Hes. 29:10-14: Egyptistä tulee asumaton autiomaa vailla ihmisiä tai eläimiä. Eipä tainnut käydä näin, tosiasiassa nykypäivänä turismi kukoistaa.
Jes.13:19-20: Babylonia jakaa Egyptin kohtalon. Ei tainnut taas ihan osua nappiin tämä homma, Babylonian kuulumisia voimme joka päivä lukea sanomalehdistä.
Jes.17:1-2: Damaskokselle käy kuten Babylonialle tai Egyptille. Huti, jälleen kerran.
Jes.19:23-25: Assyria, Egypti ja Israel solmivat liiton. Historiankirjoissa ei ole mitään mainintaa tällaisesta liitosta.
Sak.10:11: Niili kuivuu. Kuivuiko? Ei todellakaan.
Sak. 9:8: Jahve suojaa temppeliään sotajoukoiltaan. Ei tainnut Jahve olla auttamassa, kun roomalaiset tuhosivat vuonna 70 Jerusalemin toisen temppelin.
Jes.13:19-20: Babylonia jakaa Egyptin kohtalon. Ei tainnut taas ihan osua nappiin tämä homma, Babylonian kuulumisia voimme joka päivä lukea sanomalehdistä.
Jes.17:1-2: Damaskokselle käy kuten Babylonialle tai Egyptille. Huti, jälleen kerran.
Jes.19:23-25: Assyria, Egypti ja Israel solmivat liiton. Historiankirjoissa ei ole mitään mainintaa tällaisesta liitosta.
Sak.10:11: Niili kuivuu. Kuivuiko? Ei todellakaan.
Sak. 9:8: Jahve suojaa temppeliään sotajoukoiltaan. Ei tainnut Jahve olla auttamassa, kun roomalaiset tuhosivat vuonna 70 Jerusalemin toisen temppelin.
Vastaukset 22
Vanhimmat
että olet tulkinnut asiat oikein? Vaikka tämän palstan ateistit tuntuvatkin olevan melkoisia Raamatun asiantuntijoita, en silti luottaisi heihin liikaa tässä asiassa.
yleensä rusinat pullasta, niin ei sen tarvi
näillä (tyhjää)päätään vaivata...
Ennustukset ovat siitä kivoja, että jolleivät ne toteudu, voi aina sanoa, etteivät ne ole VIELÄ toteutuneet tai että jokin tekninen detalji kumoaa juuri kyseessä olevan, myttyyn menneen profetian. Uskikset ovat käsittättömän niljakkaita kiemurtelijoita selvienkin kysymysten edessä.
Nuo tuhoutumiset kyllä käyvät toteen sitten, kun aurinko alkaa heittää henkeään ja maapallo kärvähtää siinä mukana. Uskikset eivät tietenkään ole sitä näkemässä sen enempää kuin muutkaan, mutta eihän siitä nyt ole kysymys.
Assyrian, Egyptin ja Israelin liitto on voinut olla voimassa vaikka kuinka kauan. Tämähän on ihan tulkintakysymys. Mikä on "Assyria"? Mikä on "liitto"?
Viimeisessä kohdassa ei näy mainitun, mistä temppelistä on kysymys. Aika monta on tälläkin vuosikymmenellä palanut ja mennyt muuten rikki (ja uskovaisia siinä samalla), mutta kyllä se Jahve ennen pitkää ennustuksen mukaan toimii. Tai eihän Kerimäen kirkkokaan palanut tänään, joten ihan oikeassa tuo ennustus oli. Ja ainahan voi sanoa, että ei se palanut temppeli mikään oikea temppeli ollutkaan.
http://www.edu.vantaa.fi/vasamanet/sisalto/historia123/egypti/egypti1.htm
Yli 96% egyptistä on todellakin asumatonta autiomaata...vain n.4% asuttua.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Babylonia
Ja tuolta voi lukea yleensä Babyloniasta ja huomata,että nämä väitteet on aika arvailua yleensäkkin. Babylonia iso alue,jolla värikäs ja pitkä historia. Kohtalon jakaminen Egyptin kanssa: Kuinka suuri osa esimerkiksi nykyisen Irakin alueesta asuttua seutua ja paljonko autioitunutta seutua?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Assyria
Assyriasta tuolla muuten tietoa. Miksi he eivät olisi solmineet minkäänlaista liittoa Israelin ja Egyptin kanssa vaikka heidän valtakunta on todellakin ulottunut Egyptiin ja Israeliin asti.
Jokien kuivuminen on kyllä jo tosiasia ja todistettu. Myös Niili on kuivumassa...
http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto.shtml/arkistot/ulkomaat/2007/03/513211
Suhtaudun kyllä aika varauksella noihin tulkintoihisi asioista. Nimittäin eivät ole kovin varmalla pohjalla mielestäni.
Suurin osa kuivasta alueesta Egyptissä ja Babyloniassa kuivui tuhansia vuosia ennen noita ennustuksia.
"Hes. 29:10-14: Egyptistä tulee asumaton autiomaa vailla ihmisiä tai eläimiä. Eipä tainnut käydä näin, tosiasiassa nykypäivänä turismi kukoistaa."
Et ole tainut lukea itse Raamatusta edes koko tuota lainaamaasi 29:10-14 kohtaa.
Siksi voisin tarkentaa, tekstissä sanotaan mm. "eikä asuta siellä neljäänkymmeneen vuoteen".
"Babylonian kuulumisia voimme joka päivä lukea sanomalehdistä."
Laittaisitko linkin? Itse en ole nähnyt tekstejä Babyloniasta.
Toisaalta, en ole nähnyt Jesajan 17 luvussakaan siitä mainintoja, vaan Baabelista.
"Damaskos"
Damaskos vai Damasko, Jesaja puhuu jälkimmäisestä, jota ei ole enää tietojeni mukaan, mutta Damaskos on ja minun tutkimusten mukaan eivät ole sama paikka.
Kirjan nimeltä "Kiista kuolleenmeren kääröistä" väittää, että nykyinen Qumran oli ennen Damasko, mutta sitä on ollut kirjoittamassa umpikieron oloinen ateisti, joten tieto saattaa olla valheellista.
Toisaalta, mitä väliä, ihminen joka on päättänyt olla ateisit, olisi sitä joka tapauksessa, eikä totuudella näytä olevan ateismin kanssa mitään tekemistä.
"Jes.19:23-25: Assyria, Egypti ja Israel solmivat liiton. Historiankirjoissa ei ole mitään mainintaa tällaisesta liitosta."
Aivan ja Venäjän/Neuvostoliiton historian kirjoissa Suomi aloitti sodan.
Loppuen lopuksi ateistille taitaa olla ihan sama mitä Raamatussa sanotaan, eikä siksi varmaan kannata tästä enempää puhua, mutta suosittelen jokaiselle, lukekaa itse Raamattua, mielellään kokonaan, eikä vain pätkiä. Älkää ottako valmiiksi pureksittuja (=tarkoituksiin muokattuja) kohtia suoraan tutkimatta keneltäkään ateisti/uskis auktoriteetiltä.
Jeesus oli surullisen oikeassa sanoessaan, te eksytte, koska ette tunne kirjoituksia.
ei ole koskaan Hesekielin jälkeen ollut aikaa jollon Egyptissä ei olisi asuttu, 40 vuotta tai mitä hyvänsä aikaa eikä egyptiläisiä ole myöskään karkoitettu mihinkään.
Babyloniassa on asuttu, ei sekään autioitunut, ennustus ei koske paikan nimeä vaan paikkaa.
Damaskos ja Damasko ovat sama paikka, Qumran ei ole Damasko.
Jes.19: 24 "Sinä päivänä Israel kohoaa kolmanneksi Egyptin ja Assyrian rinnalle ja on siunauksena keskellä kaikkea maata." Ei tapahtunut.
Lukekaa raamattua mutta mielellään oikean historian rinnalla että näette mitä tapahtui, muuten eksyy raamatun kirjoituksia lukiessaan.
"ei ole koskaan Hesekielin jälkeen ollut aikaa jollon Egyptissä ei olisi asuttu, 40 vuotta tai mitä hyvänsä aikaa eikä egyptiläisiä ole myöskään karkoitettu mihinkään."
Ehkä niin, mutta miksi minä uskoisin sinua? Minun kokemuksen mukaan ateisteihin ei voi juurikaan luottaa, joten olen erittäin epäileväin kaikesta mitä ateisti puhuu.
Lisäksi ateistit eivät tunnu ottavan huomioon riittävästi asioita, jotta voisin pitää heidän päätelmiään pätevinä.
"Babyloniassa on asuttu, ei sekään autioitunut, ennustus ei koske paikan nimeä vaan paikkaa."
Mielestäni on aika selkeätä, että nimellä tarkoitetaan kaupunkia.
Mielestäni voi olla mahdollista, että tuo nimikään ei merkitse sitä, mitä nykyisin tulkitaan, mutta voi olla, että se tarkoittaa sitä Irakissa olevaa Babylonin rauniota, jossa ei kyllä minun tietojeni mukaan asuta. "openkin" olisi kuitenkin syytä tietää, että joidenkin tutkijoiden mukaan kaupunki, tai sen raunio, jota nykyisin kutsutaan Eriduksi, voi olla alkuperäinen Babylon tai Baabel ja itse pitäisin sitä paljon todennäköisempänä.
"Damaskos ja Damasko ovat sama paikka, Qumran ei ole Damasko."
Miksi olet noin varma?
Toisaalta ei se mitään, se on vain jonkun ateistin väite.
""Sinä päivänä Israel kohoaa kolmanneksi Egyptin ja Assyrian rinnalle ja on siunauksena keskellä kaikkea maata." Ei tapahtunut."
Millä perusteella tuon piti jo tapahtua?
"Lukekaa raamattua mutta mielellään oikean historian rinnalla että näette mitä tapahtui, muuten eksyy raamatun kirjoituksia lukiessaan."
Joo historiaakin kannattaa lukea, mutta ei aivottomasti. Historian kirjatkin ovat pää-asiassa ihmisten kirjoittamia. (Kannattaa huomata myös, historian kirjat ovat suurelta osin ateistien kirjoittamia, eli voi olettaa puolueellisuutta).
ensin hän luvussa 26 profetoi että Nebukadnessar tuhoaa Tyyron, kun näin ei tapahtunut, hän profetoi (29:19) että Nebukadnessar saisikin lohdutuspalkinnokseen Egyptin. Siinä välissä on profetia Egyptin tyhjentymisestä kaikista ihmisistä ja eläimistä 40 vuoden ajaksi, jolloin myös kaikki Egyptin kaupungit olisivat raunioina ja kansa maanpaossa ympäri maailmaa. Tällaista ei ole koskaan tapahtunut, Egypti on ollut asuttu koko historiallisen ajan ja sitäkin kauemmin tauotta, se on ollut alueellinen suurvalta, kaupan ja kulttuurin keskus. Tämän voit tarkistaa keltä tahansa Egyptin historian tai tutkijalta vaikka sähköpostilla, kyllä he vastaavat älyttömiinkin kysymyksiin.
Tieteessä eivät tulokset muutu sen mukaan onko tutkija ateisti vai uskova, ei tutkijalla ole intressiä osoittaa raamatun tietoja sen paremmin vääriksi kuin oikeiksi, vain uskovilla on usein taipumus sulkea silmät tosiasioilta.
Jes 13.17- meedialaiset hyökkäsivät Babyloniin mutta eivä tuhonneet kaupunkia kuten jesaja ennusti, sekin on historian kirjoista tarkistettavissa.Sitten kun kaupungin kukoistus lopulta aikanaan lakkasi siellä asui arabeja teltoissaan.
Sitä miten kukaan voi sekottaa Israelin naapurivaltion pääkaupungin jonka kuninkaan juonista Jesaja koko ajan varoittaa, satoja vuosia myöhempään Juudean erämään lahkoon menee jo yli ymmärrykseni.
Assyyria, Egypti, Juudea liittoa ei ole koskaan ollut eikä enää ole Assyyriakaan eikä sitä Israelia josta profeetta puhui.
Sak 9:8 onko sinusta temppeli jäljellä? Ainakin kaksi profeettaa profetoi että kun sen jälleenrakennetaan sitä ei enää hävitetä.
nykyäänkin n.96% Egyptistä on asumatonta autiomaata ja vain 4% asuttua...Sanoisinko,että kannattaa siihen historiaan tutustua todella varauksella varsinkin kun puhutaan monen tuhannen vuoden takaisista asioista. Niilin varrella on ollut kyylä muitakin korkekulttuureja Egyptin lisäksi. Itse asiassa tämäkin on historiallinen fakta:Pohjois- Afrikka ja Sahara olivat vuosien 9000 - 4000 BC. aikana metsien ja ruohostomaiden peitossa. Alueen sademäärä oli korkea ja siellä oli runsaasti jokia ja järviä sekä luonnollisesti runsaasti kaloja ja muuta veden elämää. Antropologit arvelevat, että alueelle muutti ihmisiä niin Välimeren rannikkoalueelta kuin myös Saharan eteläpuolelta. Ihmiset kasvattivat lampaita ja vuohia, kuten he olivat tehneet mm. Välimeren rannikkoalueella. Samoin järvissä ja joissa kalasteltiin. Kalastusvälineinä olivat mm. harppuuna, onki ja verkko. Kun yhteisöt asuivat paikallaan, alkoivat he käyttää myös saviastioita sekä viljellä ravintokasveja käyttäen kivisiä että puisia maanmuokkausvälineitä. Idässä Niilin rannalla, jota myöhemmin kutsuttiin Nubiaksi, ihmiset viljelivät 6000 B.C. durraa ja hirssiä sekä vehnää, jonka oletetaan olevan Afrikkalaista alkuperää. Keskisen- Saharan alueella ihmiset kasvattivat karjaa jo 4000 BC.
Sitten joskus 3500 B.C. Pohjois- Afrikan ilmasto muuttui kuivemmaksi. Sahara alkoi muuttua vähitellen autiomaaksi. Ruohostomaat ja metsät hävisivät.
Antropologit arvelevat, että osa ihmisistä muutti pohjoiseen Niilin rannoille. He vievät mukaan viljelykasvinsa: vehnän, ohran, pellavan, erilaiset vihannekset sekä kotieläimensä lampaat ja vuohet. Samoin kenties osa ihmisistä muutti etelään kosteimmille seuduille ottaen mukaansa kotieläimensä: siat, lampaat, vuohet, nautakarjan ja ennen kaikkea maanviljelytaitonsa.
"Tämän voit tarkistaa keltä tahansa Egyptin historian tai tutkijalta vaikka sähköpostilla, kyllä he vastaavat älyttömiinkin kysymyksiin."
Luultavasti, mutta ei minua kiinnosta se, että tutkija sanoo, kyllä näin on, vaan se, millä perusteella niin on.
"meedialaiset hyökkäsivät Babyloniin mutta eivä tuhonneet kaupunkia kuten jesaja ennusti,"
Ymmärrän aika eri tavalla Jesajan ennustukset, eikä mielestäni ole järkevää keskustella tästä sen enempää, mutta kysyisin vielä, missä tarkalleen on sinun mielestäsi se "Babylon", josta Jesaja puhuu?
"onko sinusta temppeli jäljellä? Ainakin kaksi profeettaa profetoi että kun sen jälleenrakennetaan sitä ei enää hävitetä."
Tämäkin on aika monimutkainen asia. Periaatteessa voisi ymmärtää niinkin, että Jeesus on uusi temppeli, tähän viittaa Evankeliumitekstit.
Toisaalta voi mielestäni myös ajatella, että temppeli tullaan vielä rakentamaan.
Mielestäni olet väärässä monessa kohtaa, mutta en itsekkään tunne kaikkia asioita vielä riittävän hyvin, jotta voisin sanoa miten kaikki todella on.
Suosittelen kuitenkin ihmisiä itse lukemaan Raamattua, eikä vaan ottamaan pätkiä, jotka joku ateisti satunnaisesti valitsee, koska silloin ei välttämättä ymmärrä kokonaisuutta ja miten asia oikeasti on.
