jotain 3 vuotta sitten lopetin tupakanpolton ja sen jälkeen alkoi ruoka maistuun paremmalta ja sen seurauksena kasvoi pieni maha. ei paha mutta haluan painon 92kg honki 80 pudotettua. ongelma on vuorotyö. en voi syödä säännöllisesti aamiasia ym. juttuja vaan syön välillä illalla aamiaisen tai yöllä päivällisen. ja jos on syömättä on inhottava laittaa nälissään nukkuun. miten mulla pitäs toimia.
auttakaa minut edes alkuun
vähän pois
3368
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
samaa olen kysellyt täällä, miten toimia ruokailun suhteen, kun syömiset työn vuoksi niin epäsäännöllisiä. joskus yritän syödä yöllä vain vihanneksia tai hedelmiä kotiin tullessa kunnon aamiaisen ja herättyäni iltapäivällä sitten ekaksi kunnon lämpimän ruoan. no tään on tätä pyristelyä.
Vuorotyöläinen joutuu näkemään ehkä vähän enemmän vaivaa (yöllä ei ole ruokapaikkoja auki yms.) kuin päivällä työssä käyvä, mutta periaatteessa luulisi ruokailun tasaisen rytmityksen onnistuvan vuorotyössäkin. Käsittääkseni jo laki vaatii, että työssä on sen verran taukoja, että ehtii laittaa jotain suuhunsa. (Eri asia on sitten, että varsinkaan kaikki pienet työnantajat eivät noudata lakeja.)
Herättyä - olipa se sitten mihin vuorokaudenaikaan tahansa - "aamiainen" tai muu alkupaukku valveillaoloajalle. Kun se syödään kotona, sen voi koostaa juuri niin kuin haluaa, kunhan pitää huolta siitä, että sen antama energia riittää seuraavat 3-4 tuntia.
Työhön voi ottaa eväät, ja jos ei ole mahdollisuutta lämmittää ruokaa esim. mikrossa, voi syödä salaattia, runsastäytteisiä voileipiä ja esim. täytettyjä rieskoja. Jos on mikro käytettävissä, voi syödä ihan samanlaisen "lounaan" kuin päivälläkin, keiton tms. helposti mukana kuljetettavaa.
Aterian jälkeen ehkä parin tunnin kuluttua pieni välipala, hedelmä, jugurtti tai vastaava, ja kotiin tultua taas vähän tuhdimpi ateria. Jos sen jälkeen valvoo useamman tunnin, voi olla vielä yksi välipala paikallaan ennen nukkumaanmenoa.
yövuoro pilla säännölliset rytmit. aamulla tulee töistä ja herää joskus klo 3-4 päivällä. syödäkkö heti kunnon ruoka vai illalla. ja miten yöllä. jos ei syö kunnolla on varmasti yöllä nälkä ja onko yösyönti terveellinen siitä en tiedä. ja mitkää banaanit ei yölläkään vie nälkää pois ja jos nälkä on ihnottava laittaa nukkuun.