Kävi eilen tuossa rouvashenkilö taas juttelemassa (kertomassa) että mitä kaikkea se jumala saakaan aikaan..
Viimeinkin löysin sen punaisen langan miten ne saa käännytettyä pois hyvissä mielin..
Kun ne esittelee sitä vartiotornin tms ilmaisversiota niin sanoo vaan että "Juu vaikuttaa todella mielenkiintoiselta, taidampa lukaista sen heti läpi"... Rouva toivotti hyvät illanjatkot ja lähti. Olimme molemmat tyytyväisiä..
Viimeksi sorruin väittelyyn kun sanoin että "Mitäs sit jos kyllästyn siihen ikuiseen elämään enkä jaksais enää, miten sen saa loppumaan". Tähän tuli vastaus et "ei siihen voi kyllästyä". Siitä se soppa vasta syntyikin :)
Viimeinkin löysin sen punaisen langan miten ne saa käännytettyä pois hyvissä mielin..
Kun ne esittelee sitä vartiotornin tms ilmaisversiota niin sanoo vaan että "Juu vaikuttaa todella mielenkiintoiselta, taidampa lukaista sen heti läpi"... Rouva toivotti hyvät illanjatkot ja lähti. Olimme molemmat tyytyväisiä..
Viimeksi sorruin väittelyyn kun sanoin että "Mitäs sit jos kyllästyn siihen ikuiseen elämään enkä jaksais enää, miten sen saa loppumaan". Tähän tuli vastaus et "ei siihen voi kyllästyä". Siitä se soppa vasta syntyikin :)
Vastaukset 42
Vanhimmat
äitee opetti aikoinaan, että hullun kanssa ei pidä ruveta väittelemään; viisaampi väistää
Mäkin selvisin viimeks kysymällä maksaako lehti mitään ja kun ei maksanut, otin sen vastaan ja toivotin hyvät illanjatkot. Uskoi kerrasta :)
En muuten oo vielä avannutkaan ko. lehteä... Pitäisköhän?
Ne onnettomat kun erehtyy mun oven taakse, pääsee helvetti valloilleen. Aina kun mä muutan, ne käy kerran, ja sen jälkeen ne ei uskalla tulla edes samaan taloon. Minä sitten todellakin kuuluvaan ääneen mahdollisimman rumalla kielellä kerron mitä mieltä minä niistä olen ja uskonnoista ylipäätänsä. Kerran yhden väännön jälkeen rohkeempi vielä kehtasi tiputtaa postilaatikosta niitä lehtisiään, ja sitten jo juostiinkin reippaasti portaita alas. Ne edellä ja minä perässä, ja sain ku sainkin paiskattua ne lehdet takaisin päin naamaa.
Katotaan kauan olet tyytyväinen. Pääsit meinaan listoille "potenttiaalinen käännytettävä, käydään mahdollisimman usein" :DD
sivistyneen ihmisen puhetta !
Lue tuolta, niin sivistyt sinäkin
http://www.uskontojenuhrientuki.fi/
Onko sinulla ihan pitempiaikaistakin kokemusta olosta uskontojen uhrina? Ihan lapsena jo jouduit sitä kokemaan?
Tää muhun liittyy? Me ollaan katos hörhöjen kanssa yhtä sivistymättömiä, ja sovitaan hyvin toisillemme :)
Sinä puhuitkin muiden ihmisten kokemuksista, nyt mä vasta tajusin.
Kertoisivat jatkossa koska ovat tulossa niin laitan kahvin tulemaan...
Ei mulla liikaa vieraita käy.
Eikä mua tarvii mihinkään käännyttää.. Kirkkonhan tässä jo kuulutaan.
Ei sitten muuta kuin samanhenkisten joukoon julmaan vaan. Kukin halujensa mukaan :D
mielipiteet ja niiden aihealueet vain vaihtelee.
Eihän ne välttämättä väärässä ole.
Kuten punaisessa langassa kun tähtitieteilijä ateisti ja piispa keskusteli..
tähtitieteilijä totesi loppuun että "Oli asia miten hyvänsä, kun kuolemme, niin toinen meistä yllättyy" :)
Minä en mene mesuaan niiden mestoille eikä ne tule mesuaan mun mestoille, tai suutun ja julmaksi muutun.
Meillä on uskonnonvapauslaki ja se tarkoittaa myös sitä, että on oikeus olla uskomatta. Oven taakse vänkään tullu kiellosta huolimatta, ja luukusta propagandalehtisiään tiputteleva vatipää rikkoo räikeästi oikeuksiani. Ja näin ollen kohtelu on sen mukainen.
"tähtitieteilijä totesi loppuun että "Oli asia miten hyvänsä, kun kuolemme, niin toinen meistä yllättyy.
-Niitä versioita eri uskonnoista on sen verran pirusti että yllättyneitä on enemmän kuin yksi.
Ihmiset maatuu ilman mitään sen suurempia juttuja ihan samalla tavalla kuolemansa jälkeen kuin muutkin eläimet ja kasvit. Se on siinä, ja elämä mennyt hukkaan jos sen on käyttänyt laskelmointiin "kenen porukassa saisi eniten neitsytmisuja pantavaksi kuolemansa jälkeen"
Uskomatonta että mä keskustelen näin turhasta asiasta mihin en yleensä viitsi tarmoani tuhlata. Teen ennemmin jotain järkevämpää kuten kattoon syljeskelyä.
Jooh, eiköhän mulle tää aihe nyt riitä ennenkuin syttyy uusi uskonsota nro. 790 564 637 :DD
Ja kun uskonnon pitäisi olla rauhoittava asia :).
Sinäänsä ymmärrän tuon että sinua suivaannuttaa tuo kotiin "tunkeutuminen" ja niistä asioista jankkaus mitkä ei sua kiinnosta..
Mutta sitähän kaikki myyjätkin tekee :)
Periaatteessahan nää on vaan hyvällä asialla liikkeellä et en mä nyt tiiä kannattaako siitä niin hirveesti vetää herneitä nenään.
Ties vaikka ne oikeesti haluaa vaan jakaa omaa hyvää oloaan myös muille :P
tähtitieteilijän puheista..
"Oli asia miten hyvänsä, kun kuolemme, niin toinen meistä yllättyy."
piti olla et "ainakin toinen meistä yllättyy"
Uskonnosta puhuminen on yksi varmimpia keinoja suututtaa mut sykärin partaalle alta 2 min.
Myyjät on "hieman" eri asia :)
Siinähän se ongelma piileekin, kun minä en pidä niitä minään hyvän lähettiläinä vaan pahan, salakavalan ja julman ihmisen minuuden tuhoajana. Uskonnot edustavat minulle käsittämätöntä tyhmyyttä, julmuutta ja oman järjen käytön unohtamista. Manipuloimista ja joukkohysteriaa jne. Kautta historian on uskontojen ja jumalien nimissä tehty uskomattoman julmia joukkoteurastuksia yms. Varmasti eniten on kuollut väkeä uskontoon liittyvissä kahnauksissa, niin suurissa kuin pienissäkin.
Tänä päivänäkin eri uskovaisilla on käytössään aivan käsittämättömän typeriä ihmisten elinlaatua pilaavia juttuja.
Onneksi ne on vähenemään päin. Satoja vuosia sitten kaikki uskoivat johonkin jumalaan ja tulivuoreen heiteltiin neitsyitä ettei jumalat suutu yms. Kristityt teurasti noitia oikein urakalla. Mä tykkään erityisesti inkvisition käyttämästä "noita järveen"-paljastuskeinosta. Heitetään akka järveen, jos se hukkuu niin se ei ole noita, jos se ei huku niin se tapetaan, koska sehän on noita. Uimataidosta ei kukaan vitun vammanaama näköjään ollut ikinä kuullutkaan :) 100v sitten alkoi silmien aukaisun ja oman järjen käytön aikakausi. 200v:n päästä ei varmaan usko enää kukaan jumaliin, ainakaan perinteisiin jumalhahmo-vetoisiin. Ne on korvattu henkisen puolen jutuilla jossa keksitytään ihmisen omiin tekemisiin ja hyvinvointiin, sen kilpailevan jumalan kannattajien tappamisen sijaan.
Tää oli kerta kiellon päälle, kun sä olet näköjään tarpeeksi rauhallinen keskustelukumppani meikäläiselle näissä jutuissa. Kiitos keskustelusta, mutta nyt on ihan pakko mennä pyörittään papereita ettei jää hommat tekemättä tänään(kin) :D
200 v. päästä ei uskota jumaliin. Mihin tämä perustuu? Sun toiveisiin vai? Ota kuule käteesi joku uskontososiologinen katsaus nykytilanteesta. Uskominen ei ole loppunut eikä ole vähenemään päin missään muualla kuin Euroopassa. Tästä on sitten turha tehdä "tieto tappaa uskonnon"-tyyppistä tulkintaa, koska se ei pidä.
Porukalla sitten satuihin, toiset toisiin juttuihin ja toiset toisiin. Kyllä mä ihan satavarma siitä vähentymisestä olen tiedon myötä kuin myös loppumisesta/muuttumisesta. Eurooppa on edelläkävijä tiedon tiellä, ja vähän jäljemmässä hiihtelevät taikauskoiset takapajulat seuraa tiedon myötä perässä. Jotkut hitaammin kuin toiset mutta kaikki aikanaan. Kyllä me siitä ikeestä vielä joskus pelastutaan :DD
Uskonnon muoto on muuttumassa: institutionaaliset kirkot ovat menettäneet merkitystään, mutta yksilötasolla usko on edelleen läsnä melko vahvasti.
Kaukoidän maissa modernisaatio on ollut huimaavaa ja yhtä aikaa on havaittavissa nopea uskonnollisuuden kasvu. Etenkin kristinusko ja buddhalaisuus ovat lisänneet kannatustaan. Esimerkkitapauksena tutki Etelä-Koreaa. Alle sukupolvessa takapajulasta elektroniikkateollisuuden jätiksi. Vaurastuminen ja uskovaisuus käsi kädessä. Afrikasta tehdään lähetystyötä Eurooppaan. Etelä-Amerikassa helluntailaisuus valtaa alaa afrikkalaisilta henkiuskonnoilta ja katolisuudelta. Onko Eurooppa kehityksen kärjessä enää nykyään? Entä tulevaisuudessa?
Telkkarin scifisarjat ovat erinomainen vaihtoehto henkisen tyhjyyden täyttämiseen.
Helvetissä sellaista mene tekeen. Viihde viihteenä. Äläkä vaan ala kuvitteleen että fiktio on totta, ettei sulle käy kuin uskovaisille :)
Olet mainio :)
Olis aika mielenkiintoista tietää että miten telkku on vaikuttanut perususkovaisten maailmankatsomukseen. Kai siitäkin joku on tehnyt tutkimuksen.
niiden kanssa on ihan hauska jutella. Tai no, riippuu vähän keskustelijan iästä. Pääsääntöisesti vanhemmat jehovat ovat sen verran "hurahtaneita", ettei kunnon keskustelua meinaa saada aikaiseksi. Eräskin mummo kertoi, että Veli Lehman on julistanut viimeisen paikan taivaallisesta hallituksesta. Mitä tohon voi enää sanoa?
Joittenkin nuorempien kanssa on tullut käytyä kunnon väittelyitä. Jehovien hyväksi voidaan kyllä sanoa se, että ne tosissaan miettii uskonsa asioita. Monesti niillä on ollut selkeä kanta (joskin järjetön) asiaan kuin asiaan ja usein vastaukset tulee kuin apteekin hyllyltä.
Jos ei ole kiinnostunut jehovien asiasta, eikö sen voi sanoa niille suoraan, mutta asiallisesti? Kiertelevä vastaus voi antaa vaikutelman, jonka mukaan saattaisi olla kiinnostunut, mutta asia tuli nyt hiukan huonoon hetkeen. Tai jotain sellaista.
jehovillahan on aina Herätkää!- ja Vartiotorni-lehdet mukanaan. Soittivat kaverini ovikelloa ja kaveri aukaisi. Kun asian laatu selvisi, kaveri teki kuvitteellisia väistöliikkeitä ja parhati: "Herätkää, vartiotorni kaatuu!"
En tiedä, tulivatko miten pian nostamaan kaatunutta tornia pystyyn...
kun ne soittelee ovikelloo aina just semmoseen aikaan kun odottaa jotain toista/luulee jonkun tutun tulevan, eikä aina oo kaikki vaatteet ees päällä kun menee avaamaan ovee. Mulle on käynyt monta kertaa niin, ärsyttävää.
Joo, niitä riittää riesaksi asti. Onneksi mä satun aina avaamaan oven t-paidassa ja kalsareissa - se jo riittää ettei ne tuu ihan iholle.
