onko kokemusta työskentelystä kiinassa?

opiskelija (restonomi)

Hei, mahtaakohan kenelläkään olla kokemusta työskentelystä kiinassa, jos on niin olisi mukava saada siitä tietoa, koska teen siitä ryhmätyötä koulussa. Olisi mukava saada tietää jonkun henkilökohtaisia kokemuksia.

4

4180

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus Kiinasta

      Olin puolitoista vuotta töissä Kiinassa ja se oli ehdottomasti raskain ja vaikein aika elämästäni. Minun kokemukseni (ja monen muunkin länkkärin) on että kiinalaisten kanssa työn teko on erittäin raskasta ja hankalaa. Kulttuurien ero on niin valtava että työstä tulee vaikeaa.

      On pikkujuttuja joita kannattaa pitää mielessä kun keskustelee kiinalaisen työntekijän kanssa. Esim. älä koskaan kysy kysymystä jossa on vai-sana. Aina kun erehdyin kysymään että "onko tämä tätä vai tuota?" niin vastaus oli yes. Joka kerta sama asia. Eli pitää itse muuttaa kysymyksen muotoa. En tiedä miksi vai-kysymykset ovat hankalia kiinalaisille. Ehkä sellainen rakenne puuttuu heidän kielestään täysin. Niin, ja englanti on vielä aika pahasti hakusessa. Suurimmissa kaupungeissa löytyy joitakin työntekijöitä jotka osaavat englantia, mutta vähänkään syrjemmässä ollaan aika heikoilla.

      Toinen asia on että kiinassa (ja yleisesti aasiassa) jos joku asia voidaan lakaista maton alle, niin se tehdään. Työntekijä ei halua ottaa mistään vastuuta, koska jos tulee ongelmia, tarkoittaa se että hän voi menettää kasvonsa. Kasvojen menetyksen pelko on niin voimakas että mieluummin valehdellaan, kuin otetaan vastuuta.

      Yksi iso virhe mitä länsimaalaiset tekevät kiinalaisten kanssa työskennellessään on huonot piirrustukset ja mallit. Kiinalaiset tarvitsevat AINA kaikesta piirrustukset ja mallit, eikä niissä saa olla mitään epäselvää. Hyvä esimerkki tästä on kun eräs eurooppalainen firma tilasi kontillisen teepaitoja kiinasta. He lähettivät piirrustukset ja mallin. Mallikappaleen niskalapussa oli tietoja joita tilaaja ei halunnut näihin paitoihin (eri pesuohje tms.) joten tilaaja leikkasi niskalapun pois. Tästä jäi sitten reikä paidan niskaan. Kiinalainen firma sitten toimitti kontillisen paitoja joissa oli samanlainen reikä niskassa. Tämä voi kuullostaa uskomattomalle länsimaalaisille, mutta on arkipäivää kiinassa työskenteleville länkkäreille.

      Kiinalaisessa kulttuurissa hygienia on erilaista kuin länsimaissa. Eräässä Shanghailaisessa pizzeriassa käydessään kaksi suomalaista miestä söivät pizzaa kun huomasivat rotan. No, rotat on aika yleisiä kiinalaisissa ravintoloissa. Myös keittiöhenkilökunta huomasi rotan ja tappoivat sen lyömällä sitä pizzalapiolla. Että hyvää ruokahalua vaan.

      Kiinassa työskentelevillä expateilla on iso riski alkoholisoitua. Suurin osa länkkäreiden sosiaalisesta elämästä liittyy alkoholiin siellä. Moni firma ei enää lähetä sinkkuja kiinaan koska he alkoholisoituvat siellä.

      Minulla olisi tällaisia tarinoita vaikka miten paljon. En vaan jaksa alkaa kirjoittamaan enempää. Sen vaan sanon että Kiinaan en enää lähde. En edes lomalle. Tiedän että on paljon länkkäreitä joilla on positiivisia kokemuksia kiinasta, mutta kokemukseni mukaan heitä on ehkä noin kymmenen prosenttia länkkäriexpateista. Suurin osa kiinan expateista (joiden kanssa olen puhunut) on pitänyt kokemusta negatiivisena.

      Itselläni on expattikokemusta yhdestä länsimaasta ja Kiinan lisäksi yhdestä toisesta Aasian maasta ja siten minulla on vertailupohjaa tähän. Kiina on aivan kauhea paikka tehdä töitä.

    • Kysym-Kiinaan-muuttav
    • Voi.olla.hankalaa
      • Anonyymi

        Koskee siis kaikkia maassa olevia: Vice-lehti kertoo, että Kiinan Sinkiangin alueella olevilla rajanylityspaikoilla turistien ja muiden ulkomaalaisten on pakko asentaa puhelimiinsa haittaohjelma, joka tarkkailee käyttäjän toimia.
        Haittaohjelma tutkii käyttäjän kaikki tekstiviestit, kalenteritiedot, puhelulokit sekä skannaa laajasti puhelimen eri tiedostoja. Tämän jälkeen tiedot lähetetään kiinalaiselle palvelimelle säilöön.
        Sinkiangin alueella ihmisten valvonta on arkipäivää ja viranomaiset hyödyntävät tarkkailussa valvontakameroita ja kasvojentunnistusta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      105
      1334
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      807
    3. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      53
      691
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      691
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      124
      594
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      551
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      526
    8. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      31
      517
    9. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      184
      515
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      60
      501
    Aihe