naiset juttelee usein näin,kaikessa minun mieheni.
Eikö ole omaa elämää,ja jos tulee ero se voi olla silloin aika rankkaa.
Vai olisko sittenkin :minun ex-mieheni jne..
Lopultakaan mies ei ole kenenkään oma!
Eikö ole omaa elämää,ja jos tulee ero se voi olla silloin aika rankkaa.
Vai olisko sittenkin :minun ex-mieheni jne..
Lopultakaan mies ei ole kenenkään oma!
Vastaukset 8
Vanhimmat
eikä kenenkään toisen.Ollut jo vuosikymmeniä.
:))
sinulla ole omaa miestä? ;)
ymmärrän kyllä pointtisi, kun puhutaan toisesta omistavaan sävyyn "olet minun" ,tässä tavallaan toinen hallitsee toisen käyttäytymistä ja mustasukkaisuutta ilmaantuu. Mutta tuo "hän on minun mieheni/naiseni" on aivan normaalia jos seurustellaan. En tiiä ymmärsikö kukaan mitä tarkoitan :)
Eikö ole puhekielessä turhan monimutkaista sanoa "henkilö jonka kanssa olen juuri nyt parisuhteessa"? Vaimoni, tai mieheni, on mielestäni huomattavasti kätevämpi ilmaus.
Voihan siitä sanana lukea vaikka mitä, eria sia sitten mitä kukin sanoja sillä tarkoittaa. Kun minä sanon "mieheni" ei siinä ole omistumerkitystä, vaan se ilmaisee että puhun henkilösta joka on laillinen aviomieheni.
***
Hauska esimerkki:
oltiin kavereiden luona juhlissa, jonne tuli sitten myös eräs pariskunta. Nainen esitteli itsensä 'moi, mä oon Maija ja tässä on mun mies Pekka'.
Pekka sitten hönötti alistetun koiran oloisena Maijansa selän takana ja kätteli meitä sanomatta sen kummemmin kenellekään mitään.
Ja tämä sama lause toistui jokaisen käteltävän kohdalla.
Meinasin kysyä, että eikö 'sun mies' osaa itse esitellä itseänsä tai ylipäätänsä puhua ollenkaan.
Ei tulisi oman miehen kohdalla koskaan mieleen esitellä häntä ja sanoa lopuksi 'mun mies'. Eiköhän sen jokainen tajua ja jos ei tajua, niin mitäs sitten. Ja aikuinen ihminen saa kyllä luvan ihan itte esitellä ittensä.
Se oli minusta ja kavereistani hyvin huvittavaa :D
"Se oli minusta ja kavereistani hyvin huvittavaa :D"
Mitä mitä, väitätkö että omistat kaverisi?? KavereistaNI.. no huh huh
Kuka on väittänyt omistavansa mitään.
Ei kai ne kaverit SUNKAAN kavereita olleet?
Minusta on ihanaa kun mieheni puhuu vaimostaan eli minusta ja myös minä puhun minun miehestäni. Kyllä me olemme toisillemme lupautuneet ja olemme toistemme "omia" vaikkemme toisiamme omistakaan.