Hesekielin jälkeen Egypti on ollut asutuksesta 40 vuotta täysin tyhjä, ihmiset ja eläimet maanpaossa ja jokainen maan kaupunki raunioina? Profeetat noissa kuvauksissa tarjoavat Israelin ja Juudan vihollisille samaa lääkettä kuin oma kansa oli saanut kestää- supermega-annoksina tosin. Kosto on suloinen...
Asutus on Egytissä on historialliseen aikaan ollut vain Niilin rantakaistalla, myös Hesekielin aikaan, siitä Egyptistä Hesekiel puhuu, ei 10 000 vuoden takaisesta. Mikä ennustus se olisi?
Jos kiinnostaa, niin alla olevasta linkistä löytää hyvää tietoa, myös muihinkin "virhe" kohtiin.
http://jjmarkka.net/index.html?/docs/rist/rist_osa3.htm&6
tälle linjalle että Jeesus on uusi temppeli jossa leeviläiset ikuisesti toimivat ja teurastavat on turha jatkaa. Babylon ei ollut Babaylonian pääkaupunkin vaan Jesaja puhuukin jostain muusta kaupungista joka hävitetään, miksi ihmeessä hän nimitti sitä väärin ja sijoitti sen väärään paikkaan?
Et tiedä "paljoa", mutta sen tiedät että olen väärässä? Mikähän "kokonaisuus" on minulta jäänyt huomaamatta?
ei ole kummoinenkaan. Tyyrosta: Aleksanteri Suuri sen aikanaan valloitti, mutta se asutettiin saman tien uudelleen, nimenomaan makedenialaisten toimesta ja on ollut katkeamattomastia asutettu, on yhä.
että egypti on jossain vaiheessa ollut myös täysin asuttamaton johtuen sijainnista ja suuresta Assyrian alueesta. Sota on voinnut jossain vaiheessa pyyhkäistä ns. Egyptin alueelta ihmiset vähäksi aikaa. Tätä on hankala arvailla tosin, koska rajat ovat siihen aikaan valtioiden kesken olleet aika häilyviä. Myös ilmaston vaihtelu jossain vaiheessa saattanut muuttaa tilannetta kuten oli käynnyt aikaisemminkin. En uskalla lähteä tarkemmin arvailemaan, mutta esimerkiksi Asyyrian jättimäinen alue. Kuka on voinut vetää rajat? En usko että 2000 vuotta sitten on ollut tarkkaa rajausta erittäin suurista alueista.
koko alueellinen suurvalta olisi 40 vuotta ollut autio, jokainen kaupunki rauniona eikä kukaan olisi huomannut? Viholliset, liittolaiset, kauppakumppanit, läpikulkijat, naapurit? Anna jokin aikahaarukka, minkä dynastian aikaan tämä olisi tapahtunut. Miten "suuri Assyyrian alue" tähän liittyy?
Mihin sinun tietosi Tyyrosta perustuu?
Egyptin ns. siihen aikaan kuuluvat alueet. Ollut kuitenkin Assyyrian valtakunan lähinaapuri. Oikeasti kukaan ei tiedä nykyään tarkalleen mitä siellä on tapahtunut tuhansia vuosia sitten.
olivat kilpailevia suurvaltoja mutta ei niistä kumpikaan tuhonnut toistaan. Egypti ei sen paremmin Assyyrian kuin Babylonian suurvallan aikana ollut asumaton ja rauniona, ei liioin sen jälkeen.
Voit lukaista vaikka Holthoerin "Muinaisen Egyptin kulttuuri"-teoksen, joka on pieni mutta kattava. Holthoer oli tunnettu suomalainen egyptologian professori jonka luotettavuutta et voi epäillä.
"Holthoer oli tunnettu suomalainen egyptologian professori jonka luotettavuutta et voi epäillä."
Koomista.
Ja äärimmäisellä vakavuudella sanot myös varmaan, minua pitää uskoa, koska olen ateisti ja kukaan ateisti ei voi olla väärässä.
yliopistossa samoin kuin muissa opetetaan pötyä Egyptin historiasta -mistähän syystä? Ketään ei pidä uskoa pelkästään sen perusteella että on ateisti tai uskova.Sinä olet koominen.