Onko kenelläkään ollut ongelmia venäläisen bensan kanssa katalysaattori autoissa. Itselläni on n. vuoden käytön jälkeen ilmennyt outoa nykimistä kuormmitettaessa. Maahantuoja sanoi, että tulpat likaantuu jonkinlaisesta metalli töhkästä, joka aiheuttaa läpilyöntejä.
Venäläinen polttoaine
Nykii
10936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olisikohan vettä bensan seassa. Itselläni ainakin on pari kertaa näin käynyt ostettuani venäläiseltä huoltoasemalta bentsiiniä.
Venäläistä ei kannata käyttää kuin Ladassa tai tosi vanhassa ropposessa.
Ja taas puhuu joku kokemusken syvällä rintaäänellä!! Oletkona edes käynyt Venäjällä koskaan?
Itse ongelmaan...kannattaa tarkastaa bensansuodatin. Ota irti, täytä puolilleen bensaa ja ravista jonkinaikaa kunnolla (kannattaa tukkia päät=))Sitten bensat pihalle. Jos on mustaa töhkää, suodatin vaihtoon.
EI! venäläästä bensaa saa käyttää kun alle -80 luvun autoos ja LADAS venälääne bensa on melkein kuin poltto öljyä sen takia venäjällä oleviis ladoissa on kaasuttimessa sellainen lisä lämmitin joka parantaa sen litkun palamista
Kyllä näyttä yleensä tankkaajien kalusto olevan ihan muuta kuin kahdeksankytä luvun kalustoa. Melko uusia siellä on jonottamassa. Ja venäläisten autot kaks kertaa uudempia.
Tulppien vaihto auttoi. Oli kertynyt sellaista punertavaa karstaa. Saattoi olla neukkubensan aiheuttamaa. Oli tai ei olisi ne tulpat, joilla oli ajettu about 80000km pitänyt vaihtaa muutenkin. Nyt käy kun kello.
Sama juttu oli chevyssä kun käyn jatkuvasti Eestissä tankkamassa,alkoi nykii ja suuttimet nokeentui ja ei mennyt katsastuksen pakokaasumittauksesta vaikka oli Tallinnan NESTE
asemilta tankattu 95E.
Syy selvisi Tallinnan Neste sanoi 95E tulee latviasta ja on venäjällä jalostettua.
-98E tulee suomesta ja on porvoossa jalostettu.
kun vaihtoi 95E 98Eehen loppui nykiminen ja meni katsastuksen pakokaasutestistäkin läpi.
Että kyllä venäjän bensajalostuksessa on jotain puutteita..
...olisikohan autossa vikaa? Itse olen asunut Baltiassa jo reilu puoli vuosikymmentä, ajanut erilaisilla kulkuneuvoilla (uusilla ja nykyaikaisilla) ko. aikana reilu 250 tkm ja käyttänyt vain ja ainostaan Nesteen polttoainetta. Ja tiedätkös mitä, polttoaineen kanssa ei ole ollut koskaan mitään ongelmia. Toistan; ei koskaan, riippumatta siitä olenko tankannut Eestissä, Latviassa vai Liettuassa! Eli Venäjältä tulevassa bensiinissä ei ole vikaa jos se on ostettu tunnetulta huoltoasemaketjulta Baltiassa, nimittäin laaduntarkkailu on täysin länsimaisella tasolla!
Mutta kuten kerroin, ajankin vain nykyaikaisilla keksinnöillä, amerikanrautasi sydän taas taitaa polveutua 50-luvulta..:) Tässäkö syy?
Autossa oli vikaa, ne venäläisen bensan punaamat sytytystulpat. Kun soitin huoltoon ja kerroin oireista, oli ensimmäinen kysymys: "Käytätkö venäläistä bensaa." Toki tulpat olisi pitänyt vaihtaa jo muutenkin, mutta tuo punainen pöly oli itäbensan aiheuttamaa. Tuleehan osa suomessa myytävästä bensasta venäläisestä jalostamosta.
...käsittääkseni sinä "Nykii" puhuit Venäjältä ostetusta bensiinistä, eikö vain? Minä taasen osoitin kommenttini nimimerkille Chevyvan, joka valitti Eestistä ostetusta polttoaineesta. Nimittäin nämä ovat todellakin kaksi eri asiaa! Eestissä tuli v. 2002 voimaan laki, joka asettaa myytävälle bensiinille tiukemmat laatuvaatimukset kuin EU, ja asiaa valvotaan erittäin tarkasti. Kansainväliseltä huoltoasemaketjulta ostettaessa (lue: Neste, Statoil, LukOil) voit olla varma että tankkaat laatutavaraa.