nyky bändejä?

...................

13

1260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nowayjosé!

      se ei oo punkkia kuullutkaan. Ei todellakaan ole punkkia.

    • ei tunne

      rajoja.Siihen ovat tervetulleita aina sburguista roskisdyyggareihiin.Ja tytöt hyppivät ja tuoksupöksyt lentävät soittajien nokalle riippumaan.

    • ehdottomastikielletty

      Odotahan kuule hetki, sitten on..

      ---

      Ja voihan vattu sentään, voisinhan minäkin soittaa esim. humppaa, vaikka mulla onkin Ramonesit seinällä. Ei joku juliste tai soittajan lempibändi automaattisesti meinaa sitä, että se musiikkikin on sitä samaa. En tiedä mistä revit nuo esimerkkisi, mutta jos "nykypunkin" tilanne on noin kovin huono, niin tässähän pitänee ruveta toimimaan..

      Onhan niitä "oikeitakin" jossain kellareissa, ja en tiä miks, mut Kakkahätä-77 vaikuttaa aika lupaavalta.

      • ................

        siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^

        Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..

        Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..?


      • kuin punk
        ................ kirjoitti:

        siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^

        Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..

        Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..?

        Esim. Green Day on punkrock bändi, eli tekee punkahtavaa rockia, joka ei siis ole punkkia vaan saanut vain osittain vaikutteita siitä.


    • en tiä

      käy kokeilemas kaverin bändii www.mikseri.net/rampage Se on jotain punkin tapaista, itse pidän bändistä.

    • vanha ukko

      Tänä päivänä suomipunkilla menee oikeastaan todella hyvin. Hyviä bändejä on paljon, levyjä tulee mukavaan tahtiin ja keikkoja on jatkuvasti.

      Koitappa hankkia käsiisi esim Propaganda is hippies kokoelma. Ilmestyi 2007 ja on melko kattava otos tämän päivän punkista suomessa. Levyltä ei kyllä löydy Paramoren tai Stalingrad cowgirlsien tapasia bändejä. enkä usko että kellään näistä on sex Pistolsin julisteitakaan.

      Muita hyviä tämän päivän bändejä suomesta on esim. Wasted, Manifesto Jukebox, I walk the line, Yhteiskunnan ystävät, Kyklooppien sukupuutto, omaisuusvahinko, väärinkäsitys...
      Nämä viimeiset nyt kyllä on aika lailla 82 vaikutteista hc-punkkia.

      Onhan sitten joku kakkahätä-77, vähän melodisempaa ja helpompaa punkkia. Mutta itse en tästä bändistä niin välitä.

      • ..........

        tuo kaveris bändi hyvä!

        Sinulle vanha ukko, en sanonu missään vaiheessa, että tykkäisin jotain cowgirlseistä, mutta kuhan sattu mainoksesta jäämään mieleen kyseinen bändi. Ite kyllä tykkän just -82 punkista, samoin 77, itse asiassa kuuntelen pelkästään niitä.


    • ??????

      on oikeampaa ja parempaa punk-bändiä olemassakaan?

      • on!

        ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!


      • vika
        on! kirjoitti:

        ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!

        on turha syyttä vesku jokisen jengiä siitä, että porukat lataa sitä niin paljon, että voicenkin on pakko ottaa se ohjelmistoonsa.
        Sun vastaus kuuluusarjaan kateelliset: kun jokin menestyy, kuten puoli miljoonaa levyä myynyt Klamydia, niin se ei enää ole, sun ja kaltaistesi mielestä, oikeaa punkkia.


        klamydian musiikista kulee, ettei siinä ole kompromissejä. Tsekkaa vaikka niitten uusimmalta levyltä biisi: sä kaunehin oot. Jos siitä olisi jätetty pois iskulause: on vaikee uskoa, että säkin käyt asialla, niin kyseessä olisi ollut iskelmä, jota NOVAkin olisi renkuttanut joka kolmas tunti. Mutta koska klamydia on aito PUNK, niin tottahe he "pilaavat" hyvän "hitti-biisin", klamydialaisella sanoituksella.


      • yhyij

        kakkaa.


    • kerdu

      voi todeta muutakun hyi vittu; soi sitä juuri yleX:ltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      205
      5277
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      4984
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      11
      4568
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2017
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1761
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      69
      1592
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      12
      1396
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1265
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1245
    10. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1085
    Aihe