Jos mulla ei oo muutakaan tekemistä niin alan paasaaman ite.
Kerran rupesin selittään ufoista, jaarituksiin meni kyllä puol tuntia ja boksereissa ilman sukkia alko tuleen vilu - mutta eipä niitä enää näkyny toiste.
Toisen kerran, eri osoitteessa, 2 mummoo ramppas säännöllisesti kerran kuussa jakamassa lehtiään. Kerran sitten rupesin selittään niille omaa tulkintaani ilmestyskirjasta; mm. että siellähän se babylonin iso portto istuu vetten päällä New Yorkin edustalla ihan jalustalle nostettuna... Ja kansa (USA) on juovuksissa pyhien verstä (lähi-idän öljystä)... jne... USAn arvostelu oli niille liikaa - sieltähän se niiden liike on alkujaan. Loppu mummoilta vierailut.
kääntyneeni juutalaiseksi.
Mormonien kanssa jaksan jutella pitkäänkin, mutta jehovantodistajien pointti ei oikein iske.
ottaa vastaan lärpäkkeitä jotka ei kiinnosta. Ne kuvittelee että "ohhoh, ihmisiä kiinnostaa" ja painattavat niitä lisää ja lisää kunnes maailma täyttyy vartiotorneista.
et ois maailman laajalevikksiin lehdykkä
Kiusa se on pienikin kiusa. Ottamalla vastaan niitä lärpäkkeitä, tuhlaat varoja, jotka pahimmassa tapauksessa voitaisiin käyttää jonkun onnettoman käännyttämiseen ja kyseisen uskonnon levittämiseen. Väärin kohdennettu euro on hukkaan heitetty euro. Valitettavasti monella uskontokunnalla tuntuu olevan pohjaton kassa.
Sama pätee käännyttäjien aikaan, joka niin ikään on resurssi. Sitomalla käännyttäjät ovellesi pariksi tunniksi tuhlaat heidän aikaansa, jota voitaisiin käyttää myös uskonnon levittämiseen. Myös uskovan vuorokausi on ainoastaan 24 tuntia.
Käytännössä kuitenkin on niin, että jos jotain lärpäkkeitä ottaa vastaan tai mukavia juttelee, niistä saa sellaisen maanvaivan, että on parempi vain vetäistä ovi kiinni nokan edestä.
Kaksi mormoniherraa tuli ovenrakoon ja pyysivät päästä sisälle kertomaan Jumalasta. Minä toivotin heidät lämpimästi tervetulleeksi: "Tervetuloa vaan, täällä on yksi vannoutunut ev.lut., yksi buddhalainen ja yksi ateisti." Eivät tulleet.
..mormonit ja jehovat vanhoillislestadiolaisia vai miksi niitä ei ole näkynyt täällä meillä päin?
Oulussa asuessa Jehovan todistajat kävivät kerran, mutta tulivat niin huonoon aikaan, että eivät järkytykseltään saaneet mitään sanotuksi.
Serkkupoika sytytti grillin vartiotornilla todistajien läsnä ollessa. Jatkuvat vierailut loppuivat kuulemma siihen.
että usein niitä on kaksi, vanhempi ja nuorempi. Yksi kaveri jutteli, että kerran aamulla ovikello soi ja kaveri meni kankkusissaan kalsareissaan puoliheijari päällä ja oli heti todennut, sä nuorempi voit tulla, mutta sä toinen saat jäädä ulos.
Olivat kuulemma lähteneet vikkelästi.
Mulle tulee aina 1 vanhempi
No tuon takia se vamhempi on mukana, ettei lapselle traumoja. :D
Olen ymmärtänyt (oli yks kaveri jehovalainen kerran), että mm. jehovalisnuorille tuo kiertäminen jakamassa sanaa kuuluu uskonnolliseen kasvatukseen teininä; vähän kuin rippikoulu ev. lut.
..nuorta saa, mutta harvoin kunnon vanhaan.
Ei ole meilläkään koskaan käynyt muuta kuin vanhoja, eikä niidenkään kunnollisuudesta ole tullut otettua selvää.
Eikö jehovat ole myös vasta papin aamenen jälkeen, kuten vanhoillislestat?
...totuus taitaa olla toisenlainen. Tapana näyttää olevan, että pappi sanoo aamenen presidentin luvalla siinä vaiheessa, kun nuorikolla alkaa maha pyöristyä. Ilmeisesti ehkäisy on heille suurempi synti kuin avioliiton ulkopuolinen seksi.
Yksi valittaa noitavainoista ja jos tätä keskustelua on uskominen, noitavainon kohteena on uskovaiset .Jokainen taplaa tyylillään jos koitais se hyväksyä ?!
Joka uskontokuntaan mahtuu erilaista porukkaa ,niin mukavia kuin idioottejakin ja kyllä ne kiertävät uskiksetkin on kaikenlaista nähneet ,että en usko että mikään järkyttää ,ihmettelevät vaan keskenään miten idiootteja ihmiset voik olla .Että siinähän nolaatte vaan ihtiänne !
Mä olen huomannut saman. Ei tarvitse kuin mainita sanan uskonto tai jumala niin jo pääsee herkimmiltä itku. Hitto mitä vellihousuja tälläkin palstalla luuraa!!
Sitten tuo noitavainojuttu. Kun otetaan uskonto puheeksi niin suurimmat kiihkoilijat näyttävän nousevan siltä ateistipuolelta. Heti on noitavaino, inkvisitio (josta muuten ei kukaan palstalaisista tiedä todellisuudessa mitään) ja muu paska kehissä ihan niin kuin niillä olisi jotain tekemistä normaalin kristityn tai muun suomalaisen uskovan kanssa. Kai sitä on tehty hirveyksiä tieteenkin nimissä. Vielä 50-luvun Ruotsissa kastroitiin saamelaisia ja nakuteltiin reikiä epäillyttäviä rotuja edustavien päähän. Etenkin tuo Papeten asenne jaksaa kummastuttaa. Ihan niinkuin uskovaiset olis syöny sen mummin tai jotain!
noilta paasauksilta. Melkein seittemän vuotta asunu omillani ja yhden ainoon kerran joutunu sanoon,että niillä menee aika hukkaan mun kanssa.
Nyt kun mä sanon näin niin kohta on kunnon lauma tuossa oven takana heiluttelemassa niitä vihkosia =P
ja rapiat asui naapurissa tuollainen rouvashenkilö ja voin sanoa koko sydämestäni, että maailman parhaat naapurit olivat miehensä kanssa. (mä oon monessa paikassa kerinnyt asua ja naapureita monia kymmeniä kertynyt)
Eivät koskaan puuttuneet muiden asioihin, ellei heiltä pyytänyt apua yms. Samaa ei voi sanoa muutamista esim.ei uskovaisista naapureistani. Aina valittamassa kaikista ja kaikesta ja jauhamassa paskaa vaikka heidän omat asiansa täysin retuperällä.
Voinen sanoa, sen Helsinginosan pidetyin pariskunta ihan muidenkin, kuin minun mielestäni.
Ei mulla ole koskaan haitannut heidän käyntinsä, eivätkä he toisten ole käyneet, kun olen sanonut "...kyllä kuuluvani kirkkoon, mutta pahoittelen etten ole kiinnostunut uskon asioista keskustelemaan näin yllättäen vaan jos haluan keskustella uskon asioista, niin hakeudun kyllä itse sinne missä niistä keskustellaan.Kiitos käynnistänne ja kaikkea hyvää teille ja jumalan siunausta..." Eivätkä missään ole toista kertaa tulleet ja mullahan on kokemusta lukuisista eri paikoista. :))
Olen kyllä kuullut joistakin hankalistakin tapauksista, mutta voinen näissäkin asioissa sanoa "niin metsä vastaa, kuin sinne huudetaan" "sitä saa mitä tilaa" Toki vartiotornin jakajistakin löytyy "häirikkö" poikkeuksia, kuten meissä kaikissa, uskomme mihin tahansa tai emme mihinkään, niin jokaisessa meissä omat vikamme :))
että aloitus olisi syvällinen, mutta vielä mitä. Otsikko on hyvä, mutta viesti tylsä. Otsikko osoittaa mielestäni hyvin sitä, millainen paradoksi uskonlahkot ylipäätään ovat.
Miten uskoa voi kaupata? Kyllä silloin, kun tällaista tapahtuu, on kyse jostain ihan muusta, kuin uskosta.