Autoni on mallia Peugeot 307 wagon ja se seisoo tukevasti parkkiruudussa. Oletan, että akku on pakkasessa hyytynyt, sillä valot ovat himmeät ja starttimoottori pyörii kierroksen pari, jos jaksaa.
Harkitsin aluksi uuden akun hankkimista ja asennusta omin käsin. Yritin katsoa, miten akku vaihdetaan, mutta luovutin, kun kävi selväksi, ettei akku lähde paikaltaan vähintään ilman ilmansuodattimen irrotusta. Koska en halua ryhtyä mittavampiin asennustöihin, päätin, että maksan palvelusta ja annan jonkun muun hoitaa homman.
Auton liikkeelle saamiseksi voisi pyytää naapuria piuhoineen ja akkuineen apuun, mutta kyselen tässä nyt, että voikohan akkua ladata sen ollessa kiinni autossa sen verran, että saisi koneen käyntiin ja auton huollon pihaan. Onnistuuko käytännössä, että ostan akkulaturin ja lataan sillä akkua esimerkiksi vartin verran? Riittääkö tuo aika, vai meneekö siihen tuntikaupalla? Mitä pitäisi ottaa huomioon laturia kaupasta hakiessa?
Arvostan asiallisia kommentteja. Sitä, etten akuista ja niiden kanssa hääräämisestä mitään tiedä, on minulle turha tulla suurena uutisena esittämään:)
Hyytynyt akku
4
2452
Vastaukset
- vainaja
niin ei se varttitunnin lataamisella tule ylösnousemusta. Jos näillä pakkasilla ei pelaa, niin huonolle näyttää. Toimiva, mutta tyhjäksi päässyt akku tarvitsee useamman tunnin latauksen ja huoneenlämmössä, kylmä akku ottaa nihkeästi virtaa vastaan.
Tuo apukaapelistartti moderniin autoon ei ole hyvä ajatus, siinä voi tulla jännitepiikkejä jotka posauttaa elektroniikkaa. Mitä ohjekirja sanoo?- Pocce
Laturi kiinni vaan, mutta kuten jo tuli ilmi niin ei se vartti riitä. Tunnin latauksella saattaa jo pyörähtää sen verran että lähtee käyntiin. Kyllä se kylmä akku vastaan ottaa kunhan ei ole -25C.
Ja kyllä uusille autoille voi antaa toisesta autosta virtaa. Sammutat vaan auton josta virtaa otat. Näin ei virtapiikkejä synny. Kyllä yleensä akuissa on kahden auton käynnistämiseen tarvittava virta. Laittakaan vaan miinus viimesenä kiinni, niin ei kipinöi niin paljon.
Muistakaa tarkistaa lataus ennen akun vaihtoa. Ei se välttämättä akku ole vanha. Sama ilmenee jos lataus ei ole kunnossa. Tai liittimet. Auton käydessä pitäisi ladata pintakaasulla n 14 volttia akunnavoista mitattuna.
- Akku Ankka
Ihan ensiksi puhdista akkukaapelit ja akun navat. Veitsi, ohut teräsharja tai pyöreä viila käyvät hyvin tuohon hommaan. Pelkästään tämä manööveri auttaa usein ja auto käynnistyy. Latauskin toimii sen jälkeen normaalisti.
Lataushommeli: Lataa akku niin, että irroitat akun miinuskaapelin. Sitten vain laturin kaapelit oikeisiin napoihin ja saat ladattua starttiin tarvittavan määrän virtaa. Muista kytkeä laturiin virta :). Muista myös latauksen loputtua kiinnittää miinuskaapeli takaisin paikoilleen. Starttaa kone.
HUOM! NÄIN EI SAISI TEHDÄ, mutta jos on kiire ja kantti kestää, voit myös laittaa auton käyntiin akkulaturia apuna käyttäen. Laturin piuhat kiinni akkuun, laturin töpseli tolppaan/seinään, hetken odottelu ja sitten starttaat. Jo lähtee Pösön kone pyörimään.
Saattaa mahdollisesti aiheuttaa jotain sähkövikaa, mutta mitä luultavimmin ei. Ei ainakaan edellinen Escortini ollut parista vastaavasta startista millänsäkään.
Naapuriapuakin kannattaa käyttä. Apukaapelit vaan peliin ja saat koneen vaivattomasti käyntiin. Huom! Jos käynnistätte apuvirralla ja saatte autosi käyntiin, muistakaa ennen kaapeleiden irroitusta kytkeä virtaa antavan auton puhallin kovalle nopeudelle ja takalasinlämmitin päälle. Näin ei sinun autosi sähkölaitteille tule virtapiikkiä. - Nullahumppi
Ja jäätynyttä akkuahan ei sitten latailla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3577042Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai765997Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1975492Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi844270Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan563476HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok693427Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63393Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta603358SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha563140Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373084