nyky bändejä?

...................

13

1313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nowayjosé!

      se ei oo punkkia kuullutkaan. Ei todellakaan ole punkkia.

    • ei tunne

      rajoja.Siihen ovat tervetulleita aina sburguista roskisdyyggareihiin.Ja tytöt hyppivät ja tuoksupöksyt lentävät soittajien nokalle riippumaan.

    • ehdottomastikielletty

      Odotahan kuule hetki, sitten on..

      ---

      Ja voihan vattu sentään, voisinhan minäkin soittaa esim. humppaa, vaikka mulla onkin Ramonesit seinällä. Ei joku juliste tai soittajan lempibändi automaattisesti meinaa sitä, että se musiikkikin on sitä samaa. En tiedä mistä revit nuo esimerkkisi, mutta jos "nykypunkin" tilanne on noin kovin huono, niin tässähän pitänee ruveta toimimaan..

      Onhan niitä "oikeitakin" jossain kellareissa, ja en tiä miks, mut Kakkahätä-77 vaikuttaa aika lupaavalta.

      • ................

        siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^

        Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..

        Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..?


      • kuin punk
        ................ kirjoitti:

        siks sen lauseen onhan noilla Pistolssejen juliste ainakin seinällä, jälkeen olikin ^^

        Ja en luullukkaan että Paramore olis punkkia, mutta se vaan kiinnosti että mitä muut olette mieltä, kun Paramoresta puhutaan punkrock bändinä..

        Mitäköhän muutes olis sen Rockabilly bändin keikalla tehneet, jos sinne ois mennu joku punkki? Vai oisko enää nykyään mitään..?

        Esim. Green Day on punkrock bändi, eli tekee punkahtavaa rockia, joka ei siis ole punkkia vaan saanut vain osittain vaikutteita siitä.


    • en tiä

      käy kokeilemas kaverin bändii www.mikseri.net/rampage Se on jotain punkin tapaista, itse pidän bändistä.

    • vanha ukko

      Tänä päivänä suomipunkilla menee oikeastaan todella hyvin. Hyviä bändejä on paljon, levyjä tulee mukavaan tahtiin ja keikkoja on jatkuvasti.

      Koitappa hankkia käsiisi esim Propaganda is hippies kokoelma. Ilmestyi 2007 ja on melko kattava otos tämän päivän punkista suomessa. Levyltä ei kyllä löydy Paramoren tai Stalingrad cowgirlsien tapasia bändejä. enkä usko että kellään näistä on sex Pistolsin julisteitakaan.

      Muita hyviä tämän päivän bändejä suomesta on esim. Wasted, Manifesto Jukebox, I walk the line, Yhteiskunnan ystävät, Kyklooppien sukupuutto, omaisuusvahinko, väärinkäsitys...
      Nämä viimeiset nyt kyllä on aika lailla 82 vaikutteista hc-punkkia.

      Onhan sitten joku kakkahätä-77, vähän melodisempaa ja helpompaa punkkia. Mutta itse en tästä bändistä niin välitä.

      • ..........

        tuo kaveris bändi hyvä!

        Sinulle vanha ukko, en sanonu missään vaiheessa, että tykkäisin jotain cowgirlseistä, mutta kuhan sattu mainoksesta jäämään mieleen kyseinen bändi. Ite kyllä tykkän just -82 punkista, samoin 77, itse asiassa kuuntelen pelkästään niitä.


    • ??????

      on oikeampaa ja parempaa punk-bändiä olemassakaan?

      • on!

        ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!


      • vika
        on! kirjoitti:

        ON! Klamydia on paskaa! Soi voicella!

        on turha syyttä vesku jokisen jengiä siitä, että porukat lataa sitä niin paljon, että voicenkin on pakko ottaa se ohjelmistoonsa.
        Sun vastaus kuuluusarjaan kateelliset: kun jokin menestyy, kuten puoli miljoonaa levyä myynyt Klamydia, niin se ei enää ole, sun ja kaltaistesi mielestä, oikeaa punkkia.


        klamydian musiikista kulee, ettei siinä ole kompromissejä. Tsekkaa vaikka niitten uusimmalta levyltä biisi: sä kaunehin oot. Jos siitä olisi jätetty pois iskulause: on vaikee uskoa, että säkin käyt asialla, niin kyseessä olisi ollut iskelmä, jota NOVAkin olisi renkuttanut joka kolmas tunti. Mutta koska klamydia on aito PUNK, niin tottahe he "pilaavat" hyvän "hitti-biisin", klamydialaisella sanoituksella.


      • yhyij

        kakkaa.


    • kerdu

      voi todeta muutakun hyi vittu; soi sitä juuri yleX:ltä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      183
      8343
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      256
      4282
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      113
      3593
    4. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      98
      3375
    5. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      18
      2411
    6. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2235
    7. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      27
      2076
    8. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      37
      1744
    9. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      56
      1614
    10. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      48
      1577
    Aihe