Heippa. Olen syönyt nyt alle 800 kaloria päivässä vain testatakseni, putoaako sillä paino vai ei. Ja ei putoa, säästöliekki on siis ilmeisesti totta! Osaako joku kertoa tarkemmin, miksei putoa? Suomen kielellä mieluiten, koska nuo googlettamani artikkelit tuntuvat niin epäselviltä ja paperinmakuisilta.
Jos lisään kaloreita tuhanteen, niin laihdunko sitten nopeampaa?
Entä kun säästöliekki on mennyt jonkun aikaa niin alkaako sitten vasta paino pudota? Kuinka kauan se kestää että alkaa pudota?
Jos lisään kaloreita tuhanteen, niin laihdunko sitten nopeampaa?
Entä kun säästöliekki on mennyt jonkun aikaa niin alkaako sitten vasta paino pudota? Kuinka kauan se kestää että alkaa pudota?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Tietysti paino alkaa putoamaan, jos syöt tarpeeksi kauan tarpeeksi vähän - ei kroppa ikuisesti pysty säästelemään. Eri asia on, onko tuossa mitään järkeä, kun voisi laihduttaa ripeämmällä tahdilla syömällä enemmän ja se olisi ennen kaikkea terveellinen tapa laihtua.
Uusimmat alan kirjat neuvovat ettei alle 1300 kalorin saa laihduttaessa mennä. Joten sitä on pidettävä miniminä. Tuhat kaloria päivässä on aivan olematon määrä, ei riitä. Todennäköisesti säästöliekki pysyy silläkin yllä.
Monien asiantuntijoiden mukaan suositeltava kalorivaje olisi n 500 kaloria päivässä, joten tämä tietäisi helposti 1500-1800 ruokavaliota naisille riippuen peruskulutuksesta.
Nuorempana tuli kokeiltua tuota noin 500kcal/pv-laihduttamista. Kyllä se paino silläkin tippui, MUTTA siitä seurasi
...>anoreksia, josta seurauksena
...>hormonitoiminnan häiriöitä, (joista sitten on pitkään kärsitty ja kirottu omaa tyhmyyttä)josta seurauksena
...hedelmöityshoitoja.
Ei kannata jatkaa tuollaista dieettiä pitkään, seuraukset mahdollisesti läpi koko loppuelämän :(
No voi voi kun tuli anoreksia!! Mut 500 kaloria on eri asia kuin 800