Jaikal, asialliset kysymykset sinulle

Mihin seurakuntaan kuulut?

Tapahtuuko seurakunnassasi "ihmeparannuksia"?

Puhutaanko seurakunnassasi kielillä?

Puhutko itse kielillä?
351285
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 35

Vanhimmat

Meno saattaa olla aika villiä noissa karismaattisissa seurakunnissa. Alla olevassa videossa yksi esimerkki. Tämäntapaisia tilaisuuksia järjestetään jatkuvasti suomessakin joissa kontataan, täristään, puhutaan kielillä ym. Suren sitä että raamatun tutkimisen sijaan panostetaan tunnekuohuihin ja temppuihin.
JT uskonto ei ole täydellinen, mutta se antaa vähintäänkin hyvää pohjaa raamatun tuntemuksen kasvattamiselle.

http://www.youtube.com/watch?v=xCeVZ6e2T0E&feature=related

Äänestä
  • Joku voisi ajatella, että kyseisillä ihmisillä on varmasti aika paljon promilleja veressä. Joku toinen voisi luulla esitystä teatteriksi. Sen verran "eläimelliseltä" tuo näytti, ettei ole kaukaa haettu sekään ajatus, että on kyse sittenkin eläintarhan leikkihetkestä. :)

    Joka tapauksessaa, leikki sikseen, on aika tarkastella tätä ilmiötä hieman asiallisestikin. Sen verran sairaalta tuo meno näytti. Lainaan tähän yhden artikkelin, jossa käsitellään tuota hurmoksellista käyttäytymistä.

    *** g75 8/10 s. 21-22 Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä? ***

    Mikä on Raamatun kanta?

    Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä?

    ”ÄÄNTEET tulivat suustani, aivan kuin olisin osannut puhua sitä kieltä koko ikäni”, kertoi naishenkilö, joka äskettäin alkoi puhua ”kielillä”. Hän lisäsi: ”Se oli niin luonnollista ja ihanaa. Tunsin suurta rauhaa, sisäistä rauhaa ja läheisyyttä Jumalaan. Ja minä itkin. En voinut olla itkemättä, se oli niin ihanaa.”

    Tämä nainen kuuluu niihin satoihin tuhansiin ”karismaatikkoihin”, jotka väittävät, että Jumalan henki on antanut heille ”lahjoja” (kreik. kharísmata), kuten parantamisen, ennustamisen ja tuntemattomilla kielillä puhumisen lahjan. (Vrt. 1. Kor. 12:4, 9, 10.) Usein sellaisiin ilmiöihin liittyy uskonnollinen ”hurmio”, josta Encyclopædia Britannica -tietosanakirja (vuoden 1974 painos) sanoo, että siinä ihminen ’kokee sisäisen näyn Jumalasta tai suhteestaan tai yhteydestään jumalolentoon’.

    Senkaltaiseen ”kokemukseen” liittyvät voimakkaat tunteet ovat saaneet monet uskomaan, että he ovat saaneet Jumalan pyhän hengen. Onko uskonnollinen hurmio todellakin nykyään todistus Jumalan hengestä?

    Kautta ihmisen historian lukemattomat ihmiset, jotka ovat kuuluneet kaikenlaisiin uskontoihin, ovat todistaneet joutuneensa yliluonnollisiin hurmiotiloihin. Sellaiset kokemukset olivat yleisiä esimerkiksi muinaisissa pakanallisissa ”mysteeriuskonnoissa”, ja niitä pidettiin todisteena ”uudestisyntymisestä” mystisessä mielessä. Mutta vaikka nämä kokemukset saattoivat olla miellyttäviä, ne eivät tulleet Jumalalta, sillä Raamattu sanoo sellaisesta uskonnonharjoituksesta: ”Mitä kansat uhraavat, sen ne uhraavat demoneille eivätkä Jumalalle.” – 1. Kor. 10:20.

    Raamatussa olevaan Jobin kirjaan on merkitty muistiin teemanilaisen Elifaan puhe, jossa hän kertoo seuraavan yliluonnollisen uskonnollisen kokemuksen: ”Tuulen henkäys hiveli kasvojani, ihoni karvat nousivat pystyyn. Siinä seisoi – sen näköä en erottanut – haamu minun silmieni edessä; minä kuulin kuiskaavan äänen.” (Job 4:15, 16) Tuo hengen aiheuttama kokemus ei kuitenkaan ollut peräisin Jumalasta; Jumalahan moitti Elifasta siitä, että hän ’ei puhunut minusta oikein’. – Job 42:7.

    Miten on nykyään? Voisiko olla niin, että uskonnollisen hurmion kokemukset, joiden jotkut sanovat olevan pyhän hengen aiheuttamia, eivät tulekaan Jumalalta? Näin ilmeisestikin on, sillä sellaiset tuntemukset saattavat miellyttävyydestään huolimatta liittyä menettelyihin, joita Jumala ei hyväksy. Esimerkiksi kirjassaan Patterns of Prophecy (Ennustelun kaavoja) Alan Vaughan sanoo joutumisestaan ”yliluonnolliseen tilaan”: ”Sen mukana tulee usein eräänlainen rakkaudellinen tunne ja nousee sisäinen hyvänolon tunne, josta kihoaa niin sanoakseni karismaattinen tunne.” Mutta sen sijaan että Raamattu pitäisi ”yliluonnollisia” kykyjä todisteena Jumalan hengestä, se liittää okkulttiset menettelyt, kuten selvänäköisyyden ja ennalta tietämisen, demonien eli ”pahojen henkivoimien” vaikutukseen. – Apt. 16:16; 5. Moos. 18:10–12; Ef. 6:12.

    Ilmeisesti siis uskonnollinen hurmio tai muut yliluonnolliset kyvyt eivät itsessään ole todistus Jumalan hengestä. Ne saattavat todellisuudessa olla peräisin demoneista. Miten sitten ihminen voi tietää, onko hänellä todella Jumalan henki?

    Todisteet siitä ilmenevät pääasiallisesti tavassa, jolla ihminen käyttäytyy päivästä päivään. Apostoli Paavali sanoi siitä: ”Te ette kuitenkaan ole sopusoinnussa lihan, vaan hengen kanssa, jos Jumalan henkeä todella asuu teissä.” (Room. 8:9) Jumalan henki edistää hyvää kristillistä käytöstä ja vastustaa syntisen ”lihan” alaspäin vetävää voimaa. Uuden testamentin teologinen sanakirja (Theological Dictionary of the New Testament) vertaa tätä ajatusta Roomalaisille 7:20:ssä olevaan Paavalin mainintaan ”minussa asuvasta synnistä”.

    ”Synnin asuminen ihmisessä ilmaisee sen hallitsevan häntä . . . [Se] ei ole väliaikainen vieras, vaan sen jatkuva läsnäolo tekee siitä talon isännän . . . Paavali voi puhua kuitenkin aivan samoin Hengen herruudesta. . . . Tämä ’asuminen’ on enemmän kuin hurmostila.”

    Miten ihminen voi alistua Jumalan hengen ”herruuteen” elämässään? Ei varmastikaan yrittämällä kehittää ”yliluonnollista tunnetta” jättämällä tahallisesti huomioon ottamatta ”aistien sanomat”, mihin eräs ”mystiikkaa” käsittelevä teos kannustaa. Raamattu neuvoo: ”Älkää enää muovautuko tämän asiainjärjestelmän mukaan, vaan muuttukaa uudistamalla mielenne voidaksenne koettelemalla todeta Jumalan hyvän ja otollisen ja täydellisen tahdon.” (Room. 12:2) Samaten luemme Kolossalaisille 3:9–11:stä: ”Riisukaa pois vanha persoonallisuus tottumuksineen ja pukeutukaa uuteen persoonallisuuteen, joka uudistuu täsmällisen tiedon avulla Hänen kuvansa mukaan, joka sen loi.”

    Saadakseen Jumalan henkeä ihmisen täytyy näin ollen ennen kaikkea ’uudistaa mielensä’ sitä koskevan ”täsmällisen tiedon” avulla, minkä Jumala hyväksyy. Se merkitsee sitä, että hänen täytyy tutkia huolellisesti Raamattua. Sitten hänestä täytyy tulla ’sanan tekijä’, niin että hän mukauttaa elämänsä oppimiinsa jumalisiin periaatteisiin. – Jaak. 1:22–25.

    Mutta eikö Jumalan henki ilmennyt ensimmäisen vuosisadan kristityissä siten, että he kykenivät suorittamaan ihmeitä? Jumala soi kyllä erikoiskykyjä silloisille kristityille, mutta niillä oli erikoistarkoitus. Siten Jumala todisti ”tunnusmerkein sekä ennakoivin ihmein ja monenlaisin voimateoin”, että maan päällä oleva ’kansa hänen nimelleen’ ei ollut enää juutalainen seurakunta vaan kristillinen seurakunta. (Hepr. 2:4; Apt. 15:14) Sitten kun tuo tosiasia oli käynyt ilmeiseksi, ei tarvittu enää sellaisia ihmeitä. Ne kuuluivat kristilliseen seurakuntaan vain sen alussa, ja ne oli määrä ’poistaa’. (1. Kor. 13:8) Niinpä Jeesus sanoi, ettei hänen seuraajiaan tunnistettaisi hurmostiloista tai ihmeitten tekemisestä vaan keskinäisestä rakkaudesta. – 1. Kor. 12:29, 30; 13:2; Joh. 13:35.

    Jumalan henki, jonka ensisijainen hedelmä on ”rakkaus”, edistäisi varmasti ykseyttä Jeesuksen Kristuksen tosi seuraajien keskuudessa. (Gal. 5:22; Ef. 4:3–6; 1. Joh. 3:23, 24; 4:12, 13) Mutta ne, jotka tavoittelevat uskonnollista hurmiota ja muita ”kokemuksia” todisteeksi Jumalan hengestä, ovat usein aiheuttaneet lisää jakaantumisia jo erittäin jakaantuneessa kristikunnassa. Evankelinen pappismies Donald G. Miller kirjoittaa tästä teoksessaan The Authority of the Bible (Raamatun arvovalta):

    ”Helluntaiusko väittää pohjautuvansa kokemukseen. Nykyaikaiset kielilläpuhumis- ja parantamisliikkeet väittävät pohjautuvansa kokemukseen. Kristillinen tiede perustautuu kokemukseen. Mihin kaikki päätyykään? Jos yksilön kokemus on lopullinen auktoriteetti . . . jokainen päätyy tekemään sitä, mikä on oikein hänen omissa silmissään. . . . Vaikka se saisikin ryhmän hyväksynnän, sillä on lopulta taipumus hajottaa ryhmä pirstaleiksi, joista kukin vaatii omalle erityiselle kokemustyypilleen määräävää asemaa.”

    Uskonnollinen hurmostila tai ”ihmelahjat” eivät ole nykyään Jumalan hengen ilmaus. Sellaiset kokemukset saattavat liittyä jopa menettelyihin, jotka Raamattu tuomitsee. Kaikkien, jotka haluavat Jumalan hengen vaikuttavan itseensä, täytyy ’uudistaa mielensä’ Jumalan sanasta saadun täsmällisen tiedon välityksellä ja antaa tekojensa heijastaa kristityn ”uutta persoonallisuutta”. – Room. 12:2; Kol. 3:9, 10.

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    Joku voisi ajatella, että kyseisillä ihmisillä on varmasti aika paljon promilleja veressä. Joku toinen voisi luulla esitystä teatteriksi. Sen verran "eläimelliseltä" tuo näytti, ettei ole kaukaa haettu sekään ajatus, että on kyse sittenkin eläintarhan leikkihetkestä. :)

    Joka tapauksessaa, leikki sikseen, on aika tarkastella tätä ilmiötä hieman asiallisestikin. Sen verran sairaalta tuo meno näytti. Lainaan tähän yhden artikkelin, jossa käsitellään tuota hurmoksellista käyttäytymistä.

    *** g75 8/10 s. 21-22 Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä? ***

    Mikä on Raamatun kanta?

    Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä?

    ”ÄÄNTEET tulivat suustani, aivan kuin olisin osannut puhua sitä kieltä koko ikäni”, kertoi naishenkilö, joka äskettäin alkoi puhua ”kielillä”. Hän lisäsi: ”Se oli niin luonnollista ja ihanaa. Tunsin suurta rauhaa, sisäistä rauhaa ja läheisyyttä Jumalaan. Ja minä itkin. En voinut olla itkemättä, se oli niin ihanaa.”

    Tämä nainen kuuluu niihin satoihin tuhansiin ”karismaatikkoihin”, jotka väittävät, että Jumalan henki on antanut heille ”lahjoja” (kreik. kharísmata), kuten parantamisen, ennustamisen ja tuntemattomilla kielillä puhumisen lahjan. (Vrt. 1. Kor. 12:4, 9, 10.) Usein sellaisiin ilmiöihin liittyy uskonnollinen ”hurmio”, josta Encyclopædia Britannica -tietosanakirja (vuoden 1974 painos) sanoo, että siinä ihminen ’kokee sisäisen näyn Jumalasta tai suhteestaan tai yhteydestään jumalolentoon’.

    Senkaltaiseen ”kokemukseen” liittyvät voimakkaat tunteet ovat saaneet monet uskomaan, että he ovat saaneet Jumalan pyhän hengen. Onko uskonnollinen hurmio todellakin nykyään todistus Jumalan hengestä?

    Kautta ihmisen historian lukemattomat ihmiset, jotka ovat kuuluneet kaikenlaisiin uskontoihin, ovat todistaneet joutuneensa yliluonnollisiin hurmiotiloihin. Sellaiset kokemukset olivat yleisiä esimerkiksi muinaisissa pakanallisissa ”mysteeriuskonnoissa”, ja niitä pidettiin todisteena ”uudestisyntymisestä” mystisessä mielessä. Mutta vaikka nämä kokemukset saattoivat olla miellyttäviä, ne eivät tulleet Jumalalta, sillä Raamattu sanoo sellaisesta uskonnonharjoituksesta: ”Mitä kansat uhraavat, sen ne uhraavat demoneille eivätkä Jumalalle.” – 1. Kor. 10:20.

    Raamatussa olevaan Jobin kirjaan on merkitty muistiin teemanilaisen Elifaan puhe, jossa hän kertoo seuraavan yliluonnollisen uskonnollisen kokemuksen: ”Tuulen henkäys hiveli kasvojani, ihoni karvat nousivat pystyyn. Siinä seisoi – sen näköä en erottanut – haamu minun silmieni edessä; minä kuulin kuiskaavan äänen.” (Job 4:15, 16) Tuo hengen aiheuttama kokemus ei kuitenkaan ollut peräisin Jumalasta; Jumalahan moitti Elifasta siitä, että hän ’ei puhunut minusta oikein’. – Job 42:7.

    Miten on nykyään? Voisiko olla niin, että uskonnollisen hurmion kokemukset, joiden jotkut sanovat olevan pyhän hengen aiheuttamia, eivät tulekaan Jumalalta? Näin ilmeisestikin on, sillä sellaiset tuntemukset saattavat miellyttävyydestään huolimatta liittyä menettelyihin, joita Jumala ei hyväksy. Esimerkiksi kirjassaan Patterns of Prophecy (Ennustelun kaavoja) Alan Vaughan sanoo joutumisestaan ”yliluonnolliseen tilaan”: ”Sen mukana tulee usein eräänlainen rakkaudellinen tunne ja nousee sisäinen hyvänolon tunne, josta kihoaa niin sanoakseni karismaattinen tunne.” Mutta sen sijaan että Raamattu pitäisi ”yliluonnollisia” kykyjä todisteena Jumalan hengestä, se liittää okkulttiset menettelyt, kuten selvänäköisyyden ja ennalta tietämisen, demonien eli ”pahojen henkivoimien” vaikutukseen. – Apt. 16:16; 5. Moos. 18:10–12; Ef. 6:12.

    Ilmeisesti siis uskonnollinen hurmio tai muut yliluonnolliset kyvyt eivät itsessään ole todistus Jumalan hengestä. Ne saattavat todellisuudessa olla peräisin demoneista. Miten sitten ihminen voi tietää, onko hänellä todella Jumalan henki?

    Todisteet siitä ilmenevät pääasiallisesti tavassa, jolla ihminen käyttäytyy päivästä päivään. Apostoli Paavali sanoi siitä: ”Te ette kuitenkaan ole sopusoinnussa lihan, vaan hengen kanssa, jos Jumalan henkeä todella asuu teissä.” (Room. 8:9) Jumalan henki edistää hyvää kristillistä käytöstä ja vastustaa syntisen ”lihan” alaspäin vetävää voimaa. Uuden testamentin teologinen sanakirja (Theological Dictionary of the New Testament) vertaa tätä ajatusta Roomalaisille 7:20:ssä olevaan Paavalin mainintaan ”minussa asuvasta synnistä”.

    ”Synnin asuminen ihmisessä ilmaisee sen hallitsevan häntä . . . [Se] ei ole väliaikainen vieras, vaan sen jatkuva läsnäolo tekee siitä talon isännän . . . Paavali voi puhua kuitenkin aivan samoin Hengen herruudesta. . . . Tämä ’asuminen’ on enemmän kuin hurmostila.”

    Miten ihminen voi alistua Jumalan hengen ”herruuteen” elämässään? Ei varmastikaan yrittämällä kehittää ”yliluonnollista tunnetta” jättämällä tahallisesti huomioon ottamatta ”aistien sanomat”, mihin eräs ”mystiikkaa” käsittelevä teos kannustaa. Raamattu neuvoo: ”Älkää enää muovautuko tämän asiainjärjestelmän mukaan, vaan muuttukaa uudistamalla mielenne voidaksenne koettelemalla todeta Jumalan hyvän ja otollisen ja täydellisen tahdon.” (Room. 12:2) Samaten luemme Kolossalaisille 3:9–11:stä: ”Riisukaa pois vanha persoonallisuus tottumuksineen ja pukeutukaa uuteen persoonallisuuteen, joka uudistuu täsmällisen tiedon avulla Hänen kuvansa mukaan, joka sen loi.”

    Saadakseen Jumalan henkeä ihmisen täytyy näin ollen ennen kaikkea ’uudistaa mielensä’ sitä koskevan ”täsmällisen tiedon” avulla, minkä Jumala hyväksyy. Se merkitsee sitä, että hänen täytyy tutkia huolellisesti Raamattua. Sitten hänestä täytyy tulla ’sanan tekijä’, niin että hän mukauttaa elämänsä oppimiinsa jumalisiin periaatteisiin. – Jaak. 1:22–25.

    Mutta eikö Jumalan henki ilmennyt ensimmäisen vuosisadan kristityissä siten, että he kykenivät suorittamaan ihmeitä? Jumala soi kyllä erikoiskykyjä silloisille kristityille, mutta niillä oli erikoistarkoitus. Siten Jumala todisti ”tunnusmerkein sekä ennakoivin ihmein ja monenlaisin voimateoin”, että maan päällä oleva ’kansa hänen nimelleen’ ei ollut enää juutalainen seurakunta vaan kristillinen seurakunta. (Hepr. 2:4; Apt. 15:14) Sitten kun tuo tosiasia oli käynyt ilmeiseksi, ei tarvittu enää sellaisia ihmeitä. Ne kuuluivat kristilliseen seurakuntaan vain sen alussa, ja ne oli määrä ’poistaa’. (1. Kor. 13:8) Niinpä Jeesus sanoi, ettei hänen seuraajiaan tunnistettaisi hurmostiloista tai ihmeitten tekemisestä vaan keskinäisestä rakkaudesta. – 1. Kor. 12:29, 30; 13:2; Joh. 13:35.

    Jumalan henki, jonka ensisijainen hedelmä on ”rakkaus”, edistäisi varmasti ykseyttä Jeesuksen Kristuksen tosi seuraajien keskuudessa. (Gal. 5:22; Ef. 4:3–6; 1. Joh. 3:23, 24; 4:12, 13) Mutta ne, jotka tavoittelevat uskonnollista hurmiota ja muita ”kokemuksia” todisteeksi Jumalan hengestä, ovat usein aiheuttaneet lisää jakaantumisia jo erittäin jakaantuneessa kristikunnassa. Evankelinen pappismies Donald G. Miller kirjoittaa tästä teoksessaan The Authority of the Bible (Raamatun arvovalta):

    ”Helluntaiusko väittää pohjautuvansa kokemukseen. Nykyaikaiset kielilläpuhumis- ja parantamisliikkeet väittävät pohjautuvansa kokemukseen. Kristillinen tiede perustautuu kokemukseen. Mihin kaikki päätyykään? Jos yksilön kokemus on lopullinen auktoriteetti . . . jokainen päätyy tekemään sitä, mikä on oikein hänen omissa silmissään. . . . Vaikka se saisikin ryhmän hyväksynnän, sillä on lopulta taipumus hajottaa ryhmä pirstaleiksi, joista kukin vaatii omalle erityiselle kokemustyypilleen määräävää asemaa.”

    Uskonnollinen hurmostila tai ”ihmelahjat” eivät ole nykyään Jumalan hengen ilmaus. Sellaiset kokemukset saattavat liittyä jopa menettelyihin, jotka Raamattu tuomitsee. Kaikkien, jotka haluavat Jumalan hengen vaikuttavan itseensä, täytyy ’uudistaa mielensä’ Jumalan sanasta saadun täsmällisen tiedon välityksellä ja antaa tekojensa heijastaa kristityn ”uutta persoonallisuutta”. – Room. 12:2; Kol. 3:9, 10.

    Jos oikein ymmärsin vihjailet helluntailaisten suuntaan.
    Entisenä hellarina täytyy sanoa, että "Toronton nauruherätyksellä" ei ole mitään tekemistä hellareiden kanssa.
    Hellareissa suurin osa on sellaisia, jotka eivät ole "hurmoksellisia". Fundiksia toki heidän joukostaan löytyy, mutta se ei ole niin yleistä kuin usein annetaan ymmärtää.

    Äänestä

  • Hepeteus kirjoitti:

    Jos oikein ymmärsin vihjailet helluntailaisten suuntaan.
    Entisenä hellarina täytyy sanoa, että "Toronton nauruherätyksellä" ei ole mitään tekemistä hellareiden kanssa.
    Hellareissa suurin osa on sellaisia, jotka eivät ole "hurmoksellisia". Fundiksia toki heidän joukostaan löytyy, mutta se ei ole niin yleistä kuin usein annetaan ymmärtää.

    >>Hellareissa suurin osa on sellaisia, jotka eivät ole "hurmoksellisia".

    Yksi oma serkkuni kuuluu helluntaiseurakuntaan. Mummoni kertomuksen mukaan hän puhui kielillä, ja se kieli oli suurin piirtein tällaista mummoni kertoman mukaan:

    - tittittitti titttiti tititiiitit....

    Hän ei tunnistanut tuota kieltä, ja luulen, etteivät talitintitkään olisi ymmärtäneet. Nehän sanoivat ennen: titityy, nykyisin: tyyti tyyti

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    Joku voisi ajatella, että kyseisillä ihmisillä on varmasti aika paljon promilleja veressä. Joku toinen voisi luulla esitystä teatteriksi. Sen verran "eläimelliseltä" tuo näytti, ettei ole kaukaa haettu sekään ajatus, että on kyse sittenkin eläintarhan leikkihetkestä. :)

    Joka tapauksessaa, leikki sikseen, on aika tarkastella tätä ilmiötä hieman asiallisestikin. Sen verran sairaalta tuo meno näytti. Lainaan tähän yhden artikkelin, jossa käsitellään tuota hurmoksellista käyttäytymistä.

    *** g75 8/10 s. 21-22 Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä? ***

    Mikä on Raamatun kanta?

    Onko uskonnollinen ”hurmio” nykyään todistus Jumalan hengestä?

    ”ÄÄNTEET tulivat suustani, aivan kuin olisin osannut puhua sitä kieltä koko ikäni”, kertoi naishenkilö, joka äskettäin alkoi puhua ”kielillä”. Hän lisäsi: ”Se oli niin luonnollista ja ihanaa. Tunsin suurta rauhaa, sisäistä rauhaa ja läheisyyttä Jumalaan. Ja minä itkin. En voinut olla itkemättä, se oli niin ihanaa.”

    Tämä nainen kuuluu niihin satoihin tuhansiin ”karismaatikkoihin”, jotka väittävät, että Jumalan henki on antanut heille ”lahjoja” (kreik. kharísmata), kuten parantamisen, ennustamisen ja tuntemattomilla kielillä puhumisen lahjan. (Vrt. 1. Kor. 12:4, 9, 10.) Usein sellaisiin ilmiöihin liittyy uskonnollinen ”hurmio”, josta Encyclopædia Britannica -tietosanakirja (vuoden 1974 painos) sanoo, että siinä ihminen ’kokee sisäisen näyn Jumalasta tai suhteestaan tai yhteydestään jumalolentoon’.

    Senkaltaiseen ”kokemukseen” liittyvät voimakkaat tunteet ovat saaneet monet uskomaan, että he ovat saaneet Jumalan pyhän hengen. Onko uskonnollinen hurmio todellakin nykyään todistus Jumalan hengestä?

    Kautta ihmisen historian lukemattomat ihmiset, jotka ovat kuuluneet kaikenlaisiin uskontoihin, ovat todistaneet joutuneensa yliluonnollisiin hurmiotiloihin. Sellaiset kokemukset olivat yleisiä esimerkiksi muinaisissa pakanallisissa ”mysteeriuskonnoissa”, ja niitä pidettiin todisteena ”uudestisyntymisestä” mystisessä mielessä. Mutta vaikka nämä kokemukset saattoivat olla miellyttäviä, ne eivät tulleet Jumalalta, sillä Raamattu sanoo sellaisesta uskonnonharjoituksesta: ”Mitä kansat uhraavat, sen ne uhraavat demoneille eivätkä Jumalalle.” – 1. Kor. 10:20.

    Raamatussa olevaan Jobin kirjaan on merkitty muistiin teemanilaisen Elifaan puhe, jossa hän kertoo seuraavan yliluonnollisen uskonnollisen kokemuksen: ”Tuulen henkäys hiveli kasvojani, ihoni karvat nousivat pystyyn. Siinä seisoi – sen näköä en erottanut – haamu minun silmieni edessä; minä kuulin kuiskaavan äänen.” (Job 4:15, 16) Tuo hengen aiheuttama kokemus ei kuitenkaan ollut peräisin Jumalasta; Jumalahan moitti Elifasta siitä, että hän ’ei puhunut minusta oikein’. – Job 42:7.

    Miten on nykyään? Voisiko olla niin, että uskonnollisen hurmion kokemukset, joiden jotkut sanovat olevan pyhän hengen aiheuttamia, eivät tulekaan Jumalalta? Näin ilmeisestikin on, sillä sellaiset tuntemukset saattavat miellyttävyydestään huolimatta liittyä menettelyihin, joita Jumala ei hyväksy. Esimerkiksi kirjassaan Patterns of Prophecy (Ennustelun kaavoja) Alan Vaughan sanoo joutumisestaan ”yliluonnolliseen tilaan”: ”Sen mukana tulee usein eräänlainen rakkaudellinen tunne ja nousee sisäinen hyvänolon tunne, josta kihoaa niin sanoakseni karismaattinen tunne.” Mutta sen sijaan että Raamattu pitäisi ”yliluonnollisia” kykyjä todisteena Jumalan hengestä, se liittää okkulttiset menettelyt, kuten selvänäköisyyden ja ennalta tietämisen, demonien eli ”pahojen henkivoimien” vaikutukseen. – Apt. 16:16; 5. Moos. 18:10–12; Ef. 6:12.

    Ilmeisesti siis uskonnollinen hurmio tai muut yliluonnolliset kyvyt eivät itsessään ole todistus Jumalan hengestä. Ne saattavat todellisuudessa olla peräisin demoneista. Miten sitten ihminen voi tietää, onko hänellä todella Jumalan henki?

    Todisteet siitä ilmenevät pääasiallisesti tavassa, jolla ihminen käyttäytyy päivästä päivään. Apostoli Paavali sanoi siitä: ”Te ette kuitenkaan ole sopusoinnussa lihan, vaan hengen kanssa, jos Jumalan henkeä todella asuu teissä.” (Room. 8:9) Jumalan henki edistää hyvää kristillistä käytöstä ja vastustaa syntisen ”lihan” alaspäin vetävää voimaa. Uuden testamentin teologinen sanakirja (Theological Dictionary of the New Testament) vertaa tätä ajatusta Roomalaisille 7:20:ssä olevaan Paavalin mainintaan ”minussa asuvasta synnistä”.

    ”Synnin asuminen ihmisessä ilmaisee sen hallitsevan häntä . . . [Se] ei ole väliaikainen vieras, vaan sen jatkuva läsnäolo tekee siitä talon isännän . . . Paavali voi puhua kuitenkin aivan samoin Hengen herruudesta. . . . Tämä ’asuminen’ on enemmän kuin hurmostila.”

    Miten ihminen voi alistua Jumalan hengen ”herruuteen” elämässään? Ei varmastikaan yrittämällä kehittää ”yliluonnollista tunnetta” jättämällä tahallisesti huomioon ottamatta ”aistien sanomat”, mihin eräs ”mystiikkaa” käsittelevä teos kannustaa. Raamattu neuvoo: ”Älkää enää muovautuko tämän asiainjärjestelmän mukaan, vaan muuttukaa uudistamalla mielenne voidaksenne koettelemalla todeta Jumalan hyvän ja otollisen ja täydellisen tahdon.” (Room. 12:2) Samaten luemme Kolossalaisille 3:9–11:stä: ”Riisukaa pois vanha persoonallisuus tottumuksineen ja pukeutukaa uuteen persoonallisuuteen, joka uudistuu täsmällisen tiedon avulla Hänen kuvansa mukaan, joka sen loi.”

    Saadakseen Jumalan henkeä ihmisen täytyy näin ollen ennen kaikkea ’uudistaa mielensä’ sitä koskevan ”täsmällisen tiedon” avulla, minkä Jumala hyväksyy. Se merkitsee sitä, että hänen täytyy tutkia huolellisesti Raamattua. Sitten hänestä täytyy tulla ’sanan tekijä’, niin että hän mukauttaa elämänsä oppimiinsa jumalisiin periaatteisiin. – Jaak. 1:22–25.

    Mutta eikö Jumalan henki ilmennyt ensimmäisen vuosisadan kristityissä siten, että he kykenivät suorittamaan ihmeitä? Jumala soi kyllä erikoiskykyjä silloisille kristityille, mutta niillä oli erikoistarkoitus. Siten Jumala todisti ”tunnusmerkein sekä ennakoivin ihmein ja monenlaisin voimateoin”, että maan päällä oleva ’kansa hänen nimelleen’ ei ollut enää juutalainen seurakunta vaan kristillinen seurakunta. (Hepr. 2:4; Apt. 15:14) Sitten kun tuo tosiasia oli käynyt ilmeiseksi, ei tarvittu enää sellaisia ihmeitä. Ne kuuluivat kristilliseen seurakuntaan vain sen alussa, ja ne oli määrä ’poistaa’. (1. Kor. 13:8) Niinpä Jeesus sanoi, ettei hänen seuraajiaan tunnistettaisi hurmostiloista tai ihmeitten tekemisestä vaan keskinäisestä rakkaudesta. – 1. Kor. 12:29, 30; 13:2; Joh. 13:35.

    Jumalan henki, jonka ensisijainen hedelmä on ”rakkaus”, edistäisi varmasti ykseyttä Jeesuksen Kristuksen tosi seuraajien keskuudessa. (Gal. 5:22; Ef. 4:3–6; 1. Joh. 3:23, 24; 4:12, 13) Mutta ne, jotka tavoittelevat uskonnollista hurmiota ja muita ”kokemuksia” todisteeksi Jumalan hengestä, ovat usein aiheuttaneet lisää jakaantumisia jo erittäin jakaantuneessa kristikunnassa. Evankelinen pappismies Donald G. Miller kirjoittaa tästä teoksessaan The Authority of the Bible (Raamatun arvovalta):

    ”Helluntaiusko väittää pohjautuvansa kokemukseen. Nykyaikaiset kielilläpuhumis- ja parantamisliikkeet väittävät pohjautuvansa kokemukseen. Kristillinen tiede perustautuu kokemukseen. Mihin kaikki päätyykään? Jos yksilön kokemus on lopullinen auktoriteetti . . . jokainen päätyy tekemään sitä, mikä on oikein hänen omissa silmissään. . . . Vaikka se saisikin ryhmän hyväksynnän, sillä on lopulta taipumus hajottaa ryhmä pirstaleiksi, joista kukin vaatii omalle erityiselle kokemustyypilleen määräävää asemaa.”

    Uskonnollinen hurmostila tai ”ihmelahjat” eivät ole nykyään Jumalan hengen ilmaus. Sellaiset kokemukset saattavat liittyä jopa menettelyihin, jotka Raamattu tuomitsee. Kaikkien, jotka haluavat Jumalan hengen vaikuttavan itseensä, täytyy ’uudistaa mielensä’ Jumalan sanasta saadun täsmällisen tiedon välityksellä ja antaa tekojensa heijastaa kristityn ”uutta persoonallisuutta”. – Room. 12:2; Kol. 3:9, 10.

    ..Useampaan kertaan, ja ainakin kaksi kertaa mainitsit "-Demonit ," .
    Olen kysynyt, mitä tai ketä -Demonit ovat; kun niistä puhutaan pelonsekaisin äänin, eikä kukaan ,( -Paitsi yksi, joka sanoi ,että ne on -jotain-), - ole halunnut niistä puhua . tiedän kyllä, mitä ne eivät ole, -eivät -
    -"Langenneita enkeleitä, koska heidät sidottiin -iankaikkisiin kahleisiin, pimeyden kuiluihin;
    Islamin Koraani sanoo, että ne ovat Allahin luomia , -"Aavikon henkiä, Karvaisia peikkoja. "
    mutta Israelhan alkoi palvoa niitä; kirjoitusten mukaan. Luulisi, että Uskonto tuntee ne, joita pelkää.
    Itse asiassa Islamkin sanoo, että "ulkopuoliset ,Ulkomaalaiset "Viisaat," ovat Näitä -Pelättäviä; demoneja; kenties muillakin Uskonnoilla on samat puheet kuin Islamilla?

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    >>Hellareissa suurin osa on sellaisia, jotka eivät ole "hurmoksellisia".

    Yksi oma serkkuni kuuluu helluntaiseurakuntaan. Mummoni kertomuksen mukaan hän puhui kielillä, ja se kieli oli suurin piirtein tällaista mummoni kertoman mukaan:

    - tittittitti titttiti tititiiitit....

    Hän ei tunnistanut tuota kieltä, ja luulen, etteivät talitintitkään olisi ymmärtäneet. Nehän sanoivat ennen: titityy, nykyisin: tyyti tyyti

    ..asioita!
    Erään kerran eräs lähetyssaarnaaja kuuli jonkun täällä Suomessa puhuvan kielillä sellaista kurkkunaksutusta, säkätystä, kuin sinkin varmasti kuulet, tai olet kuullut oravan oksalla säksähtelevän.
    Hän ajatteli, ettei tuo voi olla mitään kielilläpuhumista, tuollaista kieltä ei voi olla olemasskaan.
    Sitten hän lähti lähetysmaille, johonkin Afrikan maille. Tultuaan erään alkuasukasheimon luo, siellä heimon puhelieli oli juuri samanlaista kurkkusäksahtelyä, kuin hän oli kuullut suomessa kielilläpuhumisena.
    Hän sanoi, ettei koskaan epäile enää minkäänkuuluista kieleilläpuhumista. Voi mennä pilkan puolelle.

    >> Nehän sanoivat ennen: titityy, nykyisin: tyyti tyyti

    Äänestä

  • kun et nköjään tiedä.. kirjoitti:

    ..asioita!
    Erään kerran eräs lähetyssaarnaaja kuuli jonkun täällä Suomessa puhuvan kielillä sellaista kurkkunaksutusta, säkätystä, kuin sinkin varmasti kuulet, tai olet kuullut oravan oksalla säksähtelevän.
    Hän ajatteli, ettei tuo voi olla mitään kielilläpuhumista, tuollaista kieltä ei voi olla olemasskaan.
    Sitten hän lähti lähetysmaille, johonkin Afrikan maille. Tultuaan erään alkuasukasheimon luo, siellä heimon puhelieli oli juuri samanlaista kurkkusäksahtelyä, kuin hän oli kuullut suomessa kielilläpuhumisena.
    Hän sanoi, ettei koskaan epäile enää minkäänkuuluista kieleilläpuhumista. Voi mennä pilkan puolelle.

    >> Nehän sanoivat ennen: titityy, nykyisin: tyyti tyyti

    Sitten hän lähti lähetysmaille, johonkin Afrikan maille. Tultuaan erään alkuasukasheimon luo, siellä heimon puhelieli oli juuri samanlaista kurkkusäksahtelyä


    -Siis sekö riittää todisteeksi että puhe KUULOSTAA samalta?? Ja höpöhöpö! Missään tapauksessa ei tuolla perusteella voi tehdä johtopäätöksiä. Jonkun suomalaisen epämääräinen naksuttelu tai äänten purkaus voi ihan hyvin kuulostaa joltain kieleltä, kun kieliä on niin paljon. Harvoimpa tuo kielilläpuhe on kuitenkaan selvää puhetta, vai mitä? Maailma on täynnä kieliä, joissa on selvät sanat. Miksei niitä puhuta?

    Äänestä

  • kun et nköjään tiedä.. kirjoitti:

    ..asioita!
    Erään kerran eräs lähetyssaarnaaja kuuli jonkun täällä Suomessa puhuvan kielillä sellaista kurkkunaksutusta, säkätystä, kuin sinkin varmasti kuulet, tai olet kuullut oravan oksalla säksähtelevän.
    Hän ajatteli, ettei tuo voi olla mitään kielilläpuhumista, tuollaista kieltä ei voi olla olemasskaan.
    Sitten hän lähti lähetysmaille, johonkin Afrikan maille. Tultuaan erään alkuasukasheimon luo, siellä heimon puhelieli oli juuri samanlaista kurkkusäksahtelyä, kuin hän oli kuullut suomessa kielilläpuhumisena.
    Hän sanoi, ettei koskaan epäile enää minkäänkuuluista kieleilläpuhumista. Voi mennä pilkan puolelle.

    >> Nehän sanoivat ennen: titityy, nykyisin: tyyti tyyti

    >>etpä näy tuntevan edes talitintin laulua, kyllä se edellenkin sanoo titityy, titityy, maaliskuulla jo

    Voi olla edelleen Suomessa syrjäisiä paikkoja, joissa tintit laulavat perinteisesti "titityy", mutta täällä kaupungissa kyllä suurin osa talitinteista on omaksunut kaupunkioloihin soveltuvan tinttislangin: tyyti... tyyti... tyyti

    Täällä on välillä liikennenmelua sen verran, ettei tuo maalaismurre oikein kuulu, on turvauduttava tinttien hevimusaan, korkealta ja kovaa: tyyti... tyyti...

    Äänestä

>>>>Mihin seurakuntaan kuulut?

Tapahtuuko seurakunnassasi "ihmeparannuksia"?

Puhutaanko seurakunnassasi kielillä?

Puhutko itse kielillä?

Äänestä
  • Kysyin näin: Puhutko itse kielillä?

    Koskeeko tuo "kyllä" myös tätä kysymystä? Jos todella puhut kielillä, esitän muutaman lisäkysymyksen:
    - milloin puhuit viimeksi kielillä?
    - mitä kieltä puhuit viimeksi?
    - mitä sanoit vieraalla kielellä?
    - oliko paikalla sen kielen tuntijoita, toisin sanoen ymmärsikö joku mitä sanoit?
    - montako kertaa olet puhunut kielillä?
    - montako kieltä hallitset?

    Jos viitsisit vastata näihin kysymyksiin, niin saisimme paljon lisätietoa edustamastasi uskonnosta. Kiitos jo etukäteen.

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    Kysyin näin: Puhutko itse kielillä?

    Koskeeko tuo "kyllä" myös tätä kysymystä? Jos todella puhut kielillä, esitän muutaman lisäkysymyksen:
    - milloin puhuit viimeksi kielillä?
    - mitä kieltä puhuit viimeksi?
    - mitä sanoit vieraalla kielellä?
    - oliko paikalla sen kielen tuntijoita, toisin sanoen ymmärsikö joku mitä sanoit?
    - montako kertaa olet puhunut kielillä?
    - montako kieltä hallitset?

    Jos viitsisit vastata näihin kysymyksiin, niin saisimme paljon lisätietoa edustamastasi uskonnosta. Kiitos jo etukäteen.

    Tuli jostakin syystä vähän sama tunne kuin mitä aikoinaan Herrani Jeesus Kristus sai kokea.

    Luuk 20:20
    "Ja he vartioivat häntä ja lähettivät hänen luokseen hurskaiksi tekeytyviä urkkijoita, saadakseen hänet kiinni jostakin sanasta, niin että voisivat antaa hänet esivallalle ja maaherran käsiin."

    Olenko nyt erehtynyt sinun suhteen? Ehkä olet vain kiinnostunut elävästä uskosta ja sen toimivuudesta. Jos kuitenkin yrität saada minut seinää vasten, en lähde kanssasi keskusteluun armolahjoista. Voisit syyllistyä vakavaan syntiin pilkkaamalla Pyhän Hengen työtä.
    Varo siis mitä kirjoitat julkisella foorumilla Pyhästä Hengestä ja Hänen työstään ja vaikutuksesta.

    Mikä on kysymystesi tarkoitus?
    Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan (Mark 16:17, Ap.t 2:4, 1 Kor 12:10,31, 14:1-5,12-18,39).

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    Tuli jostakin syystä vähän sama tunne kuin mitä aikoinaan Herrani Jeesus Kristus sai kokea.

    Luuk 20:20
    "Ja he vartioivat häntä ja lähettivät hänen luokseen hurskaiksi tekeytyviä urkkijoita, saadakseen hänet kiinni jostakin sanasta, niin että voisivat antaa hänet esivallalle ja maaherran käsiin."

    Olenko nyt erehtynyt sinun suhteen? Ehkä olet vain kiinnostunut elävästä uskosta ja sen toimivuudesta. Jos kuitenkin yrität saada minut seinää vasten, en lähde kanssasi keskusteluun armolahjoista. Voisit syyllistyä vakavaan syntiin pilkkaamalla Pyhän Hengen työtä.
    Varo siis mitä kirjoitat julkisella foorumilla Pyhästä Hengestä ja Hänen työstään ja vaikutuksesta.

    Mikä on kysymystesi tarkoitus?
    Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan (Mark 16:17, Ap.t 2:4, 1 Kor 12:10,31, 14:1-5,12-18,39).

    >>Jos kuitenkin yrität saada minut seinää vasten, en lähde kanssasi keskusteluun armolahjoista.

    En halua ketään seinää vasten. Kaikki saavat pitää näkemyksensä ja uskonsa, vaikka olisi kyse täydestä huuhaasta.

    >>Mikä on kysymystesi tarkoitus?

    Haluan saada taustatieto sinusta ja ajatusmaailmastasi, jotta voisi paremmin ymmärtää ihmistä, joka ei suostu näkemään aivan Raamatun alkulehdiltä saakka olevaa totuutta esim. kuolemasta ja kuolleiden tilasta. Selaa uudelleen moneen kertaan kirjoittamani kysymykset, joihin et ole uskaltanut vieläkään vastata. (Mm. se Aadam - Jumala - kuolema - juttu)

    >>Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan

    Jotta tietäisimme, mitä tarkalleen ottaen tarkoita tuolla kielillä puhumisella, haluan, että vastaat myös näihin kysymyksiin:

    - kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    - mitä kieltä puhut?

    - ymmärrätkö itse mitä puhut?

    - ymmärtääkö joku läsnäolija sitä mitä puhut?

    - mistä luulet tuon kyvyn sinulle tulleen?

    - onko tuo kyky ollut sinulla aina, siis lapsesta alkaen?

    - kuinka monta kielillä puhuvaa ihmistä tunnet?

    Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    Äänestä

  • ...nimittäin se ettet kykene tai halua vastata noin asiallisiin kysymyksiin kuin Johanneksen poika esittää.
    Mitä se sinusta ja edustamastasi uskonnosta osoittaa?


    Minä lisään hieman nyt ihmeidenteon haasteen astetta!


    Jeesus sanoi kielilläpuhumisen ja parantamisen ihmetekojen seurana olevan muitakin erityisiä ominaisuuksia:
    16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
    16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."

    JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen. Minulla on varattuna sinulle seos, joka sisältää rotanmyrkkyä, valkoista kärpässientä sekä kielon marjaa. Ehdotan tapaamista jossa juot tuon seoksen ja jos se ei vaikuta sinuun milläänlailla, käännyn välittömästi edustamaasi uskoon.
    JOS taas jostain syystä kieltäydyt esittämästäni uskontestistä, se todistaa sinun ja edustamsi uskon huijaukseksi.
    MITEN ON?

    Äänestä

  • RaM kirjoitti:

    ...nimittäin se ettet kykene tai halua vastata noin asiallisiin kysymyksiin kuin Johanneksen poika esittää.
    Mitä se sinusta ja edustamastasi uskonnosta osoittaa?


    Minä lisään hieman nyt ihmeidenteon haasteen astetta!


    Jeesus sanoi kielilläpuhumisen ja parantamisen ihmetekojen seurana olevan muitakin erityisiä ominaisuuksia:
    16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
    16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."

    JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen. Minulla on varattuna sinulle seos, joka sisältää rotanmyrkkyä, valkoista kärpässientä sekä kielon marjaa. Ehdotan tapaamista jossa juot tuon seoksen ja jos se ei vaikuta sinuun milläänlailla, käännyn välittömästi edustamaasi uskoon.
    JOS taas jostain syystä kieltäydyt esittämästäni uskontestistä, se todistaa sinun ja edustamsi uskon huijaukseksi.
    MITEN ON?

    Kuinka Saatana kiusasi Jeesusta, ei Jeesuskaan hypännyt alas kalliolta, vaikka Jumala lupasi sanassaan häntä varjeleman, en usko että Jeesus olisi juonut myrkkyäkään Saatanan käskystä.

    Äänestä

  • tuli kirjoitti:

    Kuinka Saatana kiusasi Jeesusta, ei Jeesuskaan hypännyt alas kalliolta, vaikka Jumala lupasi sanassaan häntä varjeleman, en usko että Jeesus olisi juonut myrkkyäkään Saatanan käskystä.

    Valitusvirret:
    3:40 Koetelkaamme teitämme, tutkikaamme niitä ja palatkaamme Herran tykö.


    Malakia:
    3:10 Tuokaa täydet kymmenykset varastohuoneeseen, että minun huoneessani olisi ravintoa, ja siten koetelkaa minua, sanoo Herra Sebaot: totisesti minä avaan teille taivaan akkunat ja vuodatan teille siunausta ylenpalttisesti.


    2.Korinttolaiskirje:
    13:5 Koetelkaa itseänne, oletteko uskossa; tutkikaa itseänne. Vai ettekö tunne itseänne, että Jeesus Kristus on teissä? Ellei, niin ette kestä koetusta.


    1.Tessalonikalaiskirje:
    5:21 mutta koetelkaa kaikki, pitäkää se, mikä hyvää on;


    1.Johanneksen kirje:
    4:1 Rakkaani, älkää jokaista henkeä uskoko, vaan koetelkaa henget, ovatko ne Jumalasta; sillä monta väärää profeettaa on lähtenyt maailmaan.

    Äänestä

  • RaM kirjoitti:

    ...nimittäin se ettet kykene tai halua vastata noin asiallisiin kysymyksiin kuin Johanneksen poika esittää.
    Mitä se sinusta ja edustamastasi uskonnosta osoittaa?


    Minä lisään hieman nyt ihmeidenteon haasteen astetta!


    Jeesus sanoi kielilläpuhumisen ja parantamisen ihmetekojen seurana olevan muitakin erityisiä ominaisuuksia:
    16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat: minun nimessäni he ajavat ulos riivaajia, puhuvat uusilla kielillä,
    16:18 nostavat käsin käärmeitä, ja jos he juovat jotakin kuolettavaa, ei se heitä vahingoita; he panevat kätensä sairasten päälle, ja ne tulevat terveiksi."

    JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen. Minulla on varattuna sinulle seos, joka sisältää rotanmyrkkyä, valkoista kärpässientä sekä kielon marjaa. Ehdotan tapaamista jossa juot tuon seoksen ja jos se ei vaikuta sinuun milläänlailla, käännyn välittömästi edustamaasi uskoon.
    JOS taas jostain syystä kieltäydyt esittämästäni uskontestistä, se todistaa sinun ja edustamsi uskon huijaukseksi.
    MITEN ON?

    >>>JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen.

    Jaikal, et kai jätä tätäkin asiaa kesken?

    >>Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan

    Jotta tietäisimme, mitä tarkalleen ottaen tarkoita tuolla kielillä puhumisella, haluan, että vastaat myös näihin kysymyksiin:

    - kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    - mitä kieltä puhut?

    - ymmärrätkö itse mitä puhut?

    - ymmärtääkö joku läsnäolija sitä mitä puhut?

    - mistä luulet tuon kyvyn sinulle tulleen?

    - onko tuo kyky ollut sinulla aina, siis lapsesta alkaen?

    - kuinka monta kielillä puhuvaa ihmistä tunnet?

    Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    Jaikal, et kai jätä tätäkin asiaa kesken?

    >>Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan

    Jotta tietäisimme, mitä tarkalleen ottaen tarkoita tuolla kielillä puhumisella, haluan, että vastaat myös näihin kysymyksiin:

    - kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    - mitä kieltä puhut?

    - ymmärrätkö itse mitä puhut?

    - ymmärtääkö joku läsnäolija sitä mitä puhut?

    - mistä luulet tuon kyvyn sinulle tulleen?

    - onko tuo kyky ollut sinulla aina, siis lapsesta alkaen?

    - kuinka monta kielillä puhuvaa ihmistä tunnet?

    Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    >>>>Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>>Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    Sä vetoat tuohon pilkkaamiseen milloin missäkin yhteydessä. Tuntuu että käytät tuota pilkkaamiseen vetoamista, koska haluat luistaa esitetyistä kysymyksistä. Taitaa olla niin että haluat vältellä keskustelua uskosi perusteista ja raamatusta?

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>>Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    >>En kuitenkaan puhu sellaisille ihmisille, jotka selvästi etsivät aihetta pilkata uskoani ja jopa itse Jumalaa.

    Nyt kyllä vitsin murjasit. Missä olen sinua pilkannut?

    Sinussa ei vain ole miestä laittaa itsesi likoon uskosi puolesta. Et uskalla tehdä sitä ja vastata kysymyksiin. Siksi keksit nyt keinoja päästäksesi pois tästä tukalasta tilanteestasi. Muista mitä Raamatussa sanotaan siitä, miten omaa uskoa piti puolustaa:

    (1. Pietarin kirje 3:15) – –olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.

    Haluatko nyt ryhtyä repimään Pietarin kirjettäkin pois Raamatusta, kun sekään ei tunnu sopivan sinun aatemaailmaasi. Älä hyvä mies revi koko Raamattua, kohta sinulla on pelkät kannet kädessäsi - niin ja se hengellinen liturgia, mitä sinun kaltaisesi huutavat: Ottakaa Jeesus vastaan... Teidän pitää uudestisyntyä... jne., kun samalla suurin osa Raamatusta heitetään romukoppaan sivut irti revittyinä.

    Keskustele siinä sitten teidän kanssanne, pupupöksyt... :(

    Äänestä

  • jaa. kirjoitti:

    Sä vetoat tuohon pilkkaamiseen milloin missäkin yhteydessä. Tuntuu että käytät tuota pilkkaamiseen vetoamista, koska haluat luistaa esitetyistä kysymyksistä. Taitaa olla niin että haluat vältellä keskustelua uskosi perusteista ja raamatusta?

    >>>>Sä vetoat tuohon pilkkaamiseen milloin missäkin yhteydessä. Tuntuu että käytät tuota pilkkaamiseen vetoamista, koska haluat luistaa esitetyistä kysymyksistä. Taitaa olla niin että haluat vältellä keskustelua USKOSI PERUSTEISTA ja raamatusta?

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    >>En kuitenkaan puhu sellaisille ihmisille, jotka selvästi etsivät aihetta pilkata uskoani ja jopa itse Jumalaa.

    Nyt kyllä vitsin murjasit. Missä olen sinua pilkannut?

    Sinussa ei vain ole miestä laittaa itsesi likoon uskosi puolesta. Et uskalla tehdä sitä ja vastata kysymyksiin. Siksi keksit nyt keinoja päästäksesi pois tästä tukalasta tilanteestasi. Muista mitä Raamatussa sanotaan siitä, miten omaa uskoa piti puolustaa:

    (1. Pietarin kirje 3:15) – –olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan toivon perustetta, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.

    Haluatko nyt ryhtyä repimään Pietarin kirjettäkin pois Raamatusta, kun sekään ei tunnu sopivan sinun aatemaailmaasi. Älä hyvä mies revi koko Raamattua, kohta sinulla on pelkät kannet kädessäsi - niin ja se hengellinen liturgia, mitä sinun kaltaisesi huutavat: Ottakaa Jeesus vastaan... Teidän pitää uudestisyntyä... jne., kun samalla suurin osa Raamatusta heitetään romukoppaan sivut irti revittyinä.

    Keskustele siinä sitten teidän kanssanne, pupupöksyt... :(

    >>>(1. Pietarin kirje 3:15) – –olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan TOIVON PERUSTETTA, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>>Sä vetoat tuohon pilkkaamiseen milloin missäkin yhteydessä. Tuntuu että käytät tuota pilkkaamiseen vetoamista, koska haluat luistaa esitetyistä kysymyksistä. Taitaa olla niin että haluat vältellä keskustelua USKOSI PERUSTEISTA ja raamatusta?

    >>Niinkö Jehovalaisuudessa opetetaan?

    Menipä taas nimittelyn puolelle. Joku voisi olla jopa sitä mieltä, että sinä PILKKAAT Jehovan todistajia. Miksi et käytä oikeita termejä, kun kerran ne tiedät?

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>(1. Pietarin kirje 3:15) – –olkaa aina valmiit puolustautumaan jokaisen edessä, joka vaatii teiltä teissä olevan TOIVON PERUSTETTA, mutta tehkää se lempeämielisesti ja osoittaen syvää kunnioitusta.

    >> Jeesuksesta ja pelastuksesta voin keskustella mutta en armolahjoista, jotka eivät ole toivon perusta.

    "Armolahjat" eivät siis kestä tarkastelua. Näinhän tuo näyttää olevan, jos niistä et keskustele vaan haluat pitää ne piilossa. Hävettääkö sinua ne armolahjat? Siitäkö kiikastaa?

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>>Sä vetoat tuohon pilkkaamiseen milloin missäkin yhteydessä. Tuntuu että käytät tuota pilkkaamiseen vetoamista, koska haluat luistaa esitetyistä kysymyksistä. Taitaa olla niin että haluat vältellä keskustelua USKOSI PERUSTEISTA ja raamatusta?

    Vai on kielillä puhuminen uskon perusteita????



    Tällä tarkoitin kaikkia käymiäsi keskusteluja palstalla.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen.

    Vai unohditko sen, ettei armolahjojen käyttö ole mitään Jumalan kiusaamista ja koettelemista vaan ne ovat raamatun mukaan KYKYJÄ jotka Jeesuksen seuraajille ANNETTIIN käyttöön!?

    Miksi kieltäydyt käyttämästä vain osaa annetusta kyvystä? Eikö epäuskosi ole mitä suurin epäluottamus Jumalan voimaa kohtaan ja lähentele jopa Pyhän Hengen pilkkaa?

    16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat

    SINUA nuo merkit eivät kokonaisuudessaan näytä seuraavan, miksi ei?
    Jos kyseessä on uskon puute, niin mitä siitä seuraa?

    16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    Äänestä

  • UPDATE_8517468 kirjoitti:

    >>>JAIKAL - jos sinä väität omaavasi Jeesuksen lupaamia ominaisuuksia, niin minä haastan sinut todistamaan sen.

    Höpöä. Ei nuo satuhahmot mitään ihmeitä saa aikaiseksi.

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    >> Jeesuksesta ja pelastuksesta voin keskustella mutta en armolahjoista, jotka eivät ole toivon perusta.

    "Armolahjat" eivät siis kestä tarkastelua. Näinhän tuo näyttää olevan, jos niistä et keskustele vaan haluat pitää ne piilossa. Hävettääkö sinua ne armolahjat? Siitäkö kiikastaa?

    Noista armolahjoista sen verran, että keskustelu niistä ymmärtämättömän kanssa on vähän sama kuin selittäisi sokealle millainen on punainen.

    Sama pätee jehovantodistajien oppiinkin. Se ei kaikille aukea vaikka kuinka yrittäisi.

    Äänestä

  • RaM kirjoitti:

    Vai unohditko sen, ettei armolahjojen käyttö ole mitään Jumalan kiusaamista ja koettelemista vaan ne ovat raamatun mukaan KYKYJÄ jotka Jeesuksen seuraajille ANNETTIIN käyttöön!?

    Miksi kieltäydyt käyttämästä vain osaa annetusta kyvystä? Eikö epäuskosi ole mitä suurin epäluottamus Jumalan voimaa kohtaan ja lähentele jopa Pyhän Hengen pilkkaa?

    16:17 Ja nämä merkit seuraavat niitä, jotka uskovat

    SINUA nuo merkit eivät kokonaisuudessaan näytä seuraavan, miksi ei?
    Jos kyseessä on uskon puute, niin mitä siitä seuraa?

    16:16 Joka uskoo ja kastetaan, se pelastuu; mutta joka ei usko, se tuomitaan kadotukseen.

    ...Jumalaksi?"

    Luin koko keskustelurotlan ja ihmettelin, että nm jaikal yleensä viitsi teidän, sinun ja "Johanneksen pojan" kanssa jatkaa keskustelua niinkin pitkään.

    Teidän kummankin kirjoitukset ovat sitä luokkaa, ettei teidän kanssanne edes KUULU eikä viitsi väitellä tai teille todistella YHTÄÄN MITÄÄN! Se on kuin tuuleen todistelisi.

    Kuten kirjoitit, "armolahjojen käyttö" ei tosiaankaan ole Jumalan kiusaamista, eikä kukaan ole niin väittänytkään, mutta mitä on tämä TEIDÄN kirjoittelunne? Omassa viisaudessanne olette tyhmiksi tulleet, kute Raamatussa viisastelevista Jeesuksen kiusaajista sanotaan.

    "Mutta ylhäältä tuleva viisaus on puhdasta ja pyhää, ja niin se myös rakentaa rauhaa", kuten Jaak.3:17 sanotaan.

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    Jaikal, et kai jätä tätäkin asiaa kesken?

    >>Puhun kielillä Raamatun Sanan mukaan

    Jotta tietäisimme, mitä tarkalleen ottaen tarkoita tuolla kielillä puhumisella, haluan, että vastaat myös näihin kysymyksiin:

    - kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    - mitä kieltä puhut?

    - ymmärrätkö itse mitä puhut?

    - ymmärtääkö joku läsnäolija sitä mitä puhut?

    - mistä luulet tuon kyvyn sinulle tulleen?

    - onko tuo kyky ollut sinulla aina, siis lapsesta alkaen?

    - kuinka monta kielillä puhuvaa ihmistä tunnet?

    Nämä olivat täysin asiallisia kysymyksiä. Vastaa vapaasti, nyt sinulla on tilaisuus "todistaa" uskoasi, jos sinulla on todella rohkeutta.

    ,että jehovalaislla ei ole mitään ymmärrystä Raamatullisita Pyhän Hengen armolahjoista.

    Otan nyt tähän vain tuon kielilläpuhumisen ja pari R-paikkaa.

    Kielilläpuhumista on periaatteesa kahden laista:

    1. sellaista, jota ei kukaan ihminen ymmärrä, Vain Jumala yksin
    2.sellaista eri kielilläpuhumista, jonka joku läsnäolijoista ymmärtää äidinkilelnään.

    Eri kielilläpuhuminen ei tarkoita sitä, että puhujat olisivat opiskelleet kyseisiä kieliä. Niitä erilaisia, tuhansia kieliä ei "opita" puhumaan, vaan ne sadaan Pyhästä Hengestä!

    Ap.2:
    7. Ja he hämmästyivät ja ihmettelivät sanoen: "Katso, eivätkö nämä kaikki, jotka puhuvat, ole galilealaisia?
    8. Kuinka me sitten kuulemme kukin sen maan kieltä, jossa olemme syntyneet?
    9. Me parttilaiset ja meedialaiset ja eelamilaiset ja me, jotka asumme Mesopotamiassa, Juudeassa ja Kappadokiassa, Pontossa ja Aasiassa,
    10. Frygiassa ja Pamfyliassa, Egyptissä ja Kyrenen puoleisen Liibyan alueilla, ja täällä oleskelevat roomalaiset, juutalaiset ja käännynnäiset,
    11. kreetalaiset ja arabialaiset, me kuulemme kukin heidän puhuvan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja."

    -tunnistetut kielet

    1 Kor.14:
    1. Tavoitelkaa rakkautta ja pyrkikää saamaan hengellisiä lahjoja, mutta varsinkin profetoimisen lahjaa.
    2. Sillä kielillä puhuva ei puhu ihmisille, vaan Jumalalle; ei häntä näet kukaan ymmärrä, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä.

    -tuntematonta, selittämätöntä, vain Jumalan ymmärrettävissä, rukouskieli.


    >>- kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    Äänestä

  • huomaan se,, kirjoitti:

    ,että jehovalaislla ei ole mitään ymmärrystä Raamatullisita Pyhän Hengen armolahjoista.

    Otan nyt tähän vain tuon kielilläpuhumisen ja pari R-paikkaa.

    Kielilläpuhumista on periaatteesa kahden laista:

    1. sellaista, jota ei kukaan ihminen ymmärrä, Vain Jumala yksin
    2.sellaista eri kielilläpuhumista, jonka joku läsnäolijoista ymmärtää äidinkilelnään.

    Eri kielilläpuhuminen ei tarkoita sitä, että puhujat olisivat opiskelleet kyseisiä kieliä. Niitä erilaisia, tuhansia kieliä ei "opita" puhumaan, vaan ne sadaan Pyhästä Hengestä!

    Ap.2:
    7. Ja he hämmästyivät ja ihmettelivät sanoen: "Katso, eivätkö nämä kaikki, jotka puhuvat, ole galilealaisia?
    8. Kuinka me sitten kuulemme kukin sen maan kieltä, jossa olemme syntyneet?
    9. Me parttilaiset ja meedialaiset ja eelamilaiset ja me, jotka asumme Mesopotamiassa, Juudeassa ja Kappadokiassa, Pontossa ja Aasiassa,
    10. Frygiassa ja Pamfyliassa, Egyptissä ja Kyrenen puoleisen Liibyan alueilla, ja täällä oleskelevat roomalaiset, juutalaiset ja käännynnäiset,
    11. kreetalaiset ja arabialaiset, me kuulemme kukin heidän puhuvan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja."

    -tunnistetut kielet

    1 Kor.14:
    1. Tavoitelkaa rakkautta ja pyrkikää saamaan hengellisiä lahjoja, mutta varsinkin profetoimisen lahjaa.
    2. Sillä kielillä puhuva ei puhu ihmisille, vaan Jumalalle; ei häntä näet kukaan ymmärrä, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä.

    -tuntematonta, selittämätöntä, vain Jumalan ymmärrettävissä, rukouskieli.


    >>- kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    Onhan se halppoa heittää, että sairaita paranee. Tosiasiassa yhtään parantumista ei ole todistettu. On vain kuulopuheita ja epämääräisiä kertomuksia. Jokaisella sairaalla on lääkärin tekemä diagnoosi. Jos tauti paranee, on helppoa hakeutua heti lääkäriin ja tutkimuksissa ihminen todetaan terveeksi. Ei luulisi olevan hankalaa.

    Äänestä

  • huomaan se,, kirjoitti:

    ,että jehovalaislla ei ole mitään ymmärrystä Raamatullisita Pyhän Hengen armolahjoista.

    Otan nyt tähän vain tuon kielilläpuhumisen ja pari R-paikkaa.

    Kielilläpuhumista on periaatteesa kahden laista:

    1. sellaista, jota ei kukaan ihminen ymmärrä, Vain Jumala yksin
    2.sellaista eri kielilläpuhumista, jonka joku läsnäolijoista ymmärtää äidinkilelnään.

    Eri kielilläpuhuminen ei tarkoita sitä, että puhujat olisivat opiskelleet kyseisiä kieliä. Niitä erilaisia, tuhansia kieliä ei "opita" puhumaan, vaan ne sadaan Pyhästä Hengestä!

    Ap.2:
    7. Ja he hämmästyivät ja ihmettelivät sanoen: "Katso, eivätkö nämä kaikki, jotka puhuvat, ole galilealaisia?
    8. Kuinka me sitten kuulemme kukin sen maan kieltä, jossa olemme syntyneet?
    9. Me parttilaiset ja meedialaiset ja eelamilaiset ja me, jotka asumme Mesopotamiassa, Juudeassa ja Kappadokiassa, Pontossa ja Aasiassa,
    10. Frygiassa ja Pamfyliassa, Egyptissä ja Kyrenen puoleisen Liibyan alueilla, ja täällä oleskelevat roomalaiset, juutalaiset ja käännynnäiset,
    11. kreetalaiset ja arabialaiset, me kuulemme kukin heidän puhuvan omalla kielellämme Jumalan suuria tekoja."

    -tunnistetut kielet

    1 Kor.14:
    1. Tavoitelkaa rakkautta ja pyrkikää saamaan hengellisiä lahjoja, mutta varsinkin profetoimisen lahjaa.
    2. Sillä kielillä puhuva ei puhu ihmisille, vaan Jumalalle; ei häntä näet kukaan ymmärrä, sillä hän puhuu salaisuuksia hengessä.

    -tuntematonta, selittämätöntä, vain Jumalan ymmärrettävissä, rukouskieli.


    >>- kuinka usein puhut kielillä? Päivittäin? Viikoittain? Kuukausittain? Pari kertaa vuodessa?

    >>Sairaitten parantamisen armolahjat ovat myöskin nykyaikaa

    Jos noin on, voit tehdä kyseisellä tiedolla nyt rahaa, aika paljonkin. Vieraile seuraavalla nettisivulla, niin tulet rikkaaksi.

    http://www.skepsis.fi/haaste/

    Kerrohan aika ja paikka, milloin todistat väitteesi, että voin tulla paikalle toteamaan "ihmeen".

    Äänestä

  • "NOSTITKO ITSESI........ kirjoitti:

    ...Jumalaksi?"

    Luin koko keskustelurotlan ja ihmettelin, että nm jaikal yleensä viitsi teidän, sinun ja "Johanneksen pojan" kanssa jatkaa keskustelua niinkin pitkään.

    Teidän kummankin kirjoitukset ovat sitä luokkaa, ettei teidän kanssanne edes KUULU eikä viitsi väitellä tai teille todistella YHTÄÄN MITÄÄN! Se on kuin tuuleen todistelisi.

    Kuten kirjoitit, "armolahjojen käyttö" ei tosiaankaan ole Jumalan kiusaamista, eikä kukaan ole niin väittänytkään, mutta mitä on tämä TEIDÄN kirjoittelunne? Omassa viisaudessanne olette tyhmiksi tulleet, kute Raamatussa viisastelevista Jeesuksen kiusaajista sanotaan.

    "Mutta ylhäältä tuleva viisaus on puhdasta ja pyhää, ja niin se myös rakentaa rauhaa", kuten Jaak.3:17 sanotaan.

    ...helluntailaisten etc. parissa, ettei epäselvistä opillisista asioista pidä kysellä? Kysyminen kun on näköjään teistä Jumalan pilkkaa.
    Jos noin on, niin täytyy todeta: onhan urpoa porukkaa!

    Äänestä

  • Johanneksen_poika kirjoitti:

    >>Sairaitten parantamisen armolahjat ovat myöskin nykyaikaa

    Jos noin on, voit tehdä kyseisellä tiedolla nyt rahaa, aika paljonkin. Vieraile seuraavalla nettisivulla, niin tulet rikkaaksi.

    http://www.skepsis.fi/haaste/

    Kerrohan aika ja paikka, milloin todistat väitteesi, että voin tulla paikalle toteamaan "ihmeen".

    Sinun täytyy ymmärtää, että et voi provosoida Jumalaa tekemään ihmeitä. Jeesus ei tee yhtään ihmettä minun kautta, todistaakseen sinulle jotakin. Ihmeet tekee Jeesus. Koska Hän ei tee ihmeitä sinun, eikä kenenkään muunkaan käskystä, en minäkään voi niitä tehdä. Kun tällä tavalla kiusaat minua, kiusaat myös Jumalaa. Siksi tämä on vakavaa.
    Lopeta heti pilkkaamasta Jumalaa ja kiusaamasta Herraa Jeesusta.

    Matt 16:4 "Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin Joonaan merkki." Ja hän jätti heidät ja meni pois."

    Saulus Tarsolainen vainosi Jeesukseen uskovia. Jeesus sanoi kuitenkin Saulukselle: "Miksi vainoat minua?"

    Apt 9:4-5 "ja hän kaatui maahan ja kuuli äänen, joka sanoi hänelle: "Saul, Saul, miksi vainoat minua?" Hän sanoi: "Kuka olet, herra?" Hän vastasi: "Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat."

    Apt 22:4 "Ja minä vainosin tätä tietä aina kuolemaan asti, sitoen ja heittäen vankeuteen sekä miehiä että naisia,"

    Apt 26:9 "Luulin minäkin, että minun tuli paljon taistella Jeesuksen, Nasaretilaisen, nimeä vastaan,"

    Äänestä

  • Jumalaa. Usko nyt.! kirjoitti:

    Sinun täytyy ymmärtää, että et voi provosoida Jumalaa tekemään ihmeitä. Jeesus ei tee yhtään ihmettä minun kautta, todistaakseen sinulle jotakin. Ihmeet tekee Jeesus. Koska Hän ei tee ihmeitä sinun, eikä kenenkään muunkaan käskystä, en minäkään voi niitä tehdä. Kun tällä tavalla kiusaat minua, kiusaat myös Jumalaa. Siksi tämä on vakavaa.
    Lopeta heti pilkkaamasta Jumalaa ja kiusaamasta Herraa Jeesusta.

    Matt 16:4 "Tämä paha ja avionrikkoja sukupolvi tavoittelee merkkiä, mutta sille ei anneta muuta merkkiä kuin Joonaan merkki." Ja hän jätti heidät ja meni pois."

    Saulus Tarsolainen vainosi Jeesukseen uskovia. Jeesus sanoi kuitenkin Saulukselle: "Miksi vainoat minua?"

    Apt 9:4-5 "ja hän kaatui maahan ja kuuli äänen, joka sanoi hänelle: "Saul, Saul, miksi vainoat minua?" Hän sanoi: "Kuka olet, herra?" Hän vastasi: "Minä olen Jeesus, jota sinä vainoat."

    Apt 22:4 "Ja minä vainosin tätä tietä aina kuolemaan asti, sitoen ja heittäen vankeuteen sekä miehiä että naisia,"

    Apt 26:9 "Luulin minäkin, että minun tuli paljon taistella Jeesuksen, Nasaretilaisen, nimeä vastaan,"

    Sinun täytyy ymmärtää, että et voi provosoida Jumalaa tekemään ihmeitä


    Ehkä ei, mutta puheiden katteeksi on vaadittava näyttöä. Moni saarnamies/nainen on käärinyt suuret setelit parannuskokouksilla. Jos ihmeitä tapahtuu, niin niistä on hyvin helppo saada näyttöä. Toistaiseksi ei ole näyttöä löytynyt.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Johanneksen_poika kirjoitti:

Mihin seurakuntaan kuulut?

Tapahtuuko seurakunnassasi "ihmeparannuksia"?

Puhutaanko seurakunnassasi kielillä?

Puhutko itse kielillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu