Minua huolettaa ja epäilyttää kun miehelläni on aina kännykkä mukanaan. Hän ei ikinä jätä sitä yksin, jos olen läsnä. Jos hän menee suihkuun, hän ottaa sen mukaansa. Itse pidän kännykkää esillä esim pöydällä, vaikka menisin suihkuun. Minulla ei ole mitään salattavaa eikä minua huoleta että mieheni menisi tutkimaan puhelintani. Minua tämä epäilyttää suurettomasti. Onko miehelläni jotain salattavaa vai miksi hän pitää puhelinta mukana? Olen ottanut tämän asian pari ehkä kolmekin kertaa puheenaiheeksi ja hän vain sanoo että "Olen aina pitänyt sitä mukana". Silti tämä asia vaivaa minua. Hänellä on varmaan jotain salaista puhelimessa, mitä en saa tietää. Ehkä jotain viestejä, puhelinnumeroita, valokuvia tai videoita, en tiedä. Olenko turhaan huolissani? Haluaisin kuulla teidän mielipiteitä asiasta ja neuvoja mitä minun tulisi tehdä. En kestä tätä...
Miksi miehelläni on aina kännykkä mukana?
Toivoton tapaus
225790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Hiukan tyhmä pitää olla, jos säilyttelee puhelimessa salattavia juttuja ja yrittää peittää sitä viemällä puhelimen suihkuun :)
Mutta tuota lukiessa tuli kyllä kylmä hiki. Nimittäin sen suhteen, että mitähän mun mieheni epäilee mun salailevan. Mulla on aina puhelin mukana, vessaan vien sen ihan automaattisesti ja suihkunkin ajaksi otan johonkin kuuluville.
Olen tehnyt jo pitkään sellaista työtä, jossa pitää olla puhelin ulottuvilla, ja jotenkin se jää päälle myös vapaalla. Hmm. Pitänee kysäistä ukolta, onko se puhelimesta huolissaan...
Et saa kaikkea tietää, koska Suomessa on puhelinsalaisuus. Toisen kännykän tutkiminen on siis rikos. Ehkä miehesi ei juuri siksi jätä kännykkäänsä saatavillesi, koska arvaa sinun sen tsekkaavan? Välttämättä sieltä ei mitään salattavaa löytyisi, mutta mutta... Ex-mieheni tutki puhelimeni, löysi pari viestiä ja helvetti pääsi valloilleen. Itse en noin alhaiseen tekoon ryhtyisi. Asiat pitää selvittää puhumalla, ei vakoilemalla.
"Ex-mieheni tutki puhelimeni, löysi pari viestiä ja helvetti pääsi valloilleen."
Ihan noin mielenkiinnosta, mitäköhän sieltä puhelimesta oikein selvisi? Ettei vain jotain niin alhaista, että miehestä tuli sen johdosta Ex?
Nimim. ex- pikkurouva ei malttanut olla lopuksi edes läsnäollessani viestittelemästä, vaan meni peiton alle viestittelemään "serkulleen"...
En aiokkaan tutkia sitä puhelinta, mutta epäileekö hän todella että menisin tutkimaan, vain onko hänellä salattavaa? Vai pelkääkö hän että sekoan ja riehun jos löydän puhelimesta jotain?
Tietysti pelkää, mitä teet, jos löytyy jotain sinun mielestäsi epäilyttävää. Ei välttämättä kuitenkaan ole mitään salattavaa. Toisilla puhelin kulkee aina mukana, jopa vessassa.
nää nyt on niin ja näin, mä ite olen kans puhelimeni kanssa joka paikassa ja jatkuvasti. mutta miestäni en petä. mä vaan satun oleen sellainen "päivystäjä" et mulle saattaa ihmiset laittaa viestiä tai soittaa milloin tahansa kun heidän tarvitsee saada puhua tms
mut sit taas toinen juttu voi olla ihan hyvin että hän joko salailee jotain tai sit vaan on "puhelimensa orja"
hankala tilanne
Väärin ilmaisin, lopullinen helvetti pääsi valloilleen, ei ollut ainoa syy eroon vaan viimeinen sysäys ratkaisuun ex-puolison puolelta. Tää ota huumorilla: tietysti viestittelin aina naispuoliselle työkaverille, en kuitenkaan peiton alla. Enkä ole ylpeä asiasta :(. Siks aina epäilyttää tuollainen että kuljettaa puhelinta mukana, pitää vaikkapa tyynyn alla yöt, kun on itse tehnyt tyhmästi.
On tietysti helppoa heitellä kehotuksia keskustella asiasta, mutta jos se toinen ei tahdo, niin onko petetyn osa tosiaan vain elellä kiltisti epäilystensä kanssa kunnes toinen osapuoli päättää kertoa?
Itse en mennyt puhelinsalaisuutta rikkomaan vaikka "tiesin" jonkin aikaa mitä on menossa. Kysyinpä suoraankin, ja sain kuulla olevani vainoharhainen. Aina siihen hetkeen saakka, jolloin exäni katsoi parhaaksi myöntää asian.
Ja sitten oltiinkin ihan yhtä ihmetystä siitä, miten tarkkaan oikeastaan jo asiat tiesinkin...
Ja ihan noin yleensä muuten; jos ihminen raahaa kännykkää mukanaan suihkuun ja vessaan mennessään, on minusta lanttumaakarilla käynnin aika.
sama juttu! ollaa seurusteltu pian vuoden ja kihlois ollaa, puol vuotta asuttu yhdes, ja sen olen ottan huomioon ku aluks kun muutettiin yhteen ni hänen känykkäns oli pöydäl,ei pal sillo muistanut kännyys, nyt muutaman viikon ollu tota, et kun suihkuun menee ni se otetaan mukaan,
ja yks päiv se oli koko ajan kädes, ja sit mentii toiseen huoneeseen vissi tekstaamaan, odotin muutaman minuutin ja hitto ko se pelästys ja piilot puhelimens, en sit sanonu mitää mut pistää kyllä mielen matalaks ja pahasti! olen ny pari kertaa sillai kännyy katton ko se o suihkus, (sillo ku vaa on unohtan sen) viestit on poistettu ja puhelut, ei kyl ennen kun sain pelata sen kännykäl, tos kun kävin vanhempien luona ni sen aikan o kolme kertaa soittan joku..
mulla on ihan sama jos minun kännykkään kattoo mul ei ole mitään salattavaa.
en ol vielä asiasta puhunut..mut..
kuulostaa kyllä melko omituiselta jos pitää puhelin suihkuunki mukaan ottaa (siis lähettyville siihen sillonkin). Kyllä mua ainaki alkais epäilyttämään jos mun mies pitäs puhelinta noin visusti mukanaan joka paikassa eikä "uskaltas" jättää minua luurinsa kans kaksistaan. Meillä molemmat pitää puhelimia millon missäkin.. ei kyllä ikinä kumpanenkaa suihkussa tai vessassa mukana..
"Jos hän menee suihkuun, hän ottaa sen mukaansa."
Uskoisin että pienellä gallupilla selviää että tämä on hyvinkin outoa :-)
""Olen aina pitänyt sitä mukana""
Tuohon sinäkin voit varmaan vastata ja tarivttaessa väitten kumota. Eli onko näin tapahtunut kun olet hänet tuntenut?
Jokainen valhe kaatuu yleensä logiikkaan. Valheen tunnumerkkeinä on tunteiden eksponentiaalinen nousu "keskusteltaessa". Suurena yllätyksenä voi tosin tulle millainen valhe loppujen lopuksi onkaan kyseessä.
Vahtiiko hän puhelinlaskuaan? Vahtiiko puhelinta akkua ladatessaan?
jäi kiinni tekstiviestittelystä ja puheluista toisen naisen kanssa, kun sai epäilykset heräämään just noin, aina puhelin messis.
Vaikka olikin rikos, niin silti katsoin, ja onneksi tein sen! Muuten mua kusetettas vieläkin..
Mun mielestä avoimuus on kaiken a ja o parisuhteessa, eli ei puhelimessakaan pitäis olla mitään, mistä tietää kumppanin pahoittavan mielensä..
Kunnes pääsin penkoon puhelimen ja sen jälkeenkin siitä tulikin ex...voit arvata mitä sieltä löytyi.
Sodassa ja rakkaudessa kun on kaikki keinot sallittuja.
Suomessa pettäminen tai viestittely toisen miehen/naisen kanssa ei ole rikos, mutta puhelimen tutkiminen on. Myös murha ja pahoinpitely ovat rikoksia.
Toivottavasti jokainen, jonka puhelinta on tutkittu, älyää erota kumppanistaan, sillä jos kumppani on jo rikoksen tielle siirtynyt, ei sitä tiedä koska saa puukosta.
Jaa että vertaat sitten puhelimentutkimista puukottamiseen..hohhoijaa.Kyllä minä ainakin tutkisin jos jotain epäilisin,ennenkuin eläisin parhaassa tapauksessa vuosia tyhmäntietämättömänä valheessa!
kävi niin että mieheni epäili jatkuvasti kaikkea mahdollista ja puhelin oli yksi akilleen kantapää. Hän tutki ja tarkasti kaiken mahdollisen kapulastani ja kun mitään epäilyttävää ei löytynyt hän jatkoi epäilyksiään sanoen, että kompastut vielä omaan nokkeluuteesi ja jäät kiinni.
Kuten voitte arvatakin, hän ei ole enää mieheni.
Myös MSN Messenger-keskustelut tallentuvat tietokoneelle ellei käyttäjä ole ruksannut tätä ominaisuutta pois. (Hae etsimistoiminnolla Historia-niminen kansio). Jos miehesi viettää aikaa ircissä, niin nämäkin keskustelut yleensä tallentuvat. Eli tutkihan näitä, jos vaikka sieltä jotain osviittaa saisit.
Ja takuuvarmasti ei ole laissa erikseen näitä kielletty :D:D:D
Voi tietty olla vaan tapa ja hän on riippuvainen puhelimestaan. Mutta todennäkösempää on, että puhelimes on jotain sellaista mistä sun ei haluta tietävän. Mun miehel oli yhdessä vaiheessa sama juttu. Kerran hän sitten unohti puhelimensa pöydälle, kun lähti puuliiteriin. Sillä välin minä tutkin puhelimen, koska asia oli jo pitkään vaivannut. Sieltä löytyi seuranhaku textareita ja videoista yksi alaston nainen. Epäilykseni siis osuivat todeksi. Terv tyttö 27v
Jotain salattavaa on, jos suihkuunkin pitää känny viedä. Ei ole kyllä mistään kännyriippuvaisuudesta kyse jos ei 10min suihkussa pysty olemaan ilman. Mahd.pettää ja pelkää jäävänsä kiinni.
Mitä todennäköisimmin kyllä valitettavasti on salattavaa-mitä? Sitä on mahdoton sanoa
Itse en pidä tuota mitenkään erikoisena. Johtuen varmaan siitä että kuljetan itsekin puhelinta joka paikassa mukana, myös suihkuun mennessä on puhelin lähellä.
Erittäin outoa minusta jos pitää noin ruveta epäilemään toista. Tuskin hänen kännykässään ole mitään salattavaa, itse kuljetan kännykkääni kaikkialle vaikkei olekaan salattavaa, varsinkin silloin kun muita ihmisiä on läsnä. En luota muihin, koska tiedän, että kiusaus on usein muille vastustamaton penkoa toisten omaisuutta. Itse pidän lisäksi eräänlaista 'päiväkirjaa' kännykässä jota en muiden halua nähdä.
Varsinkin koska otat asian esille hän varmasti sitä vähemmän sinuun luottaa, hän epäilee yhä enemmän miksi jättäisi kännykkänsä lojumaan esim. suihkuun mennessä, pelkäen sinun tonkivasi sitä. Jos minua epäiltäisiin tuollaisesta salaamisesta, itse ainakin kuljettaisin kännykkääni yhä enemmän mukana. Eh... pirullinen noidankehä..?
Kännykän otan mukaan ettei kukaan vahingossakaan tongi sitä ja ettei tarvitse suuttua sitten kenellekkään, eihän sitä tiedä mitä sieltä löytyy. Haluaisitko että miehesi lukisi päiväkirjaasi aina kun olet suihkussa (mikäli sellaista kirjoitat), ja saisi selville mitä arempia asioita sinusta ja ajattelutavoistasi / tyyleistäsi?
Toivottavasti tämä sekasotkuinen viesti laittaa teidät ajattelemaan.