Hiusten pituuskasvun maksimointi!

Moi! Hiukseni ovat nyt aika lyhyet, kerrostettuna pisimmät yltävät olkapäille. Alan syödä eläin-biotiinia hiusten kasvun lisäämiseksi, haluan syksyyn mennessä kunnon ponnarin. onko muita keinoja maksimoida hiustenkasvu? joku aine, shampoo, lääke tai poppakonsti?

ja hei, toi biotiinihan lisää muidenkin karvojen kasvua, mutta eihän se ala kasvattaa karvaa esim. nenän alle "viiksiin" ja partaa?
4656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

parantaa päänahan verenkiertoa ja siten saattaa auttaa hiusten kasvua. Sitä vaan pitää tehdä tarpeeksi usein, että se pään verenkierto vilkastuu mahdollisimman usein. Tuohon verenkierron stimulointiin useimmat kaljuuntumistakin hidastavat aineet perustuvat.

Äänestä

sellaista kuin biotisan 2,5mg. on ihan ihmisille tarkoitettu eikä sisällä muuta kuin biotiinia tuon 2,5mg. eläinten biotiinihan sisältää muutakin ja biotiinia 5mg. biotisania saa aluksi käyttää 2tablettia/pv eli silloinhan se on sen 5mg kuten eläin biotiinissa. ja saa ihan apteekista.

Äänestä

Joku monivitamiini on myös hyvä, ellei ruokavaliosi sitten ole todella monipuolinen. Säännöllinen päänahan hieronta lienee myös hyödyllistä.

Äänestä
  • sitä tahtia mitä ne sulla kasvaa, millään lisäravinteilla tai ruualla ei pysty mitenkään merkittävästi tätä prosessia nopeuttamaan.

    Hiusten kuntoa sen sijaan pystyy parantamaan, mutta millään biotiinilla tai vitamiinilla ei ole mitään suurta merkitystä kasvun nopeuteen.

    Kannattaa huomioida hiusten hyvä huolenpito, jotta hiukset ja latvat pysyvät hyvässä kunnossa mahdolisimman vähällä trimmaamisella.

    Ja kaljuuntumisenestolääkkeet eivät juuri pyri vaikuttamaan päänahan verenkiertoon, vaan DHT:n ja sen seurauksen vähentämiseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


auttakaa !!! kirjoitti:

Moi! Hiukseni ovat nyt aika lyhyet, kerrostettuna pisimmät yltävät olkapäille. Alan syödä eläin-biotiinia hiusten kasvun lisäämiseksi, haluan syksyyn mennessä kunnon ponnarin. onko muita keinoja maksimoida hiustenkasvu? joku aine, shampoo, lääke tai poppakonsti?

ja hei, toi biotiinihan lisää muidenkin karvojen kasvua, mutta eihän se ala kasvattaa karvaa esim. nenän alle "viiksiin" ja partaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu