Kitara/soinnut??

bobbero

Aloitin kitaran soiton vähä aikaa sitte ja nyt tarttis semmosta noissa soinnuissa että jos on nyt tämän näköinen nuotisto(tjsp :P): http://img229.imageshack.us/my.php?image=rgdfscj6.jpg

niin missä kohtaa noita sointuja rämpytellään? aina silloin kun on sen kirjain ylhäällä vai..? ja jos soitetaan sointuja soitetaanko pelkästään sointuja vai sointuja ja säveliä? :O

16

6690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sointuja pääsetään ilmoille juuri siinö kohtaa kun kirjain on yllä. Sointuja ja säveliä ei kovin helposti yhtäaikaa soiteta, tuossahan lukee "whistle 1", että nuotit voivat olla laulunuotteja, vaikka se soinnut näyttääkin. Mutta siis tuossa on yhtäaikaa säveliä ja sointuja joten et niitä voi yhtäaikaisesti tehdä.
      ...
      Tais tulla aika epäselvää tekstiä.

    • "voimassa"

      niin kauan kunnes tulee uusi sointu. Tuossa esimerkissä rämpytetään ensin 2 tahtia D-duuria, sitten yksi tahti G-duuria jne. Rämpytettäessä lasketaan tahtia: yykaakoo neeviikuu, yykaakoo neeviikuu (6/8 tahtilaji). Melodian ja sointujen yhtäaikainen soittaminen vaatii harjoittelua ja tietämystä. Tuossa kappaleessa suosittelisin pelkän perusbasson soittamista peukalolla ensimmäiselle ja neljännelle iskulle.

      • bobbero

        Jooh nyt älysin, kiitti ^^


      • bobbero
        bobbero kirjoitti:

        Jooh nyt älysin, kiitti ^^

        Eli siis soitanko sointua esim. jos yhdessä tahdissa on 4 iskua niin jokaisella iskulla vai vain kerran tahdissa? :O


      • kappaleesta.
        bobbero kirjoitti:

        Eli siis soitanko sointua esim. jos yhdessä tahdissa on 4 iskua niin jokaisella iskulla vai vain kerran tahdissa? :O

        Hyräile melodiaa ja kokeile mikä kuulostaa hyvältä. Erilaisia säestyskuvioita on paljon... - ja sitten niitä on vielä paljon lisää...

        Esimerkkejä:
        http://www.justinguitar.com/html/beginners_html/BC06-BasicRhythm.html


    • huhuhuhhuhiä

      noi soitetaan kahdella eri soittimella. toinen soitin soittaa sointuja jossain rytmissä, ja toinen soitin soittaa tuota melodiaa.

      toisaalta voi vihellellä melodiaa ja rämpyttää noita sointuja siihen päälle.

      Pro kitaristi vetäisee noi molemmat kyllä yhdellä kertaa, mutta se vaatii vähän sovittamista eri muotoon tuota kappaletta.

      Pianolla tuo on yksinkertaisempaa kun vasuri vetelee sointuja ja oikee soittaa melodiaa..

      • pianisti...

        vetää oikealla sekä melodian, että soinnun sävelet ja vasemmalla bassot;D Näin oon itse tottunut soittamaan.

        Kyllä pianolla tollanen "orkesterimainen" soittaminen käy paljon helpommin, kuin kitaralla! Kitara on aika haastava sillä saraa. Siis melodian ja sointujen yhdistämisen suhteen.


    • Yhtäaikaa

      Soitetaan soinnut sellaisina käännöksinä, että korkeimmat äänet muodostavat melodian.
      Esim. Ukko Nooan 4 ensimmäistä tahtia:

      C________G7________C___G7___C________jne.
      -X-X-X-0-|-X-X-X-1-|-0-0-X-X-|-X-X-X-X-|-
      -1-1-1-1-|-3-3-3-0-|-1-1-3-3-|-1-------|-
      -0-0-0-0-|-0-0-0-0-|-0-0-0-0-|-0-------|-
      -2-2-2-2-|-0-0-0-0-|-2-2-0-0-|-2-------|-
      -3-3-3-3-|-2-2-2-2-|-3-3-2-2-|-3---0-2-|-
      -X-X-X-X-|-3-3-3-3-|-X-X-3-3-|-X-3-X-X-|-

    • mihhh.

      elikkä yritän opettella soittamaan yhtä biisiä, mutta mitä tarkoittaa Em?

      • kitaratyttö

        juuri itse reenaillu tuota..eli Em on e-molli pikku m perässä tarkottaa siis mollia...Am on a-molli ja jne..


    • Oolofi1

      Vaikuttaa kivalta.

      • bobbero

        Ei mitään tietoa mikä kappale tuo on :P otin kuvan googlesta vain esimerkiksi


      • Oolofi
        bobbero kirjoitti:

        Ei mitään tietoa mikä kappale tuo on :P otin kuvan googlesta vain esimerkiksi

        Joo.

        Kyllä ne soinnut ja melodian voi oikeastaan soittaa samaankin aikaan, mutta se on sitten ihan oma taiteenlajinsa.


    • kitaramännnn

      "Soitetaan soinnut sellaisina käännöksinä, että korkeimmat äänet muodostavat melodian.
      Esim. Ukko Nooan 4 ensimmäistä tahtia:

      C________G7________C___G7___C________jne.
      -X-X-X-0-|-X-X-X-1-|-0-0-X-X-|-X-X-X-X-|-
      -1-1-1-1-|-3-3-3-0-|-1-1-3-3-|-1-------|-
      -0-0-0-0-|-0-0-0-0-|-0-0-0-0-|-0-------|-
      -2-2-2-2-|-0-0-0-0-|-2-2-0-0-|-2-------|-
      -3-3-3-3-|-2-2-2-2-|-3-3-2-2-|-3---0-2-|-
      -X-X-X-X-|-3-3-3-3-|-X-X-3-3-|-X-3-X-X-|-"

      Joo, mutta tuossa sointukäännöksessä tuo melodiasävel menee ainakin oktaavia korkeammalle kuin mitä nuoteissa lukee, olisiko mitenkään mahdollista soittaa soinnut ja melodia yhtäaikaa siten, että melodiasävel olisi kuitenkin samassa oktaavissa kuin mitä nuoteissakin lukee? Mutta kuitenkin melodiasävel olisi siis korkein sävel , toivottavasti ymmärsitte mitä tarkoitan.

      • NoJuust

        Sointumerkinnäthän ei sinänsä ota kantaa, millä tavalla sointu soitetaan. Jos on kenoviiva ja sen jälkeen joku nuotti, niin sillä halutaan sanoa ainoastaan se, että pohjasävelenä täytyy olla tuo nimenomainen nuotti kenoviivan jälkeen. Sehän yleensä kuitenkin kuuluu kyseisen soinnun sävelistöön, eli puhutaan just käänteissoinnuista. Eli muuten soinnun intervallit voidaan soittaa missä järjestyksessä tahansa ja sointu on sointu jos siinä soitetaan vähintään se kolme ääntä...eli kolme ääntäkin riittää(kolmisoinnussa).

        Mitä halusin sanoa, oli että eihän kukaan kiellä muodostamasta sointua siten, että saat sen haluamasi "soinnun ylimmän sävelen" mihin vaan melodiaan sopivaksi? Sointujen kääntely saattaa ehkä olla pianolla helpompaa, mutta on se kitarallakin lopulta aika loogista.
        Yksi mistä on paljon hyötyä on opetella "triads":it(Youtubesta löytyy paljon opetusmatskua aiheesta) Niistä on paljon hyötyä esim. improvisoinnissa.


    • lummotilaalaa

      Oikeastaan kitaralla melodia kuuluu soittaa oktaavia ylempää, eli siis keski-C sijaitsee B-kielen 1-nauhalla, eikä A-kielen 3-nauhalla. Vielä kun oppisi yhdistämään niinsanotun bassolinjankin vielä soittoon, niin tuntisi ihan oikeasti osaavansa soittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      132
      3494
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      40
      2886
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      9
      2803
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      104
      2704
    5. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      107
      1782
    6. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      76
      1539
    7. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      3
      1495
    8. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      21
      1315
    9. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      223
      1310
    10. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      382
      1145
    Aihe