abortin jälkeen-->

joop.

onko turvallista harrastaa seksiä ilman kondomia kaksi viikkoo abortista ku aloitin samana pvänä syömää pillereitä ku operaatio oli ohi? lääkäri kehoitti aloittaa pillerit samana pvänä, mutta en sit tiedä sanoiko mitään lisäehkäisystä sen jälkeen. katoin tosta mun e-pilleri ohjeesta (mercilon), mutta ei osunut silmään mitään oikeestaan siihe viittaavaa. pikaisia vastauksia odotellessa.

10

1175

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...........

      "Aloita Mercilon-tablettien käyttö kierron ensimmäisenä päivänä, eli ensimmäisenä vuotopäivänä. Mercilon alkaa vaikuttaa heti. Lisäehkäisyn käyttö ei ole tarpeen.

      Voit aloittaa tablettien käytön myös kierron 2.–5. päivänä, mutta siinä tapauksessa sinun on käytettävä lisäksi jotain muuta ehkäisymenetelmää (estemenetelmää) ensimmäisen kierron 7 ensimmäisen päivän ajan."


      Itse pelaisin varmanpäälle ja käyttäisin kondomia ensimmäiset 7 vuorokautta.

      • joop.

        eli siis se abortista alkanu vuoto on se 1. vuotopäivä? sama kuin ois menkat? eli siis ei hätää? anteeks, mut tässä ollaan hieman peloissaan ja ei niinku missään lue tarkkaa vastausta tälle.(itse ainakaa löytäny) vai tarviiko lähtee ostaa jälkiehkäisytablettia?


      • lääkärille
        joop. kirjoitti:

        eli siis se abortista alkanu vuoto on se 1. vuotopäivä? sama kuin ois menkat? eli siis ei hätää? anteeks, mut tässä ollaan hieman peloissaan ja ei niinku missään lue tarkkaa vastausta tälle.(itse ainakaa löytäny) vai tarviiko lähtee ostaa jälkiehkäisytablettia?

        niin saat luotettavimmat ohjeet. Yleensä pillerit aloitetaan vuodon ekana päivänä ja kondomia pitäisi käyttää viikon ajan lisäehkäisynä. En tiedän sitten abortin jälkeen, mutta luulisi, että lääkäri olisi maininnut, jos lisäehkäisyyn on tarvetta. Kannattaa kuitenkin varata vaikka soittoaika lääkärille.


      • sama asia..
        joop. kirjoitti:

        eli siis se abortista alkanu vuoto on se 1. vuotopäivä? sama kuin ois menkat? eli siis ei hätää? anteeks, mut tässä ollaan hieman peloissaan ja ei niinku missään lue tarkkaa vastausta tälle.(itse ainakaa löytäny) vai tarviiko lähtee ostaa jälkiehkäisytablettia?

        Abortin ensimmäinen vuotopäivä ei todellakaan ole sama kuin kuukautisten ensimmäinen vuotopäivä. Kuukautiskierto on normaalia ja kuuluu osana kehon toimintoihin, abortti taas ei, kuten ei myöskään ylimääräiset hormonit (jälkiehkäisy mm) joten elimistö voi olla hieman sekaisin tuon jälkeen..

        En usko että sinun kannattaa käydä tuota jälkiehkäisyä hankkimassa, elimistöllesi pillereiden aloitus ja abortti (lääkkeillä?) on varmasti tarpeeksi hetkeksi. Mutta sinuna käyttäisin lisäehkäisyä koko tämän ensimmäisen liuskan ajan. Onhan se ikävää jos alat saamaan kanta-asiakasalennuksia abortin tekemiseen...


      • Mies, joka sitä käyttää.


    • terveystieteiden maisteri

      Lääkärit yleensä kehoittavat aloittamaan hormonaalisen ehkäisyn 1 tai 2 päivänä abortin jälkeen. Lisäehkäisyä ei tarvita.

      Sen sijaan seksi abortin jälkeen ei ole suositeltavaa, edes kortsun kanssa! Naisen elimistö on melko herkässä tilassa ja erityisen altis tulehduksille! Joten seksistä olisi suotavaa pidättäytyä kunnes vuoto lakkaa (yleensä se lakkaa 1-4 viikkoa abortin jälkeen, keskimäärin parissa viikossa).

      • minäää.

        Joo eli soitin sinne ni sieltä sanottii että lisäehkäisyä ei tarvita :) että ku se alotettii samana pvänä ku abortin teko, niin se suojaa.
        Oli tosi helpottunut olo.. huh.


      • hepul
        minäää. kirjoitti:

        Joo eli soitin sinne ni sieltä sanottii että lisäehkäisyä ei tarvita :) että ku se alotettii samana pvänä ku abortin teko, niin se suojaa.
        Oli tosi helpottunut olo.. huh.

        kiitos tosi paljon sulle kun olit laittanut vielä ton vastauksen tänne meinaan olen samassa tilanteessa ja mercilonia syön nyt sit jälkikäteen tuli hätä et menihän oikein samaan tilanteeseen en haluaisi joutua...nyt helpotti


      • Jos on jo synnyttänyt.


      • hmmm....
        ramipussinen kirjoitti:

        Jos on jo synnyttänyt.

        sitten? Jos on synnyttänyt niin mitä sitten? Mitä tarkoitat? Ai milloin voi olla yhdynnässä?

        Naisillekin on kondomeja...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2779
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      18
      2597
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2288
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1881
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1602
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1565
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1483
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      31
      1232
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1151
    Aihe