MORAALI

Tästä sivustosta on kehkeytynyt oikea törkylaari. Ja pääosin juuri VHH:n vastustajien toimesta.

Mitä enemmän tietoa VHH:n eduista tulee ja mita useamman lääkärin suusta ruokavalio on todettu terveelliseksi. Sitä moraalittomammiksi ja raadollisemmiksi vastustajien kirjoitukset käyvät.

Miksi? Kysymys on varmaan monen huulilla. Ainakin yksi syy on ilmeinen,ei voida myöntää oleensa väärässä.

Mielestäni on absurdia se että samaiset ihmiset hyväksyvät kyllä helposti elämänkatsomukseen tai uskontoon liittyvät syönti rajoitukset. Kuten vegaanit,islamistit jotka eivät syö sianlihaa tai hindut jotka eivät syö nautaa,sen ollessa pyhä eläin. Ongelmat alkavat jos joku ei syö hiilhydraatteja samaa määrää kuin he.

Terveellä järjellä ajateltuna asiassa ei ole mitään logiikkaa ja järkeä,mutta näin asiat vain ovat. On kai asiallista kysyä mikä hh:n määrässä laukaisee tälläiset agressiot ja loanheiton jota ruokavalion vastustajat täällä harrastavat. Ja millaiseen moraaliin sen perustuu.
31618
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat

"Mitä enemmän tietoa VHH:n eduista tulee ja mita useamman lääkärin suusta ruokavalio on todettu terveelliseksi."

Niinpä, kun se olisikin sitä uutta ja tutkittua tietoa eikä aina ja uudelleen vain samojen tutkimusten uutta toistoa ja linkitystä tämän suomalaistutkijan, JaroJO:n omalle mainossivustolle.

Tämä toimii myös toisipäin: "Ongelmat alkavat jos joku ei syö hiilhydraatteja samaa määrää kuin he." Eli jkos joku syö hiilareita enemmän kuin vhh-laki sallii, henkilö on lähes henkipatto. Taas, jos josku syö hiilareita vähemmän kuin keskiverto kansalainen, hännen on pakko olla vhh:lla, koska mitän välimuotoahan täällä ei tunneta.

Äänestä
  • saatavissa. Esim. anttiheikkilä.com:ista. Eiköhän kaikki ole kiinni asenteesta,haluaako tietoa vai ei.

    "Eli jkos joku syö hiilareita enemmän kuin vhh-laki sallii, henkilö on lähes henkipatto."

    Mielestäni asia ei ole lainkaan kuten esität. Asian tekee vain kummalliseksi se että nämä nyt sattuvat olemaan VHH sivut. Muille dieteille on omansa. Miksi täällä tyrkytetään jatkuvasti hh vaikka pitäisi puhua niiden vähentämisestä. Ei hh syöminen tee kenestäkään "henkipattoa". Sehä on vain ihmisen henkilökohtainen valinta. Samoin on VHH. Miksi toisen valintaa on noin mahdotonta hyväksyä.

    Mutta se täytyy sanoa että toimintanne näillä sivuilla on ollut törkeää. Jokainen keskustelu on takianne jäänyt torsoksi ja suuntautunut loanheitoksi juuri teidän puoleltanne,Miksi?

    Miksi VHH:lla olevat tai siitä kiinostuneet eivät voi keskustella aiheesta rauhassa. Kysymys on esitetty teille lukuisia kertoja,järkevää vastausta vain ei ole saatu.

    Äänestä

  • moneen kertaan todettu, että jokainen saa syödä ihan niinkuin haluaa, mutta sitä en ymmärrä miksi runsaasti hiilihydraatteja syövät tulevat vhh-palstalle tarjoamaan palstan aiheen vastaisia ravintosuosituksia ja väittämään, että alle 100 grammaa hiilareita syövät ovat syömishäiriöisiä.

    Mitä tulee JariJo:n sivustoihin ja kirjoituksiin, niin kyllä Jari tuo ensimmäisenä palstalaisten tietoon uusimmat tutkimukset maailmalta, eikä hän pyöritä aina ja uudelleen samojen tutkimusten uutta toistoa.

    Äänestä

  • old_profile_40156 kirjoitti:

    moneen kertaan todettu, että jokainen saa syödä ihan niinkuin haluaa, mutta sitä en ymmärrä miksi runsaasti hiilihydraatteja syövät tulevat vhh-palstalle tarjoamaan palstan aiheen vastaisia ravintosuosituksia ja väittämään, että alle 100 grammaa hiilareita syövät ovat syömishäiriöisiä.

    Mitä tulee JariJo:n sivustoihin ja kirjoituksiin, niin kyllä Jari tuo ensimmäisenä palstalaisten tietoon uusimmat tutkimukset maailmalta, eikä hän pyöritä aina ja uudelleen samojen tutkimusten uutta toistoa.

    "Sinä se jaksat päivästä toiseen samat virret täällä veisata. Olen lukenut palstaa noin puoli vuotta ja sinä aikana et ole tuonut tänne mitään uutta. Sinä olet siis mitä ilmeisemmin sanonut sanottavasi ja voisit antaa tilaa muille. Jos ei tuhansissa viesteissä ole saanut tehtyä pointtiaan selväksi, niin ilmaisutaitoa olisi syytä kehittää. Ihmisten kommenteista päätellen, et ole saanut ihmisiä VHH:n pariin, vaan päinvastoin. Viesteissäsi on aina niin negatiivinen ja hyökkäävä sävy. Ei siinä muuta, mutta luulisi, että on raskasta elää noin täynnä negatiivista energiaa. Eikö?"

    Samaa mieltä. *huokaus*

    Äänestä

Olet aivan oikeassa. Vhh:n vastustajien runsaus ja törkeys tällä palstalla tosiaan ihmetyttää.

Ainoa tapa pitää tämä palsta mahdollisimman siistinä ja asiallisena on, että reagoimme jokaiseen asiattomaan viestiin. Palstahäiriköille pitää tehdä heti selväksi, ettei heidän asiattomuuksiaan eikä edes täällä oloaan hyväksytä. Asiat ovatkin jo menneet tähän suuntaan tällä palstalla kun häiriköiden ei ole annettu vapaasti mellakoida ja vaikutukset ovat kaikkien nähtävissä; asiattomien törkyviestien lukumäärä on pudonnut dramaattisesti.

Jatketaan samaa rataa, kyllä tästä palstasta vielä hyvä tulee...

Äänestä
  • Häirikkö viesteihin ei kannata vastata mitään. kukaan ei jaksa loputtomiin keskustella itsekseen...

    Äänestä

Olen tullut uutena VVH:n kokeilijana tänne saadakseni neuvoja syömiseen tms. Ja olen aivan järkyttynyt mitä täällä palstahäiriköt oikein touhuaa....en minäkään käy paasaamassa paasto palstalla miten paasto on mielestäni epäterveellistä, jos joku siitä tykkää niin ei ole multa pois. En käy abortti-palstalla vain sen vuoksi että itse en hyväksyisi aborttia...ei kannate turhaa alkaa meuskaamaan ihmisten omista valinnoista. Nämä häiriköt saavat jonkinlaista kummaa tyydytystä, narsistisia ovat luulen niin. Ehdotan että jokainen asiaton viesti ilmoitetaan. Mattilaa ja Heikkilää täällä parjataan täysin syyttä. Kun olen kysynyt jotain VVH:sta niin aina olen Mattilalta kysymykseeni saanut johdonmukaisen ja hyvän vastauksen joka tyydyttää minua, sillä olen VHH palstalla. Tämä tästä.

Äänestä
  • tämä palsta ei ole omistettu yksin VHH:laisille, vaan täällä saa keskustella vähähiilihydraattisista dieeteistä kuka tahansa ja hänen ei tarvitse itse olla VHH:lla ja sitä on lupa myös kritisoida. Jos haluaa vaihdella vaan reseptejä niin voi mennä VHH-reseptit-palstalle ja jos haluaa vaan vaihtaa kokemuksia ja vaan VHH:laisten kanssa, niin voi etsiä sellaisen palstan tai perustaa omille nettisivuille sellaisen.

    Ja jos ne vastustajien viestit kiusaa, niin vaihtakaa palstaa tai jättäkää lukematta. Aikuiset ihmiset jaksaa vinkua...

    Äänestä

  • Yhtä huono englanninkielentaito kuin kj.mattilalla ja samat jutut, mutta vähän eri tyylillä. Kehut myös samalla tavalla Heikkilää ja kj.mattilaa, kuin kj.mattila kehuu itseään ja Heikkilää. Hmmm... Onko tapahtunut huijaus?

    Äänestä

  • mielessä, että kirjoitti:

    tämä palsta ei ole omistettu yksin VHH:laisille, vaan täällä saa keskustella vähähiilihydraattisista dieeteistä kuka tahansa ja hänen ei tarvitse itse olla VHH:lla ja sitä on lupa myös kritisoida. Jos haluaa vaihdella vaan reseptejä niin voi mennä VHH-reseptit-palstalle ja jos haluaa vaan vaihtaa kokemuksia ja vaan VHH:laisten kanssa, niin voi etsiä sellaisen palstan tai perustaa omille nettisivuille sellaisen.

    Ja jos ne vastustajien viestit kiusaa, niin vaihtakaa palstaa tai jättäkää lukematta. Aikuiset ihmiset jaksaa vinkua...

    olette juuri te,VHH:n vastustajat. Te kun ette sallisi mitään mikä poikkeaa teidän tavoistanne ja ruokavaliostanne.

    Kysyn siis kuka tässä oikein on tyhmä ja vinkuu. Vastaus,sinä.

    Äänestä

  • Kuka lienet? kirjoitti:

    Yhtä huono englanninkielentaito kuin kj.mattilalla ja samat jutut, mutta vähän eri tyylillä. Kehut myös samalla tavalla Heikkilää ja kj.mattilaa, kuin kj.mattila kehuu itseään ja Heikkilää. Hmmm... Onko tapahtunut huijaus?

    kirjoitettiin englanniksi. Olisiko aika tarkistaa lääkitys jos todella tekstistä löysit huonoa englantia.

    Äänestä

  • Mutta kyllähän kunnon vhhlaisen tulee käydä vähän joka palstalla; eikös se tämä suuri gurukin ainakin entisen nimimerkkinsä aikoina viraillut lähes kaikilla mahdollisilla palstoilla pätemässä....

    Jos todell ahluat keskustella palstan aiheesta ja halust siitä puolueetonta tietoa, suosittelen kyllä tuota karppauspalstaa. Siellä ei kuulemma häirikkö..... pääse valloilleen.

    Äänestä

  • otettu kirjoitti:

    Mutta kyllähän kunnon vhhlaisen tulee käydä vähän joka palstalla; eikös se tämä suuri gurukin ainakin entisen nimimerkkinsä aikoina viraillut lähes kaikilla mahdollisilla palstoilla pätemässä....

    Jos todell ahluat keskustella palstan aiheesta ja halust siitä puolueetonta tietoa, suosittelen kyllä tuota karppauspalstaa. Siellä ei kuulemma häirikkö..... pääse valloilleen.

    Siis sinun mielestäsi täytyy mennä pois "Vähähiilihydraattiset dieetit" -palstalta, jos haluaa keskustella rauhassa sinunkaltaisilta häiriköiltä vähähiilihydraattisista dieeteistä.

    Eikö sinun mielestäsi tuollaisessa "logiikassa" ole mitään omituista?

    Eikö olisi helpompaa, että sinä ja kaltaisesi häiriköt menisitte niille "oikeille" palstoille?

    Äänestä

  • Kuka lienet? kirjoitti:

    Yhtä huono englanninkielentaito kuin kj.mattilalla ja samat jutut, mutta vähän eri tyylillä. Kehut myös samalla tavalla Heikkilää ja kj.mattilaa, kuin kj.mattila kehuu itseään ja Heikkilää. Hmmm... Onko tapahtunut huijaus?

    vasta aloittanut tämän vvhn. ja anteeksi jos englanninkielentaitoni ei ole kovin hyvä.

    Äänestä

  • ihan nainen olen ja kirjoitti:

    vasta aloittanut tämän vvhn. ja anteeksi jos englanninkielentaitoni ei ole kovin hyvä.

    Kyllä tällä palstalla on jo pitkään kirjoittanut henkilö joka pääasiassa kirjoittaa vvh:sta (mitä lieneekään) eikä VHH:sta. Sama henkilö on myös usein kirjoittanut paasto-palstasta jne. Jos et ole palstaa aikaisemmin seurannut, niin kumma että kirjoitat juuri samoin kuin joku muukin.

    Äänestä

  • asenne... kirjoitti:

    Siis sinun mielestäsi täytyy mennä pois "Vähähiilihydraattiset dieetit" -palstalta, jos haluaa keskustella rauhassa sinunkaltaisilta häiriköiltä vähähiilihydraattisista dieeteistä.

    Eikö sinun mielestäsi tuollaisessa "logiikassa" ole mitään omituista?

    Eikö olisi helpompaa, että sinä ja kaltaisesi häiriköt menisitte niille "oikeille" palstoille?

    vhh:n vastustajilta. Heidän kun täytyy tyrkyttaa omia aseinteitaan jokaiselle. Vain heidan valitsema linja kun on oikein.

    Äänestä

  • otettu kirjoitti:

    Mutta kyllähän kunnon vhhlaisen tulee käydä vähän joka palstalla; eikös se tämä suuri gurukin ainakin entisen nimimerkkinsä aikoina viraillut lähes kaikilla mahdollisilla palstoilla pätemässä....

    Jos todell ahluat keskustella palstan aiheesta ja halust siitä puolueetonta tietoa, suosittelen kyllä tuota karppauspalstaa. Siellä ei kuulemma häirikkö..... pääse valloilleen.

    Tälle palstalle laitetaan jatkuvasti palstan aiheen vastaisia viestejä ja linkkejä, miksi VHH asioista ei siis saa kertoa muilla palstoilla?
    Toimiiko tämä homma vain toisinpäin?

    Äänestä

  • VHH-peikko kirjoitti:

    Kyllä tällä palstalla on jo pitkään kirjoittanut henkilö joka pääasiassa kirjoittaa vvh:sta (mitä lieneekään) eikä VHH:sta. Sama henkilö on myös usein kirjoittanut paasto-palstasta jne. Jos et ole palstaa aikaisemmin seurannut, niin kumma että kirjoitat juuri samoin kuin joku muukin.

    Olisi savustettu ulos jostain palstalta. Kirjoitta ja vit.... kaikille .
    Kukaan ei ole kirjoittaja kukaan ei ymmärrä kuin peikko. Oletko oikein kouluja käynyt kyttäykseen. Netti kyttääjä peikko iskee taas. Laineita.

    Äänestä

  • VHH-peikko kirjoitti:

    Kyllä tällä palstalla on jo pitkään kirjoittanut henkilö joka pääasiassa kirjoittaa vvh:sta (mitä lieneekään) eikä VHH:sta. Sama henkilö on myös usein kirjoittanut paasto-palstasta jne. Jos et ole palstaa aikaisemmin seurannut, niin kumma että kirjoitat juuri samoin kuin joku muukin.

    Vhh:sta eikö pitäisi olla vhh:stä.

    Äänestä

  • oikein näinkään kirjoitti:

    Vhh:sta eikö pitäisi olla vhh:stä.

    > Vhh:sta eikö pitäisi olla vhh:stä.

    "Vhh:sta" on oikein, viitataan sillä joko itse lyhenteeseen tai koko sanaan ("veehoohoosta" tai "vähähiilihydraattisesta").

    Äänestä

  • vastailee kirjoitti:

    > Vhh:sta eikö pitäisi olla vhh:stä.

    "Vhh:sta" on oikein, viitataan sillä joko itse lyhenteeseen tai koko sanaan ("veehoohoosta" tai "vähähiilihydraattisesta").

    Otin mukaan tuon dieettisanakin. Vähähiilihydraattisesta dieetistä.

    Äänestä

  • että peikko kirjoitti:

    Olisi savustettu ulos jostain palstalta. Kirjoitta ja vit.... kaikille .
    Kukaan ei ole kirjoittaja kukaan ei ymmärrä kuin peikko. Oletko oikein kouluja käynyt kyttäykseen. Netti kyttääjä peikko iskee taas. Laineita.

    Kerrotko tällä kertaa että miltä palstalta?

    Äänestä

Jätä ne vastustajien viestit lukematta, jos häiritsee.

Äänestä
  • pois sivustolta. Mutta eihän se käy eihän. Tänä iltana tyhmyytenne ja suvaitsemattomuutenne korreloituu todellakin. Kun olette ottanut hiukan "kuppia" rankan työviikon/kouluviikon jälkeen. On kiva käydä haukkumassa ihmisiä jotka eivät syö hh niin paljon kuin te. Onhan se kiva kun teidän surkeuteenne ja elämän köyhyyteen löytyy syyllinen,vaikka se olisi vain henkilö joka ei syo hh:ta samoja määriä kuin sinä. Mutta jostakin on saatava syyllinen omaan pahaan oloon. Ja siihen sopii hyvin VHH:n kannattaja.

    "Hullulla on halvat huvit,idiooteilla ilmaiset".

    Äänestä

että olet todellakin oikeassa. Skäri ja kumppanit ovat todellaki tehneet sivustosta törkylaarin.

Etenkin skäri. Hän kun on tuonyt omat antipatians VHH:taan hyvin selvästi esiin. Samoin mattilaa ja heikkilää kohdistuva agressiivisuus on jo terveen järjen vastaista. Eikä perustu mihinkään muuhun kuin pohjattomaan vihaan. Eli ei järjen ääneen.

Siltikin joudumme lukemaa hänen vhh:ta kritisoituvia kommentteja päivittäin eri nimimerkeillä.

Mielestäni hänen mielenterveytensä ei ole normaalilla tasolla. Kun on maratooni mies,on poliisi ystävä,on lääkäri sisko ja mitä vielä.

Kai tämä kertoo jo paljon ihmisen henkisestä tilasta.

Äänestä
  • jotka asettuvat nettipsykiatreiksi (usein vielä heikohkolla oikeinkirjoitustaidolla) ovat äärimmäisen säälittäviä ja liian vähän elämää nähneitä ihmisiä. Ketään ei voi diagnosoida nettikirjoitusten perusteella, ja toisaalta kukaan ei ole mielenterveysongelmilta suojassa, koskaan.

    Yhtälailla eri kirjoittajien skäriksi nimittely osoittaa arvostelukyvyn ja tiedon puutetta. On tietysti helpompaa kuvitella, että yksi ainoa, kuvitteellinen ja mielisairas henkilö vainoaisi Ainoaa Oikeaa Ajatusta, mutta näin ei valitettavasti tai pikemminkin onneksi ole. Joskus se terve järki vaan katoaa aatteen alkuinnossa.

    t. Yksi kritisoijista.

    Äänestä

  • kaikki ihmiset kirjoitti:

    jotka asettuvat nettipsykiatreiksi (usein vielä heikohkolla oikeinkirjoitustaidolla) ovat äärimmäisen säälittäviä ja liian vähän elämää nähneitä ihmisiä. Ketään ei voi diagnosoida nettikirjoitusten perusteella, ja toisaalta kukaan ei ole mielenterveysongelmilta suojassa, koskaan.

    Yhtälailla eri kirjoittajien skäriksi nimittely osoittaa arvostelukyvyn ja tiedon puutetta. On tietysti helpompaa kuvitella, että yksi ainoa, kuvitteellinen ja mielisairas henkilö vainoaisi Ainoaa Oikeaa Ajatusta, mutta näin ei valitettavasti tai pikemminkin onneksi ole. Joskus se terve järki vaan katoaa aatteen alkuinnossa.

    t. Yksi kritisoijista.

    Sun kanssasi.
    Huomasin yhden jutun Mattila ja Peikko eivät jostain syystä viihdy samassa ketjussa tai ovat sama henkilö.

    Äänestä

  • kaikki ihmiset kirjoitti:

    jotka asettuvat nettipsykiatreiksi (usein vielä heikohkolla oikeinkirjoitustaidolla) ovat äärimmäisen säälittäviä ja liian vähän elämää nähneitä ihmisiä. Ketään ei voi diagnosoida nettikirjoitusten perusteella, ja toisaalta kukaan ei ole mielenterveysongelmilta suojassa, koskaan.

    Yhtälailla eri kirjoittajien skäriksi nimittely osoittaa arvostelukyvyn ja tiedon puutetta. On tietysti helpompaa kuvitella, että yksi ainoa, kuvitteellinen ja mielisairas henkilö vainoaisi Ainoaa Oikeaa Ajatusta, mutta näin ei valitettavasti tai pikemminkin onneksi ole. Joskus se terve järki vaan katoaa aatteen alkuinnossa.

    t. Yksi kritisoijista.

    juuri sinunlaisiasi tarkitin. Joten hyvää viikonloppua sinullekkin "skäri".

    Milloin pystyt nyöntämään olesi väärässä.

    Äänestä

  • pongasit itsesi kirjoitti:

    juuri sinunlaisiasi tarkitin. Joten hyvää viikonloppua sinullekkin "skäri".

    Milloin pystyt nyöntämään olesi väärässä.

    Hyvät viikonloput sinullekkin. En kyllä ole skäri mutta ei se haita kun on ilmeisesti fiksumpi kuin sinä tai minä.
    Olen monessakin suhteessa väärässä mutta tässä sä olet. Laitanko sinulle sähköpostiosoitteeni tai jos säkin laitat omasi.

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Sun kanssasi.
    Huomasin yhden jutun Mattila ja Peikko eivät jostain syystä viihdy samassa ketjussa tai ovat sama henkilö.

    että me ollaan myös monesti eri mieltä asioista?

    Äänestä

  • pongasit itsesi kirjoitti:

    juuri sinunlaisiasi tarkitin. Joten hyvää viikonloppua sinullekkin "skäri".

    Milloin pystyt nyöntämään olesi väärässä.

    Selviät.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PeKu! kirjoitti:

Tästä sivustosta on kehkeytynyt oikea törkylaari. Ja pääosin juuri VHH:n vastustajien toimesta.

Mitä enemmän tietoa VHH:n eduista tulee ja mita useamman lääkärin suusta ruokavalio on todettu terveelliseksi. Sitä moraalittomammiksi ja raadollisemmiksi vastustajien kirjoitukset käyvät.

Miksi? Kysymys on varmaan monen huulilla. Ainakin yksi syy on ilmeinen,ei voida myöntää oleensa väärässä.

Mielestäni on absurdia se että samaiset ihmiset hyväksyvät kyllä helposti elämänkatsomukseen tai uskontoon liittyvät syönti rajoitukset. Kuten vegaanit,islamistit jotka eivät syö sianlihaa tai hindut jotka eivät syö nautaa,sen ollessa pyhä eläin. Ongelmat alkavat jos joku ei syö hiilhydraatteja samaa määrää kuin he.

Terveellä järjellä ajateltuna asiassa ei ole mitään logiikkaa ja järkeä,mutta näin asiat vain ovat. On kai asiallista kysyä mikä hh:n määrässä laukaisee tälläiset agressiot ja loanheiton jota ruokavalion vastustajat täällä harrastavat. Ja millaiseen moraaliin sen perustuu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu