Omakotitaloni ikkunat (Pihla) tuntuvat vetoisilta ja kylmiltä. Talossani pitäisi olla selektiivilasit. Miten voin tarkistaa onko lasit todella selektiivlasit vai normaalit, vai onko toimituksessa tullut virhe? Ulkoikkunan tiiviyttä olen jo parantanut lisätiivisteellä, mutta siitä oli vain vähän apua. Pihlalle on rekalmoitu ja ikkunoita on käyty pikakorjailemassa pariin otteeseen, huonolla menestyksellä.
Vastaukset 5
- texmex
onko ikkunasi sisäseinän tasalla vai , lähempänä ulkoseinää.ulkoikkunan tiiviys ei vaikuta asiaan
- Nimetön
Ikkunani ovat sisäseinän tasalla.
- .....
Nimetön kirjoitti:
Ikkunani ovat sisäseinän tasalla.
Selektiiviikkunan saa selville jollain kynttilätestillä, siis kun ulkona on jo pimeä, pistetään kynttilä palamaan ikkunan laheisyyteen. Kun katsotaan sitten ikkunasta peikautuvaa kynttilän liekkiä, niin siitä pitäsi näkyä, onko ikkuna selektiivi vai ei. Joku tietää, miten se katsotaan, itse asian olen jostain lukenut, mutta en muista, oliko se joku väri, huntu etc. josta sen näkee.
Ulommisessa lasissa on AINA hengittävä tiiviste, joten tiivisteen tukkimisesta on vain haittaa, joten voit kyllä palauttaa ennalleen tiivisteen. Mistä sitten vetää. Itse asensin ikkunoita vanhaan talooni ja purut ikkunan alla olivat laskeneet. Tein riät apukarmiin ja ruuttasin uretaania täyteeksi, kyllä veto loppui. Epäilen tosiaan tuota vuotoa tai sitten ikkunakarmin uretaanitiivistyksissä on aukkoja. Jos jostain kohtaa tuntuu vetoa, niin ota peitelista pois ja katso, miten on asia. Vaikka itse tein uretoinnin, niin ensimmäisellä tiivistyskerralla jäi vaillinaisia kohtia, joita myöhemmin täydentelin.
Vääränlainen lämmönsäätö etenkin patterijärjestelmässä aiheuttaa vetoa, syitä voi olla monia. Yleensä siellä lämpölasin välisessä nauhassa lukee numero ja kirjainyhdistelmä. Katso se ja soita lämpölasiyhtiöön Lempäälään, josta nuo elementit esim. Pihlalle tulevat.
- laatua?
Taitaa olla TM:n ikkunatestin Pihla-laatu sinunkin ikkunoissa. Ilmeisesti testi kertoo ytitysten laatuajattelusta jotain.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4500000000000578&posting=22000000006273040&view_mode=flat_threaded
Tiedä sitten mitä väriä pitää heijastaa.
Et kuitenkaan ole yksin murheesi kanssa
http://yle.fi/mot/mv070212/kasikirjoitus.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59890Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30667- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14605- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7542
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23527- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14491Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26399