napakorustani..

Heippa!
Ois kiva jos joku auttais koska tää on ongelma. Mulla on napakoru, otin viikkoa ennen joulua. Napakorusta tulee kudosnestettä, kuten tavallista. Tänään huomasin että alemmassa osassa reijän lähettyvillä on hyvin pieni ruskea läntti. Kun luulin että se on jotai mätää yritin ottaa pois ja nyt ruskea "läntti" on muuttunut verisen punaiseksi ja siitä tuli hieman verta.. Muuten napakorussa ei oo ongelmaa. KIITOS KAIKILLE KETKÄ VASTAA, jo etukäteen !
6452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

käy näyttämässä, sille joka napakorusi laittoi ,osaavat neuvoa sinua parhaiten

Äänestä

napalävistyksen paraneminen kestää pitkään, mutta tulehduksia jne. voi hoitaa merisuolaliuoksella. eli keität n.0,5 litraa vettä ja sekoitat kiehuvaan veteen ruokalusikallisen merisuolaa ja puhdistat tällä liuoksella lävistysaluetta.toimii

Äänestä

KIITOS !

kiitos vatanneille. tämä oli kuulemma napakorun käytävältä tulevaa ihoa, joka on yleistä kun napakorua liikutellaan suihkussa, kävin näyttämässä lävistysliikkeessä jossa korun otinkin. merisuolaliuosta olen käyttänyt myös ennen kuin tässä palstalla se kerrottiin, ja se toimii.

Äänestä
  • Ihmeellistä, mulla on sama juttu, oon ihmetelly et mikähän se on, ja nyt kun tulin tänne niin heti löysin keskustelun josta löysin vastauksen. Onko tuo vaarallista/haitallista että ihoa on tullut reiästä? Miten täytyy toimia? Haittaako se? saako ihon takaisin reikään jotenkin? :oo Kerrotko, olen melkein jo huolestunut. Mutta onneksi löysin tämän keskustelun, niin tiedän että tuo ei kai ole kovin harvinaista. ((:

    Äänestä

  • Empsutes kirjoitti:

    Ihmeellistä, mulla on sama juttu, oon ihmetelly et mikähän se on, ja nyt kun tulin tänne niin heti löysin keskustelun josta löysin vastauksen. Onko tuo vaarallista/haitallista että ihoa on tullut reiästä? Miten täytyy toimia? Haittaako se? saako ihon takaisin reikään jotenkin? :oo Kerrotko, olen melkein jo huolestunut. Mutta onneksi löysin tämän keskustelun, niin tiedän että tuo ei kai ole kovin harvinaista. ((:

    Otin napakoruni myös vähän ennen joulua, tais olla kahta viikkoo ennen. (:

    Äänestä

  • Empsutes kirjoitti:

    Otin napakoruni myös vähän ennen joulua, tais olla kahta viikkoo ennen. (:

    Hei !
    Luulin että oon ainoo maailmassa jolla on tämä juttu, mutta en näköjään ollutkaan..=D
    Lävistäjäni sanoi että se on ihan tavallista koska napakorua liikutellaan ns."haavassa" niin käytävältä tulee nahkaa. Sitä ei saa repiä. Napaa saa rasvata jollakin perusrasvalla, jos se tuntuu kuivalta. Ja tämä ei ole siis vaarallista, vaan tavallista.

    Jos epäilet että napa on tulehtunut tai muuten vain likainen voit hoitaa sitä merisuolaliuoksella eli kupillinen kuumaa vettä ja 1rkl suolaa. (Tarkista että vesi on kädenlämpöistä, äläkä käytä aivan joka päivä vaan max.3 kertaa viikossa) Ja sitten jos se ei auta niin mene lävistäjäsi luo näyttämään napaasi !

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


-reeeettaaaa- kirjoitti:

Heippa!
Ois kiva jos joku auttais koska tää on ongelma. Mulla on napakoru, otin viikkoa ennen joulua. Napakorusta tulee kudosnestettä, kuten tavallista. Tänään huomasin että alemmassa osassa reijän lähettyvillä on hyvin pieni ruskea läntti. Kun luulin että se on jotai mätää yritin ottaa pois ja nyt ruskea "läntti" on muuttunut verisen punaiseksi ja siitä tuli hieman verta.. Muuten napakorussa ei oo ongelmaa. KIITOS KAIKILLE KETKÄ VASTAA, jo etukäteen !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu