Ei enää entisensä!

pelkkää järjetöntä väkivaltaa

Kuin väkivalta olisi sarjan itsetarkoitus.
Aikaisemmin oli onnistuttu jotenkin nivomaan yhteen ihmissuhteita ja jännitystä limittäin.

Nyt sarja etenee vain yhdestä pamauksesta toiseen. Ennen oli kunkin roolihahmon kohdalla uskottavampaa, miksi kukin lähti mukaan moiseen teurastukseen.

Oli tytär, vaimo, poikaystävä, miesystävä... aina jokin motiivi, miksi oli uskottavaa - ja miksi myös inhimillisellä tasolla tuli oikeasti jännittäneeksi "kuinka kenenkin käy".

3

525

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sdsdgdfsfd

      Seasonit parhausjärjestykseen, ekana paras:
      5
      2
      6
      1
      4
      3

      • .....-...-.-.-

        Viides kausi oli jo niin puuduttavaa toistoa aiemmista kausista, etten voi käsittää, miten kukaan voi pitää sitä parhaana kautena.

        Kakkoskausi on oma suosikkini.

        Kehoitan kuitenkin kaikkia katsomaan ensimmäisen kauden ja sitten vertaamaan sitä ohjelman tekniseen toteutukseen esimerkiksi kaudella 6. Alkuperäisen 24:n uusi tapa kehittää montaa juonta yhtä aikaa reaaliajassa on vesittynyt. Nyt on yksi pääjuoni, josta välillä vaihdetaan pariin sivujuoneen, jotka ovat kuitenkin koko ajan tiiviisti yhteydessä pääjuoneen. Sivujuonet eivät käytännössä etene ollenkaan paitsi silloin kuin ne ovat ruudussa. Juonet eivät siis etene yhtä aikaa vaan vuorotellen.


    • jack the builder

      Tämä on kolmas tuotanto, jota seuraan, enkä ole nähnyt niitä ensimäisiä. Idea voisi olla ihan hyvä, mutta SE (24)ei toimi tässä lainkaan. Ainakin tällä kertaa on lisäksi koko juonen kehittely ihan kökköä ja katsoja saakin aina välillä tahattomia naurukohtauksia, vaikka se ei liene tarkoitus. Aion silti ainakin yrittää sinnitellä sarjan loppuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      132
      2953
    2. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1341
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      220
      1296
    4. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1171
    5. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      44
      1129
    6. 37
      1001
    7. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      991
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      133
      947
    9. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      944
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      867
    Aihe