla.Sen sijaan mistä tahansa livetallenteesta U:n kelvottomuus käy ilmi. Nykyrumpaleista kovimpia ovat Nick Barker ja Hellhammer.Dave Lombardo ja Nicko McBrain myös ylittämättömiä.

Äänestä
  • Itsekin olen joskus ihmetellyt U:n ylistystä. Livetallenteissa olen monesti kiinnittänyt huomiota kuinka äijä lähtee improvisoimaan fillejä melkein joka paikkaan ja tosi kummallisella tavalla... joka sitten usein lässähtääkin tosi pahasti. Se yrittää ensinnäkin aivan liikaa kikkailla fillien kanssa (vaikka siis hallitsisikin ne), toiseksi se ei hallitse moista kikkailua. Soittaisi mieluummin vaikka tylsemmin, mutta varmemmin.

    Äänestä

  • tuo U kirjoitti:

    Itsekin olen joskus ihmetellyt U:n ylistystä. Livetallenteissa olen monesti kiinnittänyt huomiota kuinka äijä lähtee improvisoimaan fillejä melkein joka paikkaan ja tosi kummallisella tavalla... joka sitten usein lässähtääkin tosi pahasti. Se yrittää ensinnäkin aivan liikaa kikkailla fillien kanssa (vaikka siis hallitsisikin ne), toiseksi se ei hallitse moista kikkailua. Soittaisi mieluummin vaikka tylsemmin, mutta varmemmin.

    ...Nehän luonnollisesti ylistää vaan näitä massabändejä, joita kuuntelevat, vaikkei mikään erikoinen olisikaan.

    Äänestä

  • old_profile_16187 kirjoitti:

    ...Nehän luonnollisesti ylistää vaan näitä massabändejä, joita kuuntelevat, vaikkei mikään erikoinen olisikaan.

    Sitä itedetään sitten kaikki! Siis aaaivan kaikki!
    Perkele!!

    Äänestä

  • Saluunanbosse kirjoitti:

    Sitä itedetään sitten kaikki! Siis aaaivan kaikki!
    Perkele!!

    Minulle tuli kierjoitusvirhe!
    itedetään=tiedetään
    Huh, hyvä että kerkesin saatana tuon korjata ennen kuin saan hirveänmoisen muistutuksen ''virheellisestä'' avautumisestani.

    Äänestä

mitataan? Eiköhän nuo ole aika makuasioita.Sitä paitsi jos parhaista rumpaleista puhutaan,mikäli sitä tekniikalla mitataan,tuskin löytyvät rockin saralta.

Äänestä
  • Niin. Yleensä kaikki musiikkiin liittyvää on makuasioita. Mutta se nyt vaan ei mene jollekkin kaaliin, ja tietysti omat suosikkibändit ja niitten soittajat/vokalistit on aina parhaita :)

    Äänestä

  • demilich kirjoitti:

    Niin. Yleensä kaikki musiikkiin liittyvää on makuasioita. Mutta se nyt vaan ei mene jollekkin kaaliin, ja tietysti omat suosikkibändit ja niitten soittajat/vokalistit on aina parhaita :)

    parhaus katsotaan siitä kuka hakkaa nopeiten ja teknisesti. lars u on aika paska rumpali kun ei jaksa hakata nopeasti rumpujaan.

    Äänestä

  • olette väärässä kirjoitti:

    parhaus katsotaan siitä kuka hakkaa nopeiten ja teknisesti. lars u on aika paska rumpali kun ei jaksa hakata nopeasti rumpujaan.

    "parhaus katsotaan siitä kuka hakkaa nopeiten ja teknisesti"
    Nopeudella ei juuri ole merkitystä. Ne jotka osaa säveltää ja tehdä rumpukuvioita ym, tehdä jotakin uutta eikä sitä samaa vanhaa aina, ja käyttää erilaisia tekniikoita. Mutta ihan sama juttu jälleen kerran koittakaa uskoa - Muusikoita ei voi verrata toisiin.
    "Sitä itedetään sitten kaikki! Siis aaaivan kaikki!
    Perkele!!"
    Niin, tiedän.

    Äänestä

Parhaasta en tiia, mut The Rev on aika hyva, ja melko nopeeki viel :D

Äänestä

Nicko McBrain on suurin stara ja persoona mitä rumpusetin taakse on koskaan istutettu.

Tommy Leen soitossa, ihan peruskompeissa, on parhaimmillaan hyvä eteenpäin kallellaan oleva laukka. Muutenhan jätkä on täys kepponen.

Mikkey Dee on paras rockrumpali, koska Lemmy sanoo niin.

Scott Travis on oikeasti robotti.

Twist Twist on kaikkien soheltajakannuttajien kruunamaton kinki.

Kaikki nää miljoona lyötiä minuutissa jätkät, jotka on ainakin kova kuntosia jos ei muuta.

Äänestä
  • En saata uskoa.

    Äänestä

  • Saluunanbosse kirjoitti:

    En saata uskoa.

    Usotsie, no usotha sie...

    Äänestä

Ian Paice
John "Bonzo" Bonham
Tommy Aldridge
Russell Gilbrook

Ei ehkä niin hemmetin heavyjä, mutta perinteisemmän hardrockin parhaita.

Äänestä

parhautta vähän helvetin vaikea arvioida tänä päivänä kun tuntemattomiakin loistokannuttajia on pilvin piemein metalliskenessä...

Tyylitajuisimmat rytmien rakentelijat ja samalla loistavat rumpalit ovat Hoglan, Bostaph ja Paul ja myös WASPin ekan levyn jannu, jonka nimeä en enää muista.
Mutta niinkuin sanoin noita tykkejä löytyy pelkästään "amatööripuoleltakin" tänä päivänä niin maan faan.

Äänestä

Clive Burr

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä monta kirjoitti:

neil beart
lars ulhric
nikco mc-brain
peetter criss
dave lambordo
scott tarvis

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu