Käsi sydämelle luterilaiset.

Tuolla katolilaisuuspalstalla katolilaiset syyttävät luterilaisia vihanpidosta heitä kohtaan.
Kysyisinkin, onko asia näin, ja jos on, niin miksi?
8300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Miksi samasta aiheesta pitäisi käydä keskustelu täälläkin?

Äänestä

otettiin yhteen hyvän ja pahan välillä oikein tosissaan.
Mitä ylhäällä edellä sitä alhaalla perässä.
Kunnon riita puhdistaa ilman. Niin myös taivaassa.
Mitä enemmän miekat heiluvat sitä parempi kaikille.

Äänestä

Katoliset ovat paavinsa kanssa jatkuvassa salaliitossa saatanan kanssa. Paavi on asettanut itse itsensä Jumalan sijaiseksi maan päällä ja tämä fundamentti on ja pysyy näennäisestä ekumeniahuijauksesta huolimatta. Onneksi nykyinen paavi on riittävän röyhkeä paljastaakseen ekumeniapetoksen ja vaatimaan koko kristikuntaa kumartamaan häntä. Jos tunnustautuu paavinuskoiseksi, ansaitsee saman halveksunnan kuin paavi itsekin. Muistakaa, miten Hugenotteja kohdeltiin Ranskassa. Sama odottaa meitä kaikkia, jotka emme suostu kumartamaan paavia, jos katoliset saavat vallan Euroopassa.

Äänestä
  • väärä rohveetta,toi paavi,aika näyttää

    Äänestä

  • iivana nyhtänköljä kirjoitti:

    väärä rohveetta,toi paavi,aika näyttää

    Tiarassa lukee Vicarius Fili Dei.

    Äänestä

On muutamissa ennustuksissa mainittu, kun paaviksi valitaan tummaihoinen mies. Tarkoittaa se viimeistä merkkiä katolisen kirkon lopulle, voimme hyvinkin nähdä tuon tapahtuman elinaikanamme. Paavithan ovat aina iäkkäitä miehiä.

Äänestä

Miksi ei sovussa voisi elää?
Toinen on katolinen ja toinen luterilainen ja kolmas niinkuin minä, ei mistään kotoisin.
Olen etsinyt itselleni kiinnekohtaa tässä uskonto jutussa, mutta ei pelitä, ei.
Jokaisessa näyttää olevan hyviä ja huonoja puolia. Mutta yksi yhteinen piirre on kaikilla, jokainen mollaa toiseen uskontoon kuuluvaa.
Sen vielä ymmärtäisi, että islamilaisten, jehovien ja muiden, joilla on omat jumalansa, kanssa kiisteltäisiin mutta että kristityt keskenään tappelevat kuin pahaiset kakarat.
Täytyy sanoa, että kyllä mullakin aikansa vei, ennen kuin opin olemaan yhteisössä, jossa uskontojen määrä vähimmilläänkin oli 5 erilaista uskontoa. Kiistoja tulee tällaisessa yhteisössä, sehän on selvää, mutta toisen kunnioittaminen on kaiken ydin. Siitä kun lähtee ja jos on eri mieltä, niin sievästi sanoo, eikä rupea heti herjoja heitteleen.
Ei tämä elämä ole kellekkään helppoa, miksi tehdä siitä vielä vaikeampaa loukkaamalla toisen uskontoa.
Uskon asioista voi ja pitääkin väitellä, mutta asiallisella pohjalla.

Äänestä
  • "Mutta yksi yhteinen piirre on kaikilla, jokainen mollaa toiseen uskontoon kuuluvaa."

    Tuo ei taida pitää paikkaansa. Ei tällä palstallakaan "jokainen mollaa toiseen uskontoon kuuluvaa". En sitä tee minäkään. Luepa tarkemmin viestejä.

    "Ei tämä elämä ole kellekkään helppoa, miksi tehdä siitä vielä vaikeampaa loukkaamalla toisen uskontoa. Uskon asioista voi ja pitääkin väitellä, mutta asiallisella pohjalla."

    Tuosta olen täysin samaa mieltä. Noin minäkin ajattelen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Antti V. Piiterinen kirjoitti:

Tuolla katolilaisuuspalstalla katolilaiset syyttävät luterilaisia vihanpidosta heitä kohtaan.
Kysyisinkin, onko asia näin, ja jos on, niin miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu