Oli...

..........

aivan mahtava leffa se Filth & Fury! Jos ette kattunu, nii jäitte paljosta paitsi, nyt sai kuulla totuuden Pistolseista. Samoin sitä ennen ollut Punk Attitude

7

391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • übercute_emotional_cunt_hunter

      Joo kerrankin tuli telkkarista jotain sivistävää ja katsottavaa ohjelmaa. Olipa kiva nähdä välillä telkusta sellaisiakin naamoja, joita ei usein sieltä näe. Kun Jello Biafra ilmestyi ruutuun, oli kyllä semmonen olo et OOOOOH upeaa! :O

      Pistolsjuttu oli tavallaan sen verran outo, että olin jo lähtemässä muualle parin minuutin katsleun jälkeen.. Mutta onneksi olin sitten sen verran laiska, etten jaksanutkaan nousta ylös. Kannatti tosiaan katsoa.

      • ............

        olihan siinä Pitolsin jutussa se alku vähä outo.. :D Aattelin itekki että meen, mutta en sitte viittiny, ku aattelin että jos tässä nyt vielä sanottas jotaki.. ja sanottiihan siinä


      • vanha kamu
        ............ kirjoitti:

        olihan siinä Pitolsin jutussa se alku vähä outo.. :D Aattelin itekki että meen, mutta en sitte viittiny, ku aattelin että jos tässä nyt vielä sanottas jotaki.. ja sanottiihan siinä

        Mikä siinä alussa niin outoa oli? Jaa se kun kerrottiin minkälaisista oloista ja maailmasta punk sikisi??


      • übercute_emotional_cunt_hunter
        vanha kamu kirjoitti:

        Mikä siinä alussa niin outoa oli? Jaa se kun kerrottiin minkälaisista oloista ja maailmasta punk sikisi??

        Lähinnä se esitystapa. Kun on tottunut katsomaan lähinnä sellaisia dokumentteja, joissa kamera pörrää enimmäkseen vain sen kyseisen bändin ympärillä, niin kyllähän se vähän ihmetyttää, kun yhtäkkiä aivoihin tulee kuva jostain ihan muista hyypiöistä.. Kaikkia ihmehihuleita pomppaa siihen. Ja sit pitää nähdä niin paljon vaivaa, et osaa lukea rivien välistä ja yhdistää sen asian siihen varsinaiseen aiheeseen. On se rankkaa kun piti itse ajatella, eikä kaikki tullutkaan silmien eteen valmiina muussina.

        Noei. Ei se sana "outo" välttämättä tarkoita negatiivista asiaa, mutta ehkä vain odotin aluksi jotain hieman muuta. Mutta loppujenlopuksihan se dokumentti siis ylitti odotukseni täysin, - vaikkakin niin oudolla tavalla.


    • Sillä molemmat löytyvät jo ennestään kirjahyllystä.

      Attitudesta sen verran, että vähän häiritsi tekijöiden keskittyminen pelkästään tähän punkin "ensimmäiseen aaltoon", vaikka lopussa kuriosioteetinomaisesti mainittiinkin, että punkkia saattoi olla myös vuoden -79 jälkeen.

      Eli olisin odottanut vähän laaja-alaisempaa tarkastelua punkin koko historiaan, joka mielestäni ei loppunut -79, vaikka sinällään ymmärsinkin tekijöiden pointin kertoa kiteytettynä tarina Protoilusta punk-pamaukseen ja sen nopeaan hiipumiseen.

      Mutta jos ekstroineen yli kolme ja puolituntiseen punk-dokumenttiin ei mahdu kuin n.2 minuuttia asiaa 80-90-luvun punkista, niin ei voi sanoa muuta kuin peijakkaan puritaanit!

      • vanha kamu

        Molemmat löytyy itseltänikin.

        Attitudessa vaivaa mua se , että olisi luullut britin-siis-Lettsin muistavan myös oi!-scenen, mutta ei.Ilmeisesti liian vaarallinen aihe käsiteltäväksi.JenkkiHC kyllä muistettiin.

        Näistä kahdesta dokkarista Filt... hakkaa mennen tullen Attituden.


      • vanha ukko
        vanha kamu kirjoitti:

        Molemmat löytyy itseltänikin.

        Attitudessa vaivaa mua se , että olisi luullut britin-siis-Lettsin muistavan myös oi!-scenen, mutta ei.Ilmeisesti liian vaarallinen aihe käsiteltäväksi.JenkkiHC kyllä muistettiin.

        Näistä kahdesta dokkarista Filt... hakkaa mennen tullen Attituden.

        vaivaamaan jäi yleensäkin se ettei brittipunkkia tunnettu ollenkaan pistolsien ym. jälkeen. Ei edes scenen suurinta vaikuttajaa Dischargea mainittu ollenkaan, koko enkku hc ja anarkopunk oli unohtunut. Jenkki hc oli sentään jonkin verran mukana. ja sit mentiinkin jo Nirvanaan ja Green Dayhin.

        Attituden mukaan punkkia ei oikeastaan ollut muualla kuin englannissa 70-luvulla ja jenkeissä siitä eteenpäin. Todellisuudessa kun punk on elänyt koko ajan ympäri maailmaa, ja 90-luvulta asti etenkin itä-euroopassa erittäinkin vahvana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      33
      1481
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1145
    3. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      47
      1067
    4. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      1038
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      68
      825
    6. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      815
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      43
      807
    8. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      799
    9. Rakkaalle J miehelle.

      Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.
      Ikävä
      64
      755
    10. Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?

      Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli
      Sinkut
      37
      743
    Aihe