onko nykyään oikeita punk bändejä? suomalaisia? onko joku Paramore:
http://www.youtube.com/watch?v=GLZttSe_g0E
tai Stalingrad cowgirls:
http://www.youtube.com/watch?v=zEl5sJbdFMU&feature=related
Pistolssejen juliste noilla ainakin on sienällä.. ^^
nyky bändejä?
13
1288
Vastaukset
- nowayjosé!
se ei oo punkkia kuullutkaan. Ei todellakaan ole punkkia.
- ei tunne
rajoja.Siihen ovat tervetulleita aina sburguista roskisdyyggareihiin.Ja tytöt hyppivät ja tuoksupöksyt lentävät soittajien nokalle riippumaan.
- ehdottomastikielletty
Odotahan kuule hetki, sitten on..
---
Ja voihan vattu sentään, voisinhan minäkin soittaa esim. humppaa, vaikka mulla onkin Ramonesit seinällä. Ei joku juliste tai soittajan lempibändi automaattisesti meinaa sitä, että se musiikkikin on sitä samaa. En tiedä mistä revit nuo esimerkkisi, mutta jos "nykypunkin" tilanne on noin kovin huono, niin tässähän pitänee ruveta toimimaan..
Onhan niitä "oikeitakin" jossain kellareissa, ja en tiä miks, mut Kakkahätä-77 vaikuttaa aika lupaavalta.- ................
siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^
Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..
Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..? - kuin punk
................ kirjoitti:
siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^
Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..
Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..?Esim. Green Day on punkrock bändi, eli tekee punkahtavaa rockia, joka ei siis ole punkkia vaan saanut vain osittain vaikutteita siitä.
- en tiä
käy kokeilemas kaverin bändii www.mikseri.net/rampage Se on jotain punkin tapaista, itse pidän bändistä.
- vanha ukko
Tänä päivänä suomipunkilla menee oikeastaan todella hyvin. Hyviä bändejä on paljon, levyjä tulee mukavaan tahtiin ja keikkoja on jatkuvasti.
Koitappa hankkia käsiisi esim Propaganda is hippies kokoelma. Ilmestyi 2007 ja on melko kattava otos tämän päivän punkista suomessa. Levyltä ei kyllä löydy Paramoren tai Stalingrad cowgirlsien tapasia bändejä. enkä usko että kellään näistä on sex Pistolsin julisteitakaan.
Muita hyviä tämän päivän bändejä suomesta on esim. Wasted, Manifesto Jukebox, I walk the line, Yhteiskunnan ystävät, Kyklooppien sukupuutto, omaisuusvahinko, väärinkäsitys...
Nämä viimeiset nyt kyllä on aika lailla 82 vaikutteista hc-punkkia.
Onhan sitten joku kakkahätä-77, vähän melodisempaa ja helpompaa punkkia. Mutta itse en tästä bändistä niin välitä.- ..........
tuo kaveris bändi hyvä!
Sinulle vanha ukko, en sanonu missään vaiheessa, että tykkäisin jotain cowgirlseistä, mutta kuhan sattu mainoksesta jäämään mieleen kyseinen bändi. Ite kyllä tykkän just -82 punkista, samoin 77, itse asiassa kuuntelen pelkästään niitä.
- ??????
on oikeampaa ja parempaa punk-bändiä olemassakaan?
- on!
ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!
- vika
on! kirjoitti:
ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!
on turha syyttä vesku jokisen jengiä siitä, että porukat lataa sitä niin paljon, että voicenkin on pakko ottaa se ohjelmistoonsa.
Sun vastaus kuuluusarjaan kateelliset: kun jokin menestyy, kuten puoli miljoonaa levyä myynyt Klamydia, niin se ei enää ole, sun ja kaltaistesi mielestä, oikeaa punkkia.
klamydian musiikista kulee, ettei siinä ole kompromissejä. Tsekkaa vaikka niitten uusimmalta levyltä biisi: sä kaunehin oot. Jos siitä olisi jätetty pois iskulause: on vaikee uskoa, että säkin käyt asialla, niin kyseessä olisi ollut iskelmä, jota NOVAkin olisi renkuttanut joka kolmas tunti. Mutta koska klamydia on aito PUNK, niin tottahe he "pilaavat" hyvän "hitti-biisin", klamydialaisella sanoituksella. - yhyij
kakkaa.
- kerdu
voi todeta muutakun hyi vittu; soi sitä juuri yleX:ltä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka323345Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032545Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv692508- 892089
- 111608
- 411408
Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.
Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli3781026Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos35822TVssä TomCruisen superjännä Vaarallinen tehtävä Mission Impossible Rogue Nation
Alkaa uskomattomalla lentokone kuvauksella. Toimintaelokuvan jatko-osa agentti (Tom Cruise) on hankaluuksissa, kun järje28808Kaikkea hyvää kaikki
Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa6760