mitä vhhlainen voi ottaa muonaksi yli viikon hiihtovaellukselle lappiin? niin kaloripitoista kuin mahdollista, kevyttä kantaa ja helppoa tehdä (tyyliin lisää vain vesi) eikä nestemäistä. ei huvita syödä pelkkää pähkinää
retkimuonaa
hiihtovaellukselle talvilom...
291314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Jos on mahdollisuus ruoanvalmistukseen niin yksi vaihtoehto on : Soijarouhetta mausteita rasvaa= ravitsevaa, proteiinipitoista ja vähähiilihydraattista. Siihen lisätään vesi ja esim. lihaliemikuutio ja rasvaa ja paistetaan jauhelihan tapaan. Myös jauhelihaa voi paistaa, valuttaa siitä paperin päällä ylimääräinen rasva pois (parantaa säilyvyyttä) ja kuivata sen sen jälkene uunissa. Vitamiinit voi ottaa vaik. pilleristä.
Jos jaksaa, niin voi tehdä jotain leivonnaisia, keksejä ja siemenleipää vaikka karppaus.infon resepteillä.
Siis, jauhelihaa siis voi kuivata etukäteen ja netistä ehkä löytyy tarkemmat ohjeet, kuivattua jauhelihaa voi sitten käyttää esim. keittoon. Kaupasta löytyy myös kuivattuja vihanneksia valmiina. Eräs mitä voi myös käyttää, on erilaiset makkarat, meetwurstit, kuivaliha yms. niissä on paljon proteiinia ja rasvaa.
en syö lihaa :( eikä soija sovi (maha tulee kipeäksi). onko mitään muuta? keksit ja siemenleivät eivät varmaan riitä. kiitos kuitenkin vastauksestasi. taidan mennä katsomaan karppausinfon sivut jos sieltä jotain löytyisi.
ottaa mukaan,(ystäväni eräoppaan mukaan lapissa)kuivalihaa. Tämä herkku on poromiesten ravintoa kun ollaan kauan kairassa.
Muuten erittäin hyvää ohueksi vuoltuna. Hakkaa perunalastut menen tullen.
Myös meetvursti on kätevää,säilyy. Samoin täysliha säilykkeet. Jo suomen armiejan rautais annos oli sikanauta säilukettä. Jo siis 40-luvulla tiedettiin miten selviytyä niukalla ravinnolla.
Eskimot on tästä kai paras esimerkki.(joo,joo. kuolivat nuorina. Mutta kuolema johtui pääasiassa iglussa poltettavasta nuotista ja sen savun karsinogeeneistä). Joten älä vaivudu skäri.
mutta valitettavasti en syö lihaa, kuten edellisellekin vastasin. enkä ole skäri, ei huolta. :) kotona menee ihan hyvin kun syön tuoreita kasviksia ja juustoja mutta aiemmin olen vaelluksilla syönyt pasta-retkimuonia ja perunamuuseja ja sellaista. sekä suklaata ja pähkinöitä. mutta nyt vain pähkinät kelpaavat eikä niillä oikein elä. olisi muuten kiva tietää että miten olette selvinneet tällaisista ponnistuksista vhhlla kun itselleni on eka kerta ja vhh on vielä kokeiluasteella.
kairassa pastalla ja perunamuussilla? Eikö siellä ole tarkoitus vaeltaa ja liikkua. Kysy vaikka poromiehiltä niin ei siellä ilman rasvaa ja proteiinia pärjää. Paitsi jos ajaa moottorikelkalla erämaakämpälle ja ajattelee, että ihanaa tämä vaellus Lapissa. Sopii naispuoliselle saaristolaiselle kalastajanmuijalle.
varsinaista retkimuonaa (kuivattuja kasviksia ja pastaa) on olemassa, mutta se on aika kallista. siinä on kuitenkiin kaikki tarvittava. nyt on ongelmana tämä että on vhh päällä. rasvaa ja proteiinia niissä on, maidon muodossa. ja rasvaa ja kaloreita olen yleensä saanut kekseistä. pähkinöistä ja suklaasta. ja niitä retkimuona annoksia saa vähälaktoosisena (minulla on intoleranssi) muttei vähähiilihydraattisena. meillä on tarkoitus kulkea hiihtäen ahkiot perässä tunturissa eli millään kelkalla ei liikuta ja yöt ollaan eräkämpissä. en syö kalaakaan (olen kyllä kokeillut joskus) emmekä ole veden lähellä (paitsi ihan alkupisteessä) joten kalastaminen ei tule kyseeseen.
halunnut vhh vastauksia. Halusut vain prassailla miten olet selvinnyt vaelluksilla ilman lihaa.
Miksi. Tuoko siulle jotain tyydytystä kertoa siitä näilä sivustoilla.
Olet varmasti fiksu ihminen ,mutta miksi alennut tälläiseen. Tai toinen vaihtoehto on että olin väärässä älykyytesi suhteen. Kai minun on valittava jälkimmäinen. Koska sehan on vanha vääntäjä,joka on verhoutunut uusiin vaateisiin.
Sori ,paljastuit.
Koitaisitko jotain uutta,eli valehtele vaikka d1 miehesi voittaneen maratoonin MM:n. Tai ehkä hän on sukeltamut 150 m ilman happea,vain tarkastaakseen pitääkö kello vettä.
ensinnäkin seurustelen miehen kanssa joka tosiaan ei juokse maratooneja (harrastaa kyllä lenkkeilyä ja tekee fyysistä työtä), vaikka kerran (aikaisemmin) on ollut mukana lapissa. halusin vain tietää mitä voisin ottaa mukaan mutta näköjään ei vastauksia ole olemassa. mieluummin lähden reissuun ja olen sitten vaikka sen viikon noudattamatta vhhta kuin alan syödä lihaa (se tuntuu olevan ainoa vaihtoehto). miehelläni ei ole ongelmaa koska hän syö lihaa ja hiilihydraatteja eikä ole kenelläkään muulla kuin minulla. minä olen ainoa lihaton ja vhh ihminen reissulla mutta ei taida olla vaihtoehtoja. pakko sanoa että tällä palstalla todella on ihmeellistä porukkaa, mieluummin keskustelen karpeissa. ihan samanlainen vastaanotto kuin viime kerralla kun aloittelin vhhta ja halusin neuvoja, sanottiin jopa häiriköksi kun en halunnut syödä lihaa (olen kokeillut, mutta vanhempani ovat kasvissyöjiä joten olen ollut melkein koko elämäni ilman) mutta halusin kuitenkin kokeilla vhhta.
Vhh:n palstalla.
Odotitko vastaukseksi porkkanoita ja vuohenjuustoa. Pala suklaata ja muuta hyvää.
Jos kerran olet aiemmin vaeltanut oletko pyhällä hengellä elänyt.
Tuskin edes ajattelet vhhta kunhan tulit
piruilemaan.
ilmeisesti vhhlla ei voi harrastaa vaellusta. en ole vhhlla ollessani ollut hiihtovaeltamassa joten asia ei ole ollut ajankohtainen. kuten sanoin niin normielämässä olen pärjännyt ihan hyvin. mutta ilmeisesti vhhlla ei harrasteta tällaista ja siksi ilmeisesti vhh retkiaterioita ei ole tarjolla. jos olisi niin joku olisi varmaan kertonut niistä. kuten sanoin niin aiemmin olen kyllä vaeltanut mutta silloin en ole ollut vhhlla.
Päätit taas ylittää itsesi ja tulla piruilemaan vaikka ihan vihjeluontoisesti. Ei mene hyvin sinullakaan. Skäri ei kirjoita noin lapsellisia juttuja. Luulisi sun jo tietävän.
Sopii miespuoliselle mekonkäyttäjälle tälläiset jutut.
Sinäkö et provosoi. Pitikö yleensä vastata.
Mene hyvä mies jo kunnon töihin tapaamaan miehiä suomalaisia miehiä ei mitään marjanpoimijoita joihin sinut taas kerran nostetaan.
Lainaus on nimimerkiltä "seipään niellyt" 28.1.2008 klo 12.17
"Ei nyt kaikkea tarvitse noin vakavasti. Joskus voi oikeasti ottaa asiat vaikka huumorilla."
oliko sinun tarkoitus olla hauska? aika vakavalta vaikutit eikä kirjoituksesi tehnyt suurta vaikutusta. enemmän olisin arvostanut jos olisit vastannut kysymykseeni.
Koska et syö mitään lihaa, mikset keittelisi valmiiksi kuivatuista kik-herneistä tiivistä retkimuonaa, jossa on proteiinia, rasvaa ja tosin hiilareitakin, mutta sitten et syö leipää.
Kun mun poikani keitteli itselleen työpaikkansa retkelle sellaisen ravintopommin, hän sai kestää toisten miesten virnuilua ja uikutusta, että voi voi, kun sen papupata vei liikaa tilaa pienessä mökin jääkaapissa. Muilla oli tietty vaikka mitä makkaraa. Sen saa tiiviiksi jä vähän tilaa vieväksi vähällä nestemäärällä. On myös nopeasti kypsyviä esikypsytettyjä soijasuikaleita tai -paloja, joista saa maukkaan muonan. Niitä myydään läpinäkyvissä muovipusseissa, keittoaika n 10 minsaa. Täällä tämä neuvo aiheuttaa varmaan taas silkkaa raivoa, mutta kuten ehkä karppisivuilla keskustelleena tiedät, siellä ei niin kävisi. Poistun tämän jälkeen, jottei näiden vakikeskustelijoiden tarvitse minua olla ajamassa. Nautinnollista retkeilyä Lapin luonnossa!
vastata kysymykseen asiallisesti, etkä jaksaisi vaivata meitä noilla päähänpinttymilläsi? Mitä väliä onko se skäri täällä vai ei? Hän ilmeisesti vaikuttaa elämääsi aika lailla.
että tämä skäri-fiksaatiosi on pääsemässä pian oikein kirjoihin ja kansiin? Aiheesta tehdään gradua, ja tämä palsta on yksi tutkimuksen alainen aihe.
Kiva että matskua riittää!
Vai kairasitko sitä "alle 50 kiloista joululahjaasi"? Vai oliko se lammas, villisika vai mitä? Kerro nyt jo meille!!! Please!
Kiitos skäri
Kirjoittanut: kj.mattila 22.12.2007 klo 18.55
"Kyllä pakkasukko tulee jouluaattona Pietarista kun kutsuin busineskumppanini illastamaan kotiini jouluaattona ja heillä on tapana tuoda joululahja joka ei ole paketissa vaan kävelee ja ei paina enempää kuin 50 kiloa."
Kerrohan vaelluksistasi Lapissa, olisi kiva kuulla, kuinka possunihra säilyy viikon 35 asteen helteessä, jotta saa sitä "rasvaenergiaa", jolla jaksaa...
Muka vaeltanut. Kysyn ihan uteliaisuudesta?
Et voi antaa mitään ohjeita kun et ole käynyt kuin korkeasaaressa autolla.
koskaan Lapissa käynyt. Nykyajan poromiehet ovat ihan yhtä laiskoja kun etelän jupit, ja ajelevat joka paikkaan joko kelkalla tai mönkijällä.
Toiseksi vaelluksella pärjää hienosti pääosin hiilihydraattia sisältävällä ruokavaliolla; makaronilla, perunamuusilla ja ruisleivällä. Toki nuo kaverikseen vaativat hieman proteiinia ja rasvaa, mutta pääosa energiasta voi helposti tulla hiilareista. Etenkin talvella, jos nukutaan teltassa, niin ruoan kulutus on helposti tuplasti verrattuna siviilielämään.
Kysy tätä asiaa karppipalstoilla joissa saat todennäköisesti asiallisen vastauksen kysymykseesi.
Tätä palstaa terrorisoi yksi ylipainoinen vanhus jonka käsitykset omasta tietotaidoista on lievästi sanoen metsässä. Eli viimeinen niitti on tälle muilta palstoilta savustetulle narsistille se, että et syö lihaa. Et siis voi olla "oikealla" VHH:lla.
Itse suhtausdun hieman varauksella tuohon viikon reissuun jos hiilarit meinaat heittää minimiin. Odotettavissa vähintäänkin suonenvetoja ja kramppeja sekä erittäin todennäköisesti ongelmia jaksamisen kanssa. Itse jättäisin VHH:n väliin ja nauttisin luonnosta ja hyvästä ruoasta sekä seurasta hiilareita laskematta.
Mutta anyway hyvää hiihtoreissua sinulle!
Toinen tämän lukija voikin sitten suksia ......n!
skäriaälsdktji tekstiä. Johtaja narsistista on tullut terroristi narsisti.
Lopettaist jo, kun sut tunnistaa kirjoituksistasi.
Oli miten oli
Kirjoittanut: aälsdktji 26.10.2006 klo 18.50
Sellaista tänne ei kaivata, sen olen saanut huomata. Tämä ON uskonnollinen yhteisö, jonka johtajana toimii keskinkertainen, kirjoitustaidoton ortrektikko narsisti. Minulla ON henkilökohtaista kaunaa häntä kohtaan, sillä olen kirjoittanut näillä palstoilla vuosia.
ei täältä tosiaan paljoa kostu. pitäisi varmaan haastaa riitaa ja vihata vhhta jos haluaisi keskustelua. taidan tosiaan unohtaa vhhn ainakin viikoksi. mattilan vastauksesta ei tullut kuin paha mieli, mutta jarijolta olisin odottanut jotain asiaan liittyvääkin, hän tuntuu tietävän asian ja varmasti liikkukkin paljon (ainakin sellaisen kuvan olen saanut, toisin kuin mattila jonka elämä taitaa pyöriä ruoan ympärillä). ei taida olla tämä dieetti minua varten kun kauheasti pitää miettiä eikä edes vaelluksella selviä :( kiitos paljon, reissusta tulee varmasi aivan upea.
Tehdä itsestä tärkeä.
Hyvää reissua vaan en ole ihan vhh minäkään mutta noin lapsellista juttua en ole älynnyt vääntää. Vaellan minäkin.
Vaelluksessa ei tarvita juurikaan enempää ravintoa kuin kotonakaan.
Vaelluksessa ei ole ruoka päällimäisenä mielessä vaikka mukava on vaeltaa syöneenä tuskin kuitenkaan ihan täytenä.
Jutuista päätellen et ole koskaan vaeltanut.
paljon enemmän pakkasessa ja koko ajan liikkuessa kuin toimistotyössä jonne liikun autolla eli usein jopa parituhatta kilokaloria enemmän tarvitsen päivässä. jos sinä olet vaeltanut niin olisi kiva jos kertoisit joitain retkiaterioita joita minäkin voisin syödä kun en itse keksi mitään mikä sopisi. vaelluksella ei ruoka todellakaan ole tärkein asia mutta jotain pitää 8-9 päivän aikana kuitenkin syödä kun koko ajan ollaan liikkeessä eli pelkällä vedellä, kahvilla ja teellä ei elä.
ettet edes tajua sitä. Sääliksi käy.
Oikein kiksejä. Jatkuvasti jauhat samoja nimimerkkejä.
Olet oppinut fiksuilta ystäviltäsi sivistyssanoja opettele myös tapoja.
Olet ollut vuosia kannattaisiko jo miettiä muuta elämää.
Jospa menisit vaikka vaeltamaan.
siviilissäkin. Kasviksia voi kuivata, jolloin eivät paina enää juuri mitään, mutta ruoanalitto hieman kestää, kun kuivaeväät pitää ennallistua.
Jos et lihaa (ja soijaa) syö, niin kalaakin voi kuivata. Pasta bolognese (kuiva)tonnikalalla, sipulilla ja valkosipulilla on herkkua, ja pastankin voi ottaa tummana, ja sekaan reilusti oliiviöljyä.
Kuivattu tonnikala sopii myös moniin muihin valmisruokiin jauhelihan tilalle. Ja jos syöt broiskua, niin kuivaa broiskunlihaa.
Hyvää muonaa ovat myös linssit, joissa on paljon proteiineja, ja ovat valmiiksi kuivia.
Sitten on juustot, voi ja näkkileipä. Toki tuossa on taas hiilareita, mutta hitaita ja paljon kuituja. Kuivattu peruna on myös hyvä lisä keittoihin. Täyttä tavaraa, mutta ikävä kyllä taas hiilaria.
Enempää ei tule nyt mieleen, muuta kuin se, että ehkäpä vaelluksen rasitukseen voi hieman hiilaria lisätä, ilman että se olennaisesti vaikuttaa. Kulutus on kuitenkin aika kova, etenkin talvella.
Jos pulkkaa kiskotte, niin sitten vaan ihan tavallista ruokaa. Ei viikoksi tarvitse kuivata, jos ei selässä kanna.
Mukavaa reissua!
nim. itsekin joskus ahkiota kiskonut.
muutamia asiallisia vastauksia, niistä kiitos koska apu on ollut iso. päätin, että otan pari tölkkiä säilykelohta (en syö tonnikalaa) sekä parmesanjuustoa raasteena. koetan myös saada kikherneistä ja linsseistä aikaiseksi jonkin mössön joka menee pieneen tilaan ja josta on ruokien pohjaksi. mukaan otan myös kuivaa ruisleipää ja perinteistä suklaata sekä pähkinöitä. kuivatut hedelmät eivät paljoa paina ja niissä on energiaa. lisäksi kuivattua porkkanaa (ja muita kasviksia) sekä perunaa. reissulla on tärkeintä itse reissu eikä ruoka mutta energiaa pitää olla riittävästi kuitenkin kuten kaikki vastaavalla vaelluksella olleet tietävät ja voin palata "normaaliin" rytmiin sitten kun palaan normaalielämään. kuten mainitsin niin vhh on minulla vielä kokeiluvaiheessa. kiitos kaikille jotka toivottivat mukavaa reissua ja antoivat hyviä ohjeita ja lisääkin saa laittaa jo tulee mieleen. hyvää talvea ja talvilomia kaikille kuitenkin tasapuolisesti!