Xylitol purkka

Lehdessä oli syksyllä juttua suomalaisesta 'oikeasta' Xylitol purkasta, purkasta missä oikeasti on niin paljon xylitolia, että sillä on vaikutusta reikien ehkäisyssä. Piti tuota etsiä kaupoista, mutta ei löytynyt ja nyt on jo nimikin unohtunut! Tietääkö/muistaako joku?

Kyse ei siis ole mistään Jenkistä! Jenkissä ei ole tarpeeksi xylitolia - väittivät!

Jutussa puhuttiin xlylitolista ja sen tekemisestä tuotannosta yms.
41214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Xylitolia on "tarpeeksi" niissä valmisteissa jossa on 50% xylitolia esim. purkan kokonaispainosta. Mm. Jenkki Professional Smile purukumissa xylitolia on 64% kokonaispainosta. Xylitolia eli koivusokeria tulee AINA olla vähintään 50% jotta se antaa parhaimman tuloksen Karieksen eli hampaiden reikiintymisen ehkäisyyn. On myös olemassa pastilleja joissa on Xylitolia. Kannattaa aina tarkistaa määrä pakkausselosteesta. Näitä hyviä xylitol tuotteita löydät ihan omasta kaupastasi ja purkaa/ pastilleja tulisi syödä joka ikisen aterian ja välipalan jälkeen jotta se katkaisee happohyökkäyksen.

Äänestä

muun muassa XyliDent-ksylitolipurukumit, Pikku Kakkosen täysksylitolipurukumit ja -pastillit, Muumi-ksylitolipurukumit, sokerittomat erikoispurukumit ja -pastillit

http://www.fennobon.fi/

Äänestä
  • sitten ensin postata Fennobonista! No, tuleepa toistettua ;)

    Äänestä

on täysksylitolipurukumeja Xylident nimellä. Esim. Xylident triossa on 66% ja Xylident icementholissa 77% ksylitolia.(ps. Karkkilasta tehtaanmyymälästä saa näitä hieman kauppaa edukkaammin, jos sinulla mahdollisuus siellä käydä.)

Tässä linkki:
http://www.fennobon.fi/?cm=products&cid=9

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei Jenkki kirjoitti:

Lehdessä oli syksyllä juttua suomalaisesta 'oikeasta' Xylitol purkasta, purkasta missä oikeasti on niin paljon xylitolia, että sillä on vaikutusta reikien ehkäisyssä. Piti tuota etsiä kaupoista, mutta ei löytynyt ja nyt on jo nimikin unohtunut! Tietääkö/muistaako joku?

Kyse ei siis ole mistään Jenkistä! Jenkissä ei ole tarpeeksi xylitolia - väittivät!

Jutussa puhuttiin xlylitolista ja sen tekemisestä tuotannosta yms.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu