Uusi idea hautaamiseen.

Eikö olisi hyvä jos olisi semmoinen paikka, missä arkku maksaisi semmoiset 30-50€ (polttamista varten) ja ruumiin polttaminen vaikkapa 100€. Tuhkat voitaisiin hävittää tuolla "polttamossa" tai sitten omaiset saisivat ostaa oman uurnansa...tai hommata halvalla samasta paikasta.

Miksei ole tuommoista vaihtoehtoa olemassa? minä ainakin kuollessani haluaisin tuommoisen hautauksen jotta omaiset eivät joutuisi aivan puille paljaille.


Nythän rahat menevät ties mihinkä "ikuinen raukkaus" arkkuihin sun muuhun vastaavaan.

Ateistina tuommoinen olisi minusta paras vaihtoehto.


Asiaan liittyvä Penn & tellet episodi.

Penn & Teller - Bullshit - Death, Inc.
http://www.youtube.com/watch?v=UnGNspxrXFI
5924
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

En ole ateisti, mutta tuo ehdottamasi tapa sopisi oikein hyvin minulle. Kun itse heitän veivini, niin miksi läheisten pitäisi maksaa kovat rahat siitä, että minut lasketaan maahan, seremonioineen.

Tietysti jos maksajiksi jää vain pahoja sukulaisia, niin sitte saakin maksaa ja paljon.

Äänestä

omistajan halujen ja varallisuuden mukaan. tai ainakin pari vuotta sitten oli vielä sellainen käytäntö kun koirani piti vanhuuttaan lopettaa. Kyseltiin tahdonko että koira tuhkataan yksin, eli saisin silloin juuri oman koirani tuhkat (maksoi ihan v***sti). Tai sitten koira poltetaan yhdessä muiden kuupahtaneiden kanssa, jolloin olisin saanut kenen lie tuhkat. Sitten oli vielä erillaisia uurnia, tai sitten sai jättää koiran nukutuksen jälkeen sinne ja se vaan tuhkattiin ja tuhkat menivät minne lie.

Ihmisille tulisi olla samanlaisia vaihtoehtoja. Jos on rahaa ja halua tuhkata itsensä yksin ja kalliilla, niin mikäs siinä. Jos taas tahdot joukko tuhkauksen ja tuhkat viemäriin niin sekin kävisi (minun kohdallani sukulaisille kävisi tämä). IHmiset kuitenkin muistetaan niiden elämän perusteella.
Itkeminen jonkun tuhkakasan vieressä on turhaa.

Äänestä

Ihan noin edullista ei ollut, mutta halvin arkku n. 400 €, kirkkoon kuulumattoman muistotilaisuus oli kappelissa, mutta papitta, ei hintaa, musiikki (oopperalaulaja) 50 €.

Surujuhla maksoi n. 25 €/henki: pitopöytä ja kakkukahvit. Ruokaa oli oltava, koska moni tuli kaukaa. Juhlan järjestin. Surujuhla ei ole vainajaa varten. Se on osa läheisten surutyötä.

Uurnasta maksoin. Oli kaunis, käsinmaalattua keramiikkaa. Siitä oli hyvä päästää tuhkat kesätuuleen.

Äänestä

eihän tuo mikään mullistava keksintö ole.
Rupea rakentamaan itsellesi jonkinlainen ruumisarkku jo valmiiksi, kylläkään tuolla summalla et edes tarpeita saa. Tuhkauksen hinta tänäpäivänä on n. 150€ ja uurnien hinnat alk. 50€.

Äänestä

Se on totta, että kuolema on ikävä asia, josta TÄYTYY vielä maksaakin(kuolinpesän)!
Ihmeellistä.
Miksei hautaustoimistot ja hautausmaat ole ilmasia ja tee ilmaista työtä?! Eikö heille riitä hyvä mieli?
Miksi he yrittävät saada elantonsa työstään? Tai ylipäätään kattaa kustannuksiaan?
Mitä sitten, ettei hautaustyöstä tiedetä hönkäsen pöläystä ja kuitenkin puhutaan tietäväisenä. Hei haloo, kun joku KUOLEE, se vainaja katoaa itsestään maahan! Mikä siinäkin maksaa??! (Ja voi sen kuopanki ite kaivaa)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pedo James kirjoitti:

Eikö olisi hyvä jos olisi semmoinen paikka, missä arkku maksaisi semmoiset 30-50€ (polttamista varten) ja ruumiin polttaminen vaikkapa 100€. Tuhkat voitaisiin hävittää tuolla "polttamossa" tai sitten omaiset saisivat ostaa oman uurnansa...tai hommata halvalla samasta paikasta.

Miksei ole tuommoista vaihtoehtoa olemassa? minä ainakin kuollessani haluaisin tuommoisen hautauksen jotta omaiset eivät joutuisi aivan puille paljaille.


Nythän rahat menevät ties mihinkä "ikuinen raukkaus" arkkuihin sun muuhun vastaavaan.

Ateistina tuommoinen olisi minusta paras vaihtoehto.


Asiaan liittyvä Penn & tellet episodi.

Penn & Teller - Bullshit - Death, Inc.
http://www.youtube.com/watch?v=UnGNspxrXFI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu