Pääkipu ja oksettaa

Minulla alkoi herättyäni aivan jumalaton pääkipu. Ihan ku oisi joku krapula. En nauttinut eilen alkoholia. Pääkipu on sellasta että meinaa oksettaakkin. Lämmin vesi autto vähän kun laitoin otsalle. Mistäköhän tämä voisi johtua? Olenko nukkunut yöni huonosti että niskat jumissa vai?
8859
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tuntuuko vaan yleisest pääs vaik jossain tietysk paikas? Voi olla migreeniä?

Äänestä
  • No kipu on otsan alueella.

    Äänestä

  • mikä avuksi.. kirjoitti:

    No kipu on otsan alueella.

    Itellä just kuukautismigreeni, jotai iha kamalaa! Jos oot mies ni et tiiä mist puhun mut siis selkää jomottaa ja vatsasta vääntää ja päätä särkee ja oksettaa!

    Äänestä

  • Jonna Eveliina kirjoitti:

    Itellä just kuukautismigreeni, jotai iha kamalaa! Jos oot mies ni et tiiä mist puhun mut siis selkää jomottaa ja vatsasta vääntää ja päätä särkee ja oksettaa!

    Migreenillä on aina syynsä. Usein syy on niskassa. Kuukautiset, stressi ja monet muut voivat laukaista sen ongelman, jollei vikaa korjata.

    Äänestä

On hyvä ottaa napakka annos särkylääkettä. Itselläni ainoa apteekin käsikauppalääke joka auttaa on Panadol Zapp. Kaksi tablettia kerralla tyhjään vatsaan, näin saat nopean vaikutuksen. Ibuprofeenia voi myöskin käyttää ( Ibusal, Burana tms) Annoksen on oltava 400-800 MG ainakin. Noudata pakkauksen ohjeita huolella. Toki jos vaiva toistuu on lääkärin syytä selvittää millaisesta migreenistä on kyse. Täsmälääkkeillä saadaan hyvä hoitotulos.Migreenilläkkeitä kun on monenlaisia.

Äänestä
  • Itellä estolääke emconcor ja kohtauksiin imigran nenän kautta. Ja ei auta. :(

    Äänestä

voi johtua myös oksetuttaminen. Hyvälle fysioterapeutille fysiatrin kautta.Kaikki eivät kuulema tiedä tätä oiretta. Olen parhaillaan "selkäkoulussa",jossa käydään lihakset,hermotuksetja luut ja niistä aiheutuvat vaivat.

Äänestä
  • minun pääkipuani on tutkittu ja lääkäri on määrännyt reseptillä jotain migreeniä helpottavaa. Ja olen naine. Itselläni on yasmin-pillerit käytössä eli usein syön putkeen. Mutta tämä oksettava pääkipu sitten alkoi huolestuttaan. Ja minulla on joskus sellasta outoa mahakipua. Jos vaikka on ollut yhdynnässä, niin sen jälkeen vähän aikaa pistää mahaaan. voiko nämä kaikki oireet johtua jostain? että johtuuko pillereistä? ei muuten ole ollut oireita pillereistä vaikka samat pillerit ollut jo käytössä yli 3v.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikä avuksi.. kirjoitti:

Minulla alkoi herättyäni aivan jumalaton pääkipu. Ihan ku oisi joku krapula. En nauttinut eilen alkoholia. Pääkipu on sellasta että meinaa oksettaakkin. Lämmin vesi autto vähän kun laitoin otsalle. Mistäköhän tämä voisi johtua? Olenko nukkunut yöni huonosti että niskat jumissa vai?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu