Naimisiin

happyhappy

Hei!
Olemme seurustelleet poikaystäväni kanssa noin 3 vuotta. Asuimme yhdessä EU-maassa vuoden jonka jälkeen hän palasi omaan kotimaahansa ja minä suomeen. Olemme nyt matkustelleet puolin ja toisin. Nyt olemme keskustelleet avioliitosta ja mietimme mihin maahan aiomme asettua perustamaan perhettämme. Haluaisin tietä noista ns. lumeavioliitoista tai siis miten voimme todistaa että olemme yhdessä olleet monta vuotta? Minulla ei ole mitään laskuja enää tallella yhteisestä asunnostamme...Mutta kuvia on, kelpaisiko ne? Entäs viisumit toistemme kotimaihin? Entäs miten voiko yksityinen henkilö jotenkin "todistaa" meidän yhdessäoloa?

Kiitos paljon kaikki vinkit olisivat tärkeitä!

6

1064

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei voi

      ilman todistusta (paperia) avioliitosta. Yhdessä asuminen kun ei ole avioliitto. Siis juriidisesti, ette ole naimisissa, eikä hän voi saada suomen kansalaisuutta siihen vedoten (ainakaan vaimoni ei saanut).

    • vaimo1985

      hei!
      Viestistäsi ei oikein käynyt selväksi oletteko harkinneet muuttoa yhdessä johonkin muuhun maahan kuin suomeen. Jos poikaystäväsi olisi valmis muuttamaan suomeen ja haluaisitte tänne perustaa perheen, se olisi kaikista helpoin ratkaisu (mikäli itse olet suomen kansalainen) asia toimii siten etää poikaystäväsi hakee ensin suomesta turvapaikkaa, tai mikäli tahdotte heti avioitua niin sitten oleskelulupaa perhesiteiden puitteissa, päätöksen teko kestää n. 3-6kk. sillä aikaa miehelläsi on oikeus oleskella suomessa. Suomen ulkomaalaisviraston on pakko myöntää pysyvä oleskelulupa miehellesi kun avioliittonne todetaan oikeaksi. Lume avioliittoa on turha edes lähteä yrittämään. Ulkomaalaispoliisi jonka kautta laitatte hakemuksenne menemään voi pyytää teitä esittämään esim. viisumit joista puhuit, passin leimat.valokuvat jossa olette yhdessä,kirjeet jos olette niitä lähetelleet tai esimerkiksi puhelulista. ne eivät ole pakollisia mutta helpottavat asiaa huomattavasti. Ulkomaalaispoliisilla on velvollisuus pitää teille kuulustelu,jossa teitä kumpaakin kuulustellaan vuoroin, siellä esitetään kysymyksiä jotka saattavat tuntua aika ristiriitaisilta. esim. syntymämerkeistä yms yms ideana on siis vain ja ainoastaan todeta että todella tunnette toisenne ja testata rakkautenne. Joskus poliisi saattaa jopa kuunnella puheluitanne. tämä kaikki voi kuullostaa yhdeltä hullunmyllyltä, ja rankkaahan se on jos todella rakastatte toisianne. Mutta ainakin tiedätte että saatte olla yhdessä. Ensimmäinen oleskelulupa kestää muistaakseni vuoden jonka jälkeen vaan viette uuden hakemuksen seuraava lupa on voimassa 3 vuotta jonka jälkeen miehesi voi hakea suomenkansalaisuutta.
      Toivottavasti tästä on apua, ja jos haluat voit toki kysyä asioista tarkemmin, olen itse käynyt saman läpi.

      • HUOM!

        Seurustelu suomi muijan kanssa EI OIKEUTA TURVAPAIKAN SAANTIIN!


      • .........................
        HUOM! kirjoitti:

        Seurustelu suomi muijan kanssa EI OIKEUTA TURVAPAIKAN SAANTIIN!

        ei oikeuta turvapaikkaan, mutta saattaapa oikeuttaa oleskelulupaan perhesiteen perusteella...


      • happyhappy
        HUOM! kirjoitti:

        Seurustelu suomi muijan kanssa EI OIKEUTA TURVAPAIKAN SAANTIIN!

        Kiitos kaikista vastauksista ja haluaisin selventää että emme ole hakemassa turvapaikkaa emmekä myöskää oleskelulupaa avoliiton kautta. Pääasiassa olin kiinnostunut tai oikeastaan hieman peloissani että mitäpä jos ulkomaalaisvirasto ei usko että menemme todellakin rakkaudesta naimisiin. Mutta kiitos vinkeisä että kannattaa pitää lentoliput ja muut dokumentit tallella?:)


    • Yleensähän kaikissa EU-maissa on henkilörekisterit kunnossa.
      Jos kerran olette vuoden verran asuneet samassa osoitteessa niin luulisi että tuon maan maistraattia vastaavasta paikasta saa myös siitä todistuksen jos ei mitään talokirjaa ole josta asia selviää.
      Kun siihen vielä liittää mukaan kopiot teidän viisumeistanne niin aika hyvä todistuspohja on kasassa. Tietysti täytyy myös olla naimisissa ennenkuin voi anoa oleskelulupaa perhesiteisiin vedoten koska teillä ei ole takana yli 2 vuoden yhdessäasumista, joka myös pitää pystyä todistamaan jollain virallisella dokumentilla.

      Tuota toisaalla ollutta ohjetta anoa turvapaikkaa Suomesta ei sensijaan kannata yrittää! Jos ei löydy riittäviä perusteita niin on vaarana että tulee pikakäännytys kotimaahansa maahantulokielto Schengen alueelle jolloin jää vain miehesi kotimaa jäljelle jonne voitte muuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      114
      1755
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      19
      1423
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      214
      1414
    4. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      209
      1324
    5. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      180
      1207
    6. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      84
      1088
    7. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1069
    8. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      34
      926
    9. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      74
      889
    10. Leton rannan kakat - hys hys hiljaa!

      Hienolle rannalle on jostain ilmeisen selvästi tullut ulostusjätteitä. Mistään tutkimuksista ei ole vielä tietoa ja kuka
      Kalajoki
      68
      829
    Aihe