sopiva kappale

Etsiskelen sopivaa taustamusiikkia hautajaisiin.
Tarkoituksena olis heijastaa kuvia seinälle ja samaan aikaan taustalla soisi jotain rauhallista, vaikka klassista musiikkia.
Kuvat on tunnelmaltaan valoisia eikä musiikinkaan soisi olevan kovin synkkää...

En itse omista sopivaa musiikkia enkä keksi yhtään mistä voisi lähteä haeskelemaan...!!!
Osaisko joku vinkata, tarvitsisin apua.
4366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...esimerkiksi kumpaa sukupuolta vainaja oli ja minkä ikäinen hän oli ja jopa sen mistä päin sukujuuret ovat (tämä jälkimmäinen saattaa kuullostaa hassulta asialta ottaa esille, mutta omakohtaisesti sillä asialla oli minulle merkitystä musiikin valinnan suhteen)

Olen vast`ikään "haudannut" oman isäni ja mietin pitkään millaista musiikkia siunaustilaisuudessa ja kirkossa olisi, koska isäni inhosi virrenveisuita eikä ollut erityisen uskonnollinen ihminen. Oli niin vaikea päättää musiikista niin annoin kanttorille tehtäväksi hoitaa asian ja sanoin vaan, että mahdollisimman vähän virsiä tai ainakin ei monta säkeistöä.

Äänestä
  • ...75v. mies, kotoisin Keski-Suomesta. Uskonnollinenkin oli, muttei ottanut sitä liian tosissaan.

    Vaikeeta on kyllä valita.
    Mutta voishan se kanttorikin osata tosiaan auttaa, kuten sinun tapauksessasi.

    Äänestä

...valita hyvin perinteistä musiikkia, koska muuten musiikkivalinnat vievät huomiota itse tilaisuudesta ja jotkut vieraat voivat jopa loukkaantua, koska kysymyksessä on kuitenkin kunkin ihmisen yksityinen suru vainajaa kohtaan. Törmäsin tähän musiikkipulmaan (kirjoitin tuon ekan vastauksen) itsekin kun järjestin isäni hautajisia. Minulla oli mielessä hyvin "suureellisia" ajatuksia siitä millaisia kappaleita voitaisiin soittaa etenkin kun kysymyksessä oli vainaja, joka ei ollut uskonnollinen ja oli "kevyen" klassisen musiikin ystävä (ei siis oopperaa).

Loppujen lopuksi kanttorin kanssa päädyttiin perinteisiin virsiin ja sotaveteraanina vainajalle soitettiin "Narvan marssi" kirkosta lähdettäessä haudalle. Kirkkoon tultaessa sen sijaan kanttori soitti Bachia kuten "tapana" on.

Huomasin hautajaisia järjestellessä, että ne ovat paljon vaikeammat ohjelmallisesti kuin esimerkiksi häät. Häissä saa toteuttaa omia toiveitaan, mutta hautajaisissa on ajateltava vainajan muistoa sekä sukulaisia. Tai en tiedä pitääkö, mutta minusta tuntui siltä.

Äänestä

Mummoni hautajaisiin valitsimme Järnefeltin Kehtolaulun tilteeseen, jossa arkkua kannettiin ulos kirkosta. Tunnelma oli surullisuudessaankin varsin vaikuttava, kun kirkkomme suuret, lasiset ovet avattiin, kanttorimme (siis oikea Pianisti)soitti Kehtolaulua, lunta satoi hiljaa suurina hiutaleina arkulle.

Muistotilaisuudessa soitettiin viululla Soi vienosti murheeni soitto sekä Suojelusenkeli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hautajaisiin? kirjoitti:

Etsiskelen sopivaa taustamusiikkia hautajaisiin.
Tarkoituksena olis heijastaa kuvia seinälle ja samaan aikaan taustalla soisi jotain rauhallista, vaikka klassista musiikkia.
Kuvat on tunnelmaltaan valoisia eikä musiikinkaan soisi olevan kovin synkkää...

En itse omista sopivaa musiikkia enkä keksi yhtään mistä voisi lähteä haeskelemaan...!!!
Osaisko joku vinkata, tarvitsisin apua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu