kaitsijana on vastoin Raamatun sanaa.
Jumalamme ei muutu vaikka vuodet kuluvat hän on sama eilen tänään ja iankaikkisesti.
Jumalan sanalla on sama arvovalta kuin 2000 vuotta sitten.
Jumalamme ei muutu vaikka vuodet kuluvat hän on sama eilen tänään ja iankaikkisesti.
Jumalan sanalla on sama arvovalta kuin 2000 vuotta sitten.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ei ole miestä eikä naista,ei orjaa eikä vapaata,vaan kaikki he ovat yhtä Kristuksessa.Tämän mukaan Jeesuksen veren kautta sytinsä anteeksi saaneet,ovat tasavertaisia ja vain ihmisiä,sukupuolella ei ole väliä.
kirjoittaa kirjeessä:Seurakunnan kaitsija, paimen, yhden vaimonmies.
Selvästikin Timoteus tarkoittaa, että seurakunnan kaitsijan tulee olla naimisissa, mutta toki vain yhden puolison kanssa.
elä tätä maailmaa!!!
ihan oikeasti olen kyllästynyt siihen ettei luterilainen kirkko voi luopua mistään paskoista perinteistään!!
olen itse luterilainen ja uskossa, mutta olen oikeasti uskossa mikä eisiis edellytä kirkkoon kuulumista..kirkko on täynnä tapauskovaisia..eli niitä mummoja jotka ovat tottuneet siellä käymään mutta heillä ei välttämättä ole minkäänlaista oikeaa Jumala suhdetta..Ja se näkyy kirkon tilassa..
Kirkko on kuin uppoava laiva..
Mitä väliä sillä on kuka sitä Jumalan sanaa julistaa!!!!!!?? Herätkää hyvät ihmiset ihan oikeasti!!!
Maailman turhin asia mielestäni..eikö tosiaan ole muuta mietittävää.. Voin antaa muutaman ehdotuksen..:
1. Miten saada nuoria käymään kirkossa?
2. Mikä on vikana kun sadat ihmiet eroavat kirkosta päivittäin?
3. Miten julistaa evankeliumia ihmisille ketkä eivät sitä ole kuulleet??
Ovatkohan nuo tärkeämpiä asioita kun se että onko nainen ja mies tasa-arvoisia kirkossa..
Voin myös kertoa noihin vastaukset..
1..Mummokuorot ja urut pois, ei turhia aamen hoilotuksia, ei kaavoittunutta jumalanpalvelusta..
Iloista ja elävää musiikkia, Pyhän Hengen voimaa, armolahjoista puhumista ja niiden esiin tuomista, todistuspuheenvuoroja ja myöhempi ajankohta..kukaan ei jaksa herätä kymmeneltä aamulla..
2. Ihmiset eivät koe saavansa mitään kirkosta..jotain siis pitää tehdä..
3. Katuevankeliointi, vapaaehtois työt, lähimmäisen rakkaus..Ihan mitä vaan mutta tavoitetaan ihmisiä..keinot ovat vapaat..